Közgép: ma áttörés várható

Ma megalakulhat a „Simicska Lajos és Nyerges Zsolt körüli, valamint a Fidesz mögött álló gazdasági cégbirodalom állami megrendeléseinek jogszerűségét átvilágító országgyűlési vizsgálóbizottság” - jelentette be Vona Gábor, a Jobbik elnöke. Hetek óta cikkezik a sajtó a Fidesz árnyékvállalatairól, nemrég kiderült: az EU csalás elleni hivatala vizsgálódik a Közgép ellen. A cég azzal védekezik: nem csak őket vizsgálják.

2012. május 15., 10:08

Kiszállt az Európai Bizottság Európai Csalás Elleni Hivatala (OLAF) a Simicska Lajos tulajdonában álló Közgép Zrt.-hez – értesült a hvg.hu. Az OLAF megerősítette az MTI-nek a hírt, a Közgépmég aznap reagált és nem is tagadta a vizsgálatot. Állításuk szerint egy társfinanszírozási projekttel kapcsolatban történt helyszíni ellenőrzés.

Helyszíni ellenőrzést végeztek az Európai Bizottság Európai Csalás Elleni Hivatalának (OLAF) munkatársai múlt héten a Simicska Lajos tulajdonában álló Közgép Zrt. budapesti székházában – értesült a hvg.hu. A lap szerint az OLAF munkatársai múlt hét kedden szálltak ki a Közgéphez. A HVG sejtette: elképzelhető, hogy az OLAF iratokat foglalt le, számítógépeket zárolt a Közgépnél.

Az OLAF jogosult arra, hogy belső vizsgálatokat folytasson bármelyik európai intézménynél, illetve minden, az EU költségvetéséből finanszírozott szervnél; külső vizsgálatokat folytasson a tagállamokban bárhol, ahol uniós pénzek forognak kockán. E célból az OLAF az adott tagállam, illetve harmadik ország illetékes hatóságaival szoros együttműködésben helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat végezhet a gazdasági szereplők telephelyein.

A Közgép kétségkívül a második Orbán-kormány kedvenc cége, a társaság – mint azt az Origo nemrég megírta – a tavalyi 55,6 milliárd forintos árbevétel mellett 2,9 milliárd forint osztalékot fizet idén a tulajdonosoknak. A cég árbevétele egyébként szépen emelkedik az utóbbi években: míg 2009-ben 43, 2010-ben 48 milliárdot értek el. Mindebben nagy szerepe van annak, hogy a Közgép, úgy tűnik, mindkét politikai oldal kedvence: a cég nyerte el a liberális városvezetés alatt a Margit híd felújítását például. Igazán azonban a kormányváltás után szaladt meg a Közgépnek: mint a Magyar Narancs kiszámolta, a választások óta azok a konzorciumok, amelyeknek a Közgép is tagja volt, 200 milliárd forintnyi megbízást nyertek el, köztük olyanokat is, mint a vasúti infrastruktúra-fejlesztés Záhony térségében 14,5 milliárd forintért.

Ha megnézzük a Közbeszerzési Hatóság honlapján a

nyilvános közbeszerzési adatokat, azt láthatjuk, hogy 2005 óta a cég minden évben egyre több és több nyertes pályázatot tudhat magának. Azaz, már az "elmúlt nyolc év" alatt is számos állami megrendelése volt.

Nem a KÖZGÉP-et, hanem egy magyarországi város városközpont-felújítását vizsgálja az OLAF

Határozottan visszautasítja a KÖZGÉP Építő- és Fémszerkezetgyártó Zrt. a hvg.hu cikke alapján a sajtóban megjelent találgatásokat és sejtetéseket az Európai Bizottság Európai Csalás Elleni Hivatalának (OLAF) vizsgálatával kapcsolatban - közölte a 168 Órával az érintett cég. Az OLAF egy európai uniós társfinanszírozású projekttel összefüggésben, annak ellenőrzésére kereste meg a beruházás valamennyi résztvevőjét, a Közgépnél ennek keretében végzett előre egyeztetett helyszíni ellenőrzést 2012. május 10-én.

A KÖZGÉP a vizsgálatban a beruházáshoz kapcsolódó adatszolgáltatóként vesz részt. Az uniós ellenőrök az adatszolgáltatás során a projektre vonatkozó iratokat kértek be a KÖZGÉP-től, semmilyen számítógépes adatot vagy dokumentumot nem foglaltak le. A KÖZGÉP Zrt. együttműködése keretében a vonatkozó jogszabályok alapján szolgáltatott adatokat.

Lesz vizsgálóbizottság

Mind az LMP, mind az MSZP képviselőinek többsége támogatta a Jobbik által kezdeményezett, a Fideszhez közeli oligarchák állami megrendeléseit vizsgáló parlamenti vizsgálóbizottság megalakítását – közölte Vona Gábor, a Jobbik elnöke tegnap.

A politikus elmondta: már csak néhány aláírás hiányzik a bizottság felállításához szükséges 78-ból. Ennek csupán annyi az oka, hogy többen nem voltak jelen az Országházban, így még nem tudták kézjegyükkel ellátni a kezdeményezésről szóló dokumentumot.

A politikus szerint ma azonban már el fogják juttatni Kövér László házelnöknek a bizottság felállításáról szóló határozati javaslatukat. Ismertette a felállításra kerülő bizottság pontos nevét is: „Simicska Lajos és Nyerges Zsolt körüli, valamint a Fidesz mögött álló gazdasági cégbirodalom állami megrendeléseinek jogszerűségét átvilágító országgyűlési vizsgálóbizottság”

Az országgyűlésről szóló törvény szerint a vizsgálóbizottságot létre kell hozni, ha ezt az országgyűlési képviselők legalább egyötöde támogatja – emlékeztetett Vona. A politikus reményét fejezte ki, hogy a Jobbik, az MSZP és az LMP, illetve független képviselők által is támogatott kezdeményezést a Fidesz-KDNP nem fogja akadályozni.

A szélsőséges párt elnöke úgy vél, hogy a bizottság felállítása az egész ország számára előnyös. Szerinte a Fidesz-KDNP érdeke is ez, mert a bizottság segítségével tisztázhatják magukat a vádak alól. Amennyiben azonban beigazolódik a gyanú, úgy a kormánypártok lehetőséget kapnak arra, hogy kitörjenek az oligarchák karmaiból.

Vona Gábor leszögezte, amennyiben a kormánypártok a vizsgálóbizottság felállítását, vagy annak munkáját megakadályozzák, akkor ez az ügy az elkövetkező két évben „rájuk fog égni”. Ha ez így lenne, akkor mindent meg fog tenni, hogy felhívja erre a közvélemény figyelmét.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: egy paritásos bizottság alakulhat majd meg tíz fővel. Ebből öt főt delegál majd a Fidesz-KDNP, két-két főt a Jobbik illetve az MSZP, további egy főt pedig az LMP. Várhatóan a bizottság elnöke személyében jobbikos lesz, egy-egy kormánypárti illetve MSZP-s alelnökkel.