Lapajánló – Mária nővér

A 168 Óra e heti címlapján a fekete nővérként elhíresült Sándor Mária ápolónő látható, akinek egyéni stílusú tiltakozása az egészségügy tönkretétele ellen olyan nagy port vert fel, hogy kezdeményezéséből mára komoly tiltakozó mozgalom nőtt ki. Ezúttal nemcsak egy elemző cikket közlünk az egészségügyi dolgozók helyzetéről és tiltakozó mozgalmuk esélyeiről, hanem külön írásban rajzoljuk fel Mária nővér életútját, bemutatjuk mindennapjait.

2015. április 29., 13:28

Az ilyen nevű ember – ezt a címet adtuk a Habony Árpád titokzatos pályáját bemutató dolgozatunknak. Mint ismeretes, a miniszterelnök a minap nyilvánosan megtagadta főtanácsadóját, mondván: a kormány nem alkalmaz ilyen nevű embert. Kicsoda hát Habony Árpád, akiről számtalan legenda kering, de akiről kevés valóságos tudással rendelkezünk? Erre a kérdésre igyekszik választ adni a cikk.

Állandó publicistánk, Mészáros Tamás ezen a héten a Kríziskezelők címet adta dolgozatának. Elemzésében arra keresi a választ, hogy milyen érvekkel próbálják manapság a jobboldalon mentegetni vagy bagatellizálni a kormány súlyos hibáit.

Utcára vonultak az egyetemi hallgatók. Demonstrációjuk eredményeképpen az oktatási államtitkárság rekordidő alatt visszavonta „reformtervezetét”, melyben számos frekventált egyetemi szak megszüntetésével számolt. Mi végre ez a kapkodás? És van-e még ok ezek után a tiltakozásra? – ezekre a kérdésekre ad választ cikkünk, és ezt a problémát járják körül ezen a héten a fórumozóink is.

Hetek óta tartó vitasorozatunk, melyben a szerzők Mester Ákos „érzelmi nagykoalícióra” vonatkozó felvetését gondolják tovább, ezúttal Révész Sándor írásával gazdagodik. A Népszabadság rovatvezetője úgy látja: „Ha az alkalmi nagykoalíciók érzelmi kiskoalíciókká szervülnek és stabilizálódnak, annak nagyon rossz vége lehet.”

Interjút készítettünk Szőcs Gézával, a miniszterelnök főtanácsadójával, volt kulturális államtitkárral. A költő, aki lezárult munkásságáért most kapott Kossuth-díjat, beszél az országot megosztó értékrendekről, saját kozmopolitizmusáról és nemzeti elkötelezettségéről, valamint Orbán Viktorhoz fűződő személyes barátságáról is.

Nagy vihart kavart a közelmúltban a két színházi tömörülés közötti vita a POSZT-zsűri egyik tagjának személyéről. Mint ismeretes, a Vidnyánszky Attila fémjelezte Magyar Teátrumi Társaság nem fogadta el zsűritagként a Magyar Színházi Társaság által javasolt Csáki Juditot. Ebből aztán különféle sértődések, lemondások és pengeváltások lettek. Karsai György színháztörténész éles hangú írásban szólt hozzá a helyzethez, felidézvén a Kádár-kori reflexió és a jelenkori késztetések összefüggéseit. A 168 Órának arról is beszél: ideológiába gabalyodva kifullad a tehetség.

Május elsején nyitja meg kapuit a milánói világkiállítás. Ebből az alakomból interjút kértünk a város polgármesterétől, Giuliano Pisapiától, aki Milánó második reneszánszának nevezte az eseményt.