Lefotózták a halott polgármestert, majd kitették a portrét
Egy halottról készült a szegedi városháza tanácskozó termében látható polgármesteri portrék közül az egyik. Nem valami brutális alkotói módszernek köszönhetően, hanem kényszerből - írja a .
Halott volt a polgármester, amikor lefestették
Réh János, aki 1867-től 1871-ig volt a város első embere, állítólag soha nem engedte magát sem fényképezni, sem festeni. A festményt készítő Tóth-Molnár Ferenc ezért kénytelen volt a halott polgármestert – pontosabban a halála után róla készült fényképet – modellként használni. A festményen mindez nem látható, Réh János olyan, mintha élne.
A Móra Ferenc Múzeum Fekete Ház gyűjteményéből származó nyolc festményen a legkorábbi megörökített városvezető Kiss József, aki 1813 és 1825 között volt polgármester Szegeden. A legtovább regnáló (1872-1904) városvezető Pálfy Ferenc volt, övé a legértékesebb és legnagyobb – 160×200 centis – portré, ezt Burger Lajos festőművész készítette.
A megörökített vezetők közül Lengyel Pál látta el legkevesebb ideig a polgármesteri feladatokat, ő csupán három évig, 1845-48 között állt a város élén.
A szatymazi parasztcsaládból származó Tóth-Molnár Ferenc egyébként a nyolc portréból ötöt készített. 1891-ben a tanács megbízásából összesen tizenegy portrét másolt illetve festett meg az 1825-72 között hivatalban lévő polgármesterekből és helyi közéleti férfiakról.
A múzeumtól tartós letétként kerültek át a városházára a festmények 2009-ben, melyeket nemrég Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet asszony is szemügyre vett.