Középkeresztet kapott a szocialista politikusok után nyomozó főügyész

Egy rég elfeledett elismerést, a Kossuth-nagydíjat vehette át a nemzeti ünnep alkalmából a parlamentben Nemeskürty István, mezei Kossuth-díjat vehetett át mások mellett Czakó Gábor író, illetve Földes László Hobo zenész. Egy középkereszt azért jutott Keresztes Imrének, a Központi Nyomozó Főügyészség vezetőjének is a korrupciós ügyek felderítéséért.

2011. március 14., 17:47

Magyarország köztársasági elnöke - a miniszterelnök előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, március 15., az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából "Kossuth-Nagydíjat adományoz Nemeskürty István Széchenyi-díjas irodalomtörténésznek, a Magyar Tudományos Akadémia doktorának a kulturális és művészeti életünk jelentős spektrumát átölelő sokoldalú munkássága, a magyar játékfilmkészítés több mint negyedszázados irányítása, irodalom-, művelődés- és bibliatörténeti művei, forgatókönyvei, gazdag publikációs tevékenysége, példaértékű életpályája elismeréseként."

A Nemeskürtynek adományozott elismerés annyiban különbözik a Kossuth-díjtól, hogy kétszeres pénz jár vele, s a rendszerváltás óta még egyszer sem érdemelte ki senki. Az elismerés e formája egyidős a Kossuth-díjjal és 1948-as létezése óta öt alkalommal osztották ki négy személynek. Kodály Zoltán volt az, aki két alkalommal is megkapta az elismerést, utoljára pedig 1964-ben osztották ki Lyka Károly művészettörténésznek.

A hagyományos Kossuth-díj már magán viseli a díjazásra javasolt kuratórium teljes kicserélődését, így a Kossuth-díjazottak közül idén szinte egyedül Földes László Hobo nem számít a regnáló kabinet emberének. Díjat vehetett át például Czakó Gábor író, aki évek óta állandó szereplője a Hír TV Civil Kaszinó című műsorának, de megkapta a legmagasabb művészeti kitüntetést Sándor György író-humorista, vagy éppen Vidnyánszky Attila Jászai Mari díjas rendező, a Nemzeti Színház vezetői posztjának várományosa. Megosztott Kossuth-díjban részesült idén a Ghymes Együttes két alapítója, Szarka Tamás és Szarka Gyula is. Most Schmitt Páltól átveszi az elismerést Blaskó Péter is, aki 2008-ban arra hivatkozva, hogy nem szeretne kezet fogni Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnökkel, visszautasította az elismerés átvételét, most a szobrot és a Kossuth-díjjal járó pénzt is megkapja.

Széchenyi Nagydíjat vehetett át Oláh György Nobel-díjas kémikus. Széchényi díjat kapott többek között Csíkszentmihályi Mihály pszichológus, Kun Miklós történész, illetve például Szörényi László irodalomtörténész.

A legmagasabb állami kitüntetést, a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjét Seregély Istvánnak, nyugalmazott egri érseknek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia volt elnökének adták át. Középkeresztet vehetett át Bod Péter Ákos közgazdász, s díjazták Boross Imre nyugalmazott ügyvéd munkásságát is, ő a kisgazdapárt újjászervezésében vállalt feladatokat és nem azonos az első Orbán-kormány Phare-miniszterével.

Ugyancsak középkeresztet kapott Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője "a közérdeklődésre számot tartó, kiemelkedően bonyolult tényállású és jogi megítélésű ügyekben folytatott nyomozások során nyújtott teljesítménye, továbbá eredményes ügyészi és vezetői pályafutása elismeréseként."

Keresztes szervezete eddig kizárólag szocialistákat érintő korrupciós ügyekben járt el létrejötte óta, de jogerős ítélettel még egyik nagy ügyét sem zárták le. Kétségtelen ugyanakkor, hogy a nyomozó főügyészség sok szívességet tett már a Fidesznek, például az önkormányzati kampányban derült ki, hogy gyanúsítottként kívánják kihallgatni Molnár Gyula akkori újbudai polgármestert, s mivel ő idézést nem kapott, a szervezet szóvivője kamerák kíséretében adta át személyesen Molnárnak az ügyészi invitálást. De szintén a korteskedés idejére esett, amikor valakik kiszivárogtatták azt a jegyzőkönyvet, amelyben Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettest szembesítették Balogh Zsolt korábbi BKV-vezérrel, az állítólagos Nokiás-dobozos ügyben - írta a

stop.hu.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.