Elit hadsereg: egy év alatt csaknem fél milliárddal nőtt Kövér őrségének bére

2020. április 29., 12:40

Szerző:

Összesen bruttó 478,5 millió forinttal nőtt 2018 és 2019 között az Országgyűlési Őrség dolgozóinak bére - derül ki a szervezet parlamenti oldalára feltöltött nyilvános beszámolókból, amit a Népszava szúrt ki.

Az összesítésből az is látszik, hogy a több százmilliós béremelést nem indokolja a létszám óriási növekedése: míg 2018-ban 416 foglalkoztatott (ebből 16 vezető) dolgozott a szervezetnél, a tavalyi összesítés szerint 424 foglalkoztatott (ebből 18 vezető) volt a házőrségi kötelékben. 

Az őrök bére ugyanakkor 410,5 millióval, vezetőiké 68 millió forinttal nőtt egy év alatt, beleszámítva az alapbér-növekedést, prémiumokat, túlórákat „egyéb juttatásokat" is. 

Kövér László
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A bértáblából az is kiderül, hogy a tisztek havi nettó 700 ezer forintot kerestek tavaly Kövér hadseregében, fizetésüket pedig átlagosan havi 426 ezer forint egészítette ki különféle juttatások formájában. Jóval szerényebb, nettó 302 ezer forint a nem vezető beosztású őrök fizetése, igaz, ők is szép prémiumot és túlórapénzt - fejenként átlagosan 161 683 forintot -  kereshetnek havonta. A fizetéskülönbség azonban így is közel háromszoros a két besorolás között.

Tisztavatás a Kossuth téren 
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

A 2013-ban alapított házőrségről a többség azt tudhatja, hogy félelmetes fegyverarzenállal rendelkeznek – a gépkarabély, gránátvető, mesterlövész puska is rendszeresített eszköz náluk; a hadsereghez illő fegyverzetre a belügyminiszter szerint a terrorveszély elhárítása miatt van szükségük. Hazai terrortámadásról ugyan nem hallottunk a közelmúltban, ahogy az őrség munkáját is viszonylagos csend övezi: legutóbb kedden adtak hírt létezésükről, amikor rendőrt hívtak a Parlamentet rózsaszín festékkel kidekoráló részeg lányra.

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.