Lázár politikai hisztériakeltésről beszél CEU-ügyben
Kedden éjjel jelent meg a parlament honlapján a felsőoktatási törvény módosításáról szóló javaslat, amely szerint külföldi felsőoktatási intézmény csak akkor folytathat Magyarországon oklevél kiadását adó képzést, ha a két ország kormánya egyaránt engedélyezi az egyetem itthoni tevékenységét. Ezzel a kormány ellehetetlenítené a Soros György által alapított Közép-európai Egyetemet (CEU).
„Úgy látom, ezt a döntést az elmúlt 48 órában jelentős hisztéria követte” – mondta Lázár. Szerinte a kormányban nem merült fel, hogy ez politikai problémákat okozó előterjesztés lenne. A külföldi egyetemek működésének szabályai legyenek transzparensebbek, egyszerűbbek, mindkét érintett országban államilag elismert egyetemeket akarnak, és azt, hogy az intézmény valós felsőoktatási tevékenységet folytasson – mondta. Elegendőnek tartja az elkövetkező egy évet arra, hogy az érintett külföldi egyetemek esetében megköttessenek azok a nemzetközi megállapodások.
Néhány hónappal az előtt, hogy a törvényjavaslat megjelent a parlament honlapján, a kormányszócsővé alakított Origón „a Soros-egyetem” állítólagos szabálytalanságairól jelent meg cikk. Szerdán Németh Szilárd arról beszélt: a Soros-egyetem sem vonhatja ki magát a magyar jogszabályok alól, nem állhatnak a törvények fölött. „Az Oktatási Hivatal a Magyarországon működő külföldi egyetemeket vizsgálva jutott arra a megállapításra, hogy több ilyen intézmény is szabálytalanul működik. A szabálytalanságokban közös, hogy az érintett egyetemek az anyaországban nem folytatnak semmilyen oktatási-képzési tevékenységet” – mondta Németh Szilárd, és csalást emlegetett.
Brüsszel már megint támad
Fotó: MTI
Március 28-án életbe lépett a jogi határzár Magyarországon. A következő hetekben, hónapokban nagyon komoly nyomásgyakorlás lesz Brüsszel részéről, hamarosan kitűzik a kvótapert – mondta. Emellett – folytatta – több, a magyar bevándorláspolitikát érintő strasbourgi döntés is várható a következő időszakban ugyancsak „a nyomásgyakorlás jegyében”.
Lázár János szerint mindehhez partnert is találtak Magyarországon, a Magyar Helsinki Bizottságot, amely mára „politikai szervezetté” vált.
Szerinte az Európai Unió célja, hogy megtörje Magyarország belbiztonságát. A magyarországi szabályozás megfelel minden jogszabálynak, ezért a magyar kormány áll minden vizsgálat elé – írja az MTI.
A miniszter a rezsicsökkentésről kifejtette: azt az Európai Unió több kötelezettségszegési eljárással is támadja. Úgy vélte ugyanakkor, hogy ha a piaci cégek határoznák meg az árakat, és a kormány nem tudna abba beleszólni, amit az EU szeretne, akkor 30-50 százalékkal is megugorhatnának a rezsiárak.