Lassan nem férnek el az országban a pártok

2017. szeptember 29., 10:51

Gombamód szaporodnak a pártok Magyarországon. Az Országos Bírósági Hivataltól adatai szerint jelenleg országosan 222 bejegyzett párt van, és további 177 áll éppen bejegyzés alatt – írja a Magyar Nemzet. Egy héttel korábban még 219 bejegyzett és 171 bejegyzésre váró pártnál tartott a számláló. 2014-ben, amikor soha nem látott számú párt bukkant fel a választásra még csak 147 formáció próbált volna bejutni a parlamentbe. Ráadásul az ügyészség 2015 májusában 38-at még töröltetett is a hivatalos nyilvántartásból, mert már két egymást követő parlamenti választáson nem indultak.

– Semmi nem változott a 2014-es választási szabályokhoz képest, így semmi akadálya, hogy újra kamupártok induljanak 2018-ban – mondta Tóth Zoltán választási szakértő. Szerinte ezek létrehozása választási csalás.

a 2014-es országos lista

A fő probléma az, hogy állami támogatást kapnak a pártok a listaállítás után. 2014-ben a 18 országos listát állító pártnak összesen 5,8 milliárd forintot osztottak ki kampányra. Ebből 3,4 milliárd forintot pedig olyan pártok kaptak, amelyek listájára végül szinte senki sem szavazott. Pártlistát változatlanul azok a pártok állíthatnak, amelyek – legalább kilenc megyében és Budapesten – minimum 27 egyéni választókerületi jelöltet állítanak. Ez mindössze 13 500 aláírást jelent. Ráadásul Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnöke szerint az NVI-nek nincs lehetősége ellenőrizni az ajánlóíveken szereplő aláírásokat. Mindössze a választópolgár kérelmére egyedileg ellenőrzik, szerepel-e a neve az ellenőrzött aláírások között. Így szinte csábít a rendszer a visszaélésekre.

A Magyar Nemzet utánanézett néhány, 20014-ben nagyobb támogatást felvett, országos listát állító pártnak. Ezek jelentős része már nem aktív. Például a Jólét és Szabadság – amely 2014-ben 447 millió forintot kapott kampányra – honlapján 2015. augusztusi az utolsó hír, vezetőik neve nem érhető el, mint ahogy a kapcsolatot sem lehet felvenni. Szintén ennyit kapott a Schmuck Andor-féle Szociáldemokraták Magyar Polgári Pártja is. Ők sem frissítik túl gyakran a honlapjukat, legutóbbi sajtóközleményüket 2014 tavaszán adták ki. A Szepessy Zsolt nevével fémjelzett Összefogás Párt 298 millió forintnak örülhetett, ellenben az alakulat vezetőjét éppen szeptember közepén ítélték nem jogerősen négy év börtönbüntetésre befolyással üzérkedés miatt. A Szili Katalin volt szocialista házelnök által vezetett Közösség a Társadalmi Igazságosságért párt sem aktív, nem érhető el, a politikus pedig 2015 márciusától már miniszterelnöki megbízott lett. Előtte azért 2014-ben szintén 298 millió forintból kampányolhattak.

A kamupártok miatt rengeteg feljelentés született, és bár egyre közelebb van a 2018-as választás, még mindig nem zárult le az összes ügy. Sőt, úgy tűnik, a legtöbben megússzák. Pintér Sándor belügyminiszter legutóbb augusztusban számolt be az eljárások állásáról: 187 nyomozást rendeltek el, ebből kettő volt még folyamatban, és mindössze tíz esetben történt vádemelés, de egyetlen kamupárt vezetőjén sem kattant a bilincs azóta sem.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.