Lapajánló – Lehet még lejjebb csúszni

A 168 Óra címlapján Chikán Attila, aki bevallja, hogy nem érti Matolcsy miniszternek a válság végére vonatkozó kijelentéseit, és azt mondja: „Az ilyen nyilatkozatokkal komolytalannak tűnünk ország-világ előtt.” A közgazdászprofesszor úgy látja: a minimális politikai konszenzus nélkül lehetetlen kijönni a válságból. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2012. június 20., 12:59

Elemzőkkel, politológusokkal idéztük fel, mi történt a „nemzeti együttműködés” két évében. Milyen kilátásokkal vágunk a második félidőnek? Mindenkitől idézünk egy-egy jellemző mondatot. Krekó Péter: „Új alkotmányra senki nem vágyott.” Somogyi Zoltán: „Mamelukok nélkül nem lehet.” Kiszelly Zoltán: „Orbán nem ismeri be tévedéseit.” Szentpéteri Nagy Richárd: „Ők egyszerűen ilyenek.”

A nyilas képviselő újratemetése után a botrány most azzal folytatódik, hogy a Radnóti Miklósról elnevezett csepeli művelődési házban irodalmi est ürügyén szervezett megemlékezést tartottak Nyirő Józsefről. A Horthy-kultusz magyarországi feléledése már téma a nemzetközi lapokban is, amelyek bőségesen idézik a magyar kormányfő politikai gondolkodásának zűrzavarát. Mészáros Tamás vezércikkében megállapítja: Orbán egyfelől relatívizálja Horthy történelmi felelősségét, másfelől kibújik a sajátja alól.

Interjú készült Répássy Róbert igazságügyi államtitkárral, akit a büntetőtörvénykönyv drasztikus szigorításáról kérdeztünk, és arról, miért volt olyan sürgős a hatvankét éves kort betöltött bírák nyugdíjba küldése. Répássy államtitkártól is idézünk egy jellemző mondatot: „Nem tudom, lehet-e személyes véleményem, államtitkárként a kormányt képviselem.”

Beszélgetünk Thomas Markerttel, a Velencei Bizottság titkárával, aki a magyar demokrácia működési zavarait mutatta be.

Foglalkozunk a kormány stadionépítési mániájával, és megpróbáljuk megfejteni, hogy mi ez: egy futballbolond miniszterelnök önkifejezési vágya, vagy valóban volna rá igény? Választ kapnak az Orbán arénái című riportból.

A Belügyminisztérium megtiltotta három közíró cikkének megjelentetését egy olyan kiadványban, amely a menekültek világnapjára készült. Itt is az a kérdés: Mi ez? Cenzúra? Túlmozgás vagy szimpla hülyeség? Megszólalnak a kicenzúrázott szerzők, megismerhetik az ügy hátterét, amelyből szépen körvonalazódik „a fülkeforradalom elmebaja”.

Egy rövid jegyzet is azzal foglalkozik, hogy mégse lenne nagy bolondság, ha a kormánypárti oldalon kineveznének egy pszichiátert a nemzet főorvosának.

Hogy mi van? Ez pedig Bolgár György sorozatának címe, amelyben szembeállítja a jobboldal állításait a tényekkel. Ezúttal Orbán Viktor, Varga Mihály, Zárug Péter Farkas és Pörzse Sándor kijelentéseit kommentálja.

A lap internetes vitafórumának résztvevői arról cserélnek eszmét, hogy az elmúlt két évben ugrásszerűen növekedett a külföldre költöző és ott munkát vállaló magyar állampolgárok száma. A kérdés tehát az: miért hagyják el százezrek Magyarországot?

Liberális visszatérés címmel rendeztek konferenciát nemrég az A38-as hajón. Sándor Zsuzsanna írása azzal foglalkozik, valóban várható liberális feltámadás, vagy a szabadelvű értelmiségiek beérik az állóhajóval.

Milyen következményekkel jár a Magyar Országgyűlés elnökének romániai kampánykörútja? Erről Parászka Boróka számol be Marosvásárhelyről, és írásából világosan kiderül: nagyon sokat vesztett a helyi magyarság az anyaországi jobboldal Erdély-politikáján.

A román helyhatósági választások idején a Táncművészeti Főiskola harmadéves néptáncosaival járt Erdélyben Sztankay Ádám, aki riportban számol be az erdélyi túráról.

A mai lapban bemutatunk egy kocsmapiacot és egy utcai filmforgatást, a Glóbusz rovatban helyzetképet adunk Görögországról, Szerbiáról, beszámolunk arról, hogy miként fordulnak a dolgok Franciaországban és Oroszországban. Tájékoztatjuk olvasóinkat arról is, hogy mit ír a világsajtó Magyarországról.

Végül még vissza egy hazai témához. A rendőrségi botrány bizonyos részletei már ismertek, tudjuk, hogy pillanatnyilag négy főrendőr van fogdában, és a 168 Óra riportjában is a nyilatkozók óvatosan beszélnek, tippelnek, találgatnak, hogy a letartóztatott főtiszteket ki, illetve miért éppen most buktatta le. Hogy mi történt valójában, arról csak azt mondhatjuk, amit egy név nélkül nyilatkozó egykori sztárrendőr is mondott: senki nem meri tudni.