Lapajánló
A 168 Óra címlapján a parlament előtti József Attila-szobor és a költő egyik szomorú aktualitású verssora: „Talán eltünök hirtelen”.
A Fidesz-kormány egyik határozata szerint visszaállítják a Kossuth tér ’44 előtti történelmi arculatát. Állítólag ez is hozzátartozik a szimbolikus politizáláshoz, magyarázat van rengeteg. A lényeg mégis az: ahol szobra lesz Tisza Istvánnak, ott nem lesz hely sem Károlyi Mihálynak, sem József Attilának. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Koltai Tamás írása is a politikai tér változásaival foglalkozik, és ámultan kérdezi: vissza a ’44-es arculathoz? Koltai nem véletlenül hozza szóba az Új Színház ügyét, és kérdi azt is: „Hogyan lehet tűrni, ami tűrhetetlen?”
Interjú készült Tarlós Istvánnal, mert már nemzetközi hullámokat vet, hogy a főpolgármester Dörnert nevezte ki az Új Színház igazgatójának, Csurka István pedig intendáns lehet ebben a teátrumban. Riporterünk, Barát József a döntést valóságos kulturális kútmérgezésnek nevezi, ám a főpolgármester szerint „csak az első előadás után lehet azt mondani: megízleltük a kút vizét. Hátha kristálytiszta lesz”. A riporter így reagál: „Hogyan lehetne kristálytiszta? Önnek tetszik, ha valaki idegenszívűnek nyilvánít magyar embereket?! Ha egy könyvkiállításon szereplő magyar írók között megjelölik azokat, akiket zsidó származásúnak vélnek?! Ha Dávid-csillagot applikálnak közszereplő képére?” Tarlós lakonikus válasza: „Ilyesmi nem volt a pályázatban.”
A főpolgármester döntése ellen már igen sokan tiltakoztak, a 168 Órában most megszólalnak a nemzet színészei is: Avar István, Bodrogi Gyula, Haumann Péter, Máthé Erzsi, Molnár Piroska, Psota Irén, Törőcsik Mari.
Rátérve a pártpolitikai témákra, foglalkozunk azzal a kérdéssel, hogy Gyurcsány Ferenc új szervezete vajon mekkora szeletet hasít ki az MSZP-ből. Egy politikai elemző szerint „Gyurcsány kiment a hidegre”, és most nehezen eldönthető, hogy mi fog történni. A kérdés az: kié lesz a baloldali mező? (Erről vitatkoznak egyébként a 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői is.)
Papp Réka Kinga, a Hallgatói Hálózat tagja, aki felszólalt a civilek október 23-i tüntetésén, a vele készült interjúban azt mondja, „A nagypolitika piszkos meló.” Beszél a nemzedéki ellentétekről is, és kijelenti: „Elég a papa mozijából!”
Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára arról nyilvánít véleményt, hogy törvénytelen a megyei önkormányzatok intézményeinek államosítása.
Lehet, hogy meglepő, de rövid levélben gratulálok Stefka Istvánnak, a Magyar Hírlap főszerkesztőjének ahhoz, hogy nemrég magas kitüntetést vehetett át Schmitt Pál köztársasági elnöktől.
Sorozatában Bolgár György ezúttal Orbán Viktor és Szijjártó Péter kijelentéseit kommentálja.
A Fókusz rovatban az átalakuló közfoglalkoztatás rendjével foglalkozunk.
Bokor László arról ír, hogy kik voltak azok a magyarok, akik hírnévre tettek szert annak idején Hollywoodban. Ugyancsak a Múltidő rovatban jelent meg Kulcsár István írása, amelyből kiderül, hogy a ’60-as-’80-as években az emberiséget több ízben is csak percek választották el a termonukleáris világháborútól.