Lapajánló – A túlélés gyökerei
Az e heti 168 Óra címlapján Bálint György, azaz Bálint gazda látható kedves növényei között. A kilencvenhat esztendős agrárszakember, aki évtizedeken át főszerkesztőként, majd televíziós személyiségként tanított bennünket a természet szeretetére, s aki kalandos élete során a politikába is belekóstolt, nemcsak a hosszú élet titkáról beszélt a vele készült interjúban, nemcsak az élőlények egységéről vallott nézeteit osztotta meg velünk, hanem a legújabb társadalmi kataklizmák kapcsán a szolidaritás fontosságáról is vallott.
Ezen a héten is kiemelt témája lapunknak a menekültkérdés. Erről szól Barát József elemzése, egészen pontosan arról, hogy Nyugat- és Kelet-Európa között milyen felelősséggel tartozik a kontinens közösségének az a különös, átmeneti rész, amelyet a szerző „köztes” Európának nevez, s amelyet a politikában Visegrádi Négyeknek szokás nevezni. Európa és Magyarország, pontosabban Európa és a magyar kormány kapcsolatát elemzi Mészáros Tamás publicisztikája is, miként Tányértörés című cikkünk, amely a külpolitikai kabinet legutóbbi lépéseit és azok következményeit veszi számba, megszólaltatva az elmúlt évtizedek magyar külügyminisztereit is. Nagy elemzést közlünk továbbá a média és a menekültügy kapcsolatáról, vagyis arról, hogyan jelent meg és hogyan változott ez az esemény a magyar médiában. És egy interjúban mutatjuk be Kosztolányi Nándort, aki a zsaruellátóként elhíresült civil csoport egyik vezetője. Civil szövegünk is e témába vág ezen a héten: egy az interneten már nagy sikert aratott pamfletet közlünk arról, vajon kik állhatnak a menekülteket segítő csoportok mögött.
Az Alkotmánybíróság, némileg váratlanul, elkaszálta azt a népszavazási kezdeményezést, mely a férfiak negyvenéves munkaviszony utáni nyugdíjaztatására vonatkozott, s melyet a Kúria már jóvá is hagyott. A döntés mögött sokan politikai nyomást sejtenek. Vajon így van-e? – erre kereste a választ cikkünk.
Interjút kértünk Gombár Csabától abból az alkalomból, hogy a Magyar Rádió egykori elnöke is felszólalt azon a konferencián, melyet Göncz Árpád államfővé választásának negyedszázados évfordulójára rendeztek. Gombár nemcsak a hajdani eseményeket idézte fel lapunknak, hanem véleményt is mondott a mai társadalmi, politikai állapotokról.
A hatalom órarendjéről beszélgetett a 168 Óra Szerda 11 című interaktív rádióműsorának stúdiójában Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke, Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke és Pásztor Magdolna riporter. E beszélgetés szerkesztett változatát is olvashatják e heti lapunkban.