Lapajánló – A Fidesz-állam brókerei
A Fidesz-állam brókereiről fejti ki véleményét Bodnár Zoltán, az MLP közgazdász szakértője a most megjelent 168 Órában. Szerinte az új kártalanítási törvény igazságtalan, tisztességtelen és alkotmánysértő. Bodnár köntörfalazás nélkül beszél: „A köztörvényes bűncselekményt elkövető brókercég ügyfeleit úgy kártalanítják, hogy az állam elkobozza a BEVA-tagok vagyonát, és szétosztja. A valódi jogállamban lemondana a miniszterelnök” – mondja Bodnár Zoltán.
„A mai hatalmat a gyávaság táplálja, és csak az erőből ért. Semmit nem tudnának kezdeni, ha százezrek vonulnának az utcán, ha újra milliók szavaznák le a kormányt a népszavazáson, ha vasárnap polgári engedetlenség keretében tömegesen nyitnának ki a boltok és vásárolnának a polgárok” – írja Ceglédi Zoltán a lap vezércikkében, és sorait így zárja: „Bátorság, emberek, vagy megette a fene az egészet.”
Egy bátor asszony, egy ápolónő megelégelte, hogy miközben naphosszat megállás nélkül dolgozik a kórházban, nem kapja meg a túlórapénzt. Sándor Mária úgy döntött, tiltakozásként fekete ruhában végzi munkáját. A fekete ruhás nővérről és társairól, az egészségügy gyászos helyzetéről ír Mészáros Tamás. Szerinte „Nem volna meglepő, ha az orvosok is fekete köpenyt viselnének, gyászolandó körülményeik egyre nyilvánvalóbb ellehetetlenülését.”
Utóközöljük néhai Popper Péter írását, amelynek egy rövidebb változata tíz évvel ezelőtt itt volt a szerkesztőségben, de nem voltunk (nem voltam) elég bátor a közléséhez. Mára nyilvánvaló: Poppernek igaza volt, jellemrajza Orbán Viktorról tűpontos, és érvényes most is, amikor tíz év késéssel közreadjuk.
Bossányi Katalin-díjat kapott Rádi Antónia, az Átlátszó oknyomozó újságírója. Egy figyelemre méltó mondatát szó szerint idézem: „Engem bíróságra citálnak, mert elnéztem egy tizedesvesszőt, másokat meg milliók eltüntetéséért tanúként sem hallgatnak meg.”
Folytatódik politikai elemzők és publicisták eszmecseréje arról, hogy mi lesz. Hogy a jelenlegi hatalommal, illetve egy esetleges Fidesz–Jobbik-összekapaszkodással szemben kialakulhat-e egy „érzelmi nagykoalíció”. Az egy hónappal ezelőtt indult sorozatban most az Élet és Irodalom főszerkesztőjének, Kovács Zoltánnak az írását közöljük. Ő úgy látja: „Az érzelmi nagykoalíciónak akkor volna ténylegesen realitása, ha volnának legalább középerős baloldali pártok és létező politikusaik.”
Először cáfolták, de mára kiderült, hogy az Európai Unió kizárólag az Orbán-kormány idejére eső gyanús projektek miatt függesztette fel hétszázmilliárd forint kifizetését. Az uniós pénzek körüli kormányhazugságokról cserélnek eszmét a 168 Óra internetes vitájának a résztvevői.
A Pécsi Országos Színházi Találkozó vezetése nem fogadta el, hogy Csáki Judit is ott legyen az idei zsűriben. A kritikusok tiltakozásul bojkottálják a POSZT-ot, és több színház is közli, hogy fellép ugyan, de tiltakozásul nem indul a versenyen. Van még szolidaritás? – kérdeztük Závada Páltól, de az író nemcsak erre válaszolt, hanem arra is, miért nincsenek gyakrabban tiltakozó összefogások.
A Fidelitas elnökével, Böröcz Lászlóval a provokátorfigyelős akció ötletéről beszélgettünk. Részlet az interjúból: A riporter: Tudja, mit jelent a provokátor szó? Válasz: Így kapásból nem. A riporter: És azt, hogy mikor élte virágkorát a kifejezés? Válasz: Nem. A riporter: A kommunista államvédelem használta. Válasz: Ezt nem tudtam.
Hová tűnt Farkas Flórián és hová a romák pénze? Újabb feljelentések születtek a Híd a munkába szociális szövetkezet ügyében, mert az ötmilliárdos uniós forrásból már több mint egymilliárd forintot elköltöttek, de a romák számára eddig új munkahelyeket nem teremtettek. Kardos Ernő írásának címe: Híd a semmibe.
Lapunk munkatársa beszélgetett a hazai közlekedés egyik szakértőjével, Elek Andrással, aki azt állítja: Budapest víziók nélküli város. És azt is mondja: „Emberöltők óta képtelenek vagyunk kiszabadulni a bűvös körből: építünk valamit, aztán hagyjuk lerohadni, míg elodázhatatlanná nem válik a felújítás.”
Beszélgettünk Horváth Péterrel, a Nemzeti Pedagógus Kar elnökével is, aki azt mondja: többször is kimaradnak az egyeztetésekből, mert – figyeljenek: ez egész hihetetlen lesz! – „a minisztériumban elfelejtették őket beírni a listába”. A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke erre nem csípőből reagál, a kormányzati munkát nem kritizálja, megértő és szolgálatkész.
Glóbusz rovatunkban görögországi helyzetképet adunk, tudósítunk Bosznia-Hercegovina gazdasági állapotáról, felidézzük Angela Merkel tizenöt évvel ezelőtti pártelnökké választásának eseményeit, írunk arról, milyen pártot vett át annak idején és milyenné alakította mára. Végül átnézünk Ausztriába is, hogy megtudjuk, „milyen a szomszéd rétje”.