Lapajánló – Náluk a dohány!

A 168 Óra címlapján egy nemzeti dohánybolt portálja látszik, amelyen az utolsó simításokat végzik. Riportunk a nagy dohánymutyi első napján készült, munkatársunk frissen nyíló és lassan záró üzleteket keresett fel, győztesekkel és vesztesekkel beszélt, egy nap eseményeiből rajzolva fel e botrányos történet újabb fejezetét. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2013. július 3., 11:21

Mészáros Tamás publicisztikájában a takarékszövetkezetek kormányzati „megerősítésének” tényét kommentálja, különös tekintettel Demján Sándor szerepére. Demján tőle szokatlan élességgel bírálta ezt a kormányzati lépést, miközben „magánbankja” éppen milliárdos állami segítségben részesült.

Olcsó a lojalitás. Ez a címe a Mérő Lászlóval készített interjúnak. A beszélgetés a jeles matematikus új könyvével kezdődik, amelyben azt fejti ki, hogy az átöröklés biológiai törvényei nézete szerint a gazdaságban is érvényesek, de aztán elkanyarodik az elmúlt évek kormányzati és ellenzéki politikájának bírálatához. A tudós a rá jellemző nyíltsággal fejti ki véleményét, nem kímélve sem a politika, sem a gazdaság szereplőit. Sőt a médiának, így lapunknak is kijut a bírálatból.

E számunkban Aczél Endre Horn-portréjának második, befejező részét közöljük. A szerző ezúttal a hatalom csúcsán töltött éveket elemezve mutatja be, hogyan birkózott meg Horn a múlt árnyaival, a régi beidegződésekkel és az új barátokkal.

Ezúttal Ungvári Tamás Noteszát nyitjuk fel. A publicista az állítja, semmi nem történt ezen a héten. Hogy mennyire nem, azt tudhatjuk meg az írásból.

Koltai Tamás írását egy szoboravatás ihlette. Az „e heti” Horthy-szobrot Hencidán állították fel, igazán operettbe illő körülmények között. Talán ezek a körülmények magyarázzák, hogy a szerző úgy látja, az egész ország egy nagy, giccses operetté változott.

Hogy mennyire, azt az Agárdi Péterrel készült interjú is bizonyítja. A második Orbán-kormány harmadik évéről nemrég megjelent egy tanulmánykötet, amelyben a kultúráról szóló fejezetet a jeles irodalomtörténész jegyzi. Dolgozata kapcsán arról beszélt a 168 Órának: Orbán Viktor és a Fidesz állami rangra emelte az ideológiai giccset.

Ezen a héten tág teret szentelünk az egészségügy anomáliáinak. Székely Tamás egykori egészségügyi miniszter azt mondja a vele készült interjúban, hogy a jelenlegi struktúra fenntarthatatlan. Alapvető változtatásokra van szükség – vallja, és úgy véli, „meg kell állapodnunk az alapértékekben is, amelyeket nem változtathatnak meg az egymást követő kormányok”. Kovács Gábor, a műgyűjtő szenvedélyéről ismert bankár-vállalkozó viszont épp most vonult ki az egészségügyből: megvált az általa létrehozott telki kórháztól. Keserűen mondta el lapunknak, hogy fel kellett adnia a szélmalomharcot, hiszen ebben a szférában ma senki sem érdekelt a tiszta viszonyok létrehozásában.

Végül cikket szentelünk annak az egészségügyi rendeletnek, amely az eddiginél sokkal szigorúbban szabályozza a tartós betegség állapotát. Mi lesz azokkal a gyerekekkel, mi lesz azokkal a családokkal, akikről s amelyekről az állam a továbbiakban nem gondoskodik? – erre keresi a választ a cikk, és erre keresik a választ fórumozóink is.