Kovács Zoltán kormányszóvivőként nem egészen érti, mit akarnak tőle az újságírók

2018. február 26., 02:00

Szerző:

Az About Hungary néven indított hivatalos angol nyelvű blogjában nyilvánította politikai aktivistának és Soros György ügynökének Daniel Nolan brit szabadúszó újságírót, a Guardian és az al-Dzsazíra angol nyelvű kiadásának a munkatársát Kovács Zoltán kormányszóvivő.

Kovácsnál eredetileg az vágta ki a biztosítékot, hogy a másfél héttel ezelőtti Kormányinfón Nolan az előre megállapított sorrendet megszegve magához ragadta a mikrofont, és fel akart tenni egy kérdést a Blogstar és az MFor újságírója között. Emiatt Kovács rászólt és megfenyegette, hogy kivezetteti a teremből, később viszont az Al Jazeera riportjából derült ki, hogy Nolan kérdése arról a levélről szólt volna, amely a közmédiából szivárgott ki, és amelynek a tanúsága szerint a Miniszterelnöki Kabinetiroda/Miniszterelnökség azt kéri, minél többször hangozzon el Soros György neve az adásokban, minden Soros Györgyről szóló hírt olvassanak be, és lehetőség szerint illesszék a hírbe illesszék a „migráns” és a „balliberális” szót is.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Nolan korábban a Mércének adott interjúban beszélt az ügyről, azt állítva, hogy Kovács munkája az, hogy a külföldi tudósítókkal beszéljen, de mivel erre nem hajlandó ő arra kényszerült, hogy a ő a saját munkáját ilyen eszközökkel próbálja meg elvégezni. Elmondása szerint két héten át kért interjút a kormányszóvivőtől, de ezt mindannyiszor megtagadták, ezért nem maradt más választása, mint magához ragadni a mikrofont. Vasárnapi blogbejegyzésében Kovács ezt hamis állításnak bélyegezte, hozzáfűzve, hogy  ő már korábban megmondta Nolannek, hogy a kérdést, amellyel hozzá fordult – tulajdonviszonyok a magyar médiában –, nem az Orbán-kormány tiszte megválaszolni. Ezt az érvet Nolan azonban valószínűleg már csak azért sem fogja érteni, mert nemrég egy Guardiannek írt riport társszerzőjeként elment megnézni a Puskás Akadémia egyik meccsét a felcsúti Pancho Arénába, ahol találkozott Orbán Viktorral is, és ahogy a miniszterelnöknek, úgy az egykori iskolatársának és barátjának, Mészáros Lőrinc milliárdos felcsúti polgármesternek és vezető magyarországi médiatulajdonosnak is saját páholya van a stadionban. 

Kovács azt írja, szórakoztató, hogy Nolan a munkáját kéri számon rajta, hiszen a brit szabadúszó újságíró gyakorlatilag politikai aktivistaként lép fel, az elfogultságát pedig még csak nem is rejti véka alá, aminek az igazolásául Nolan több Twitter-üzenetét is felidézi, de hogy mi kivetnivalót lát bennük, azt nem árulja el. Az egyik Twitter-üzenetben Nolan valóban a Fidesz bábpártjának nevezi a KDNP-t, és azt firtatja, hogy amikor a KDNP-s Hollik István Soros-ügynökként az ellenzéket becsmérli a nemzeti konzultáció bírálatáért, akkor esetleg Soros-ügynöknek tartja-e  a magyar rendőrséget és Navracsics Tibor-EU-biztost is – Soros-terv ugyanis egyikük szerint sem létezik– , de ez csak az Orbán-kormány propagandájának az abszurditására hívja fel a figyelmet.

Ahogyan – fűzhetjük hozzá – abszurd az is, hogy Kovács csak azért nyilvánít politikai aktivistának Nolan, mer újratweetelte a Hope Not Hate nevű antirasszista szervezet egyik üzenetét. A kormányszóvivő – aki szerint a Hope Not Hate is kap támogatást Sorostól – egyébként a New York Times etikai kódexének az egyik pontját olvassa Nolan fejére, amely szerint egy újságíró a saját orgánuma hitelességének árt, ha kinyilvánítja a személyes véleményét a közösségi médiában, csakhogy ez az a New York Times, amelynek a szerkesztőit szeptemberben ő maga vádolta meg, hogy még mindig nincsenek tisztában a menekültválsággal, az olvasóit pedig „limuzinliberálisoknak” nevezte.