Kötelező a testüreg-vizsgálat Ferihegyen

Sérti emberi jogaikat a biztonsági őrök kulturálatlan, zaklató bánásmódja - állítják a Ferihegyi repülőtéren dolgozó pilóták és stewardessek, ezért az ombudsmanhoz fordultak. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosának írt levelükben „vérlázító” panaszokról számolnak be. A Budapest Airport szóvivője szerint viszont a repülőtéren csak az uniós előírásokat követik.

2010. november 5., 06:15

Testüreg és durva nemiszerv-vizsgálat miatt fordultak a pilóták és a stewardessek az állampolgári jogok országgyűlési biztosához – adta hírül az inforadio.hu. A légiközlekedési dolgozók megalázónak tartják a budapesti repülőtéren kötelező biztonsági vizsgálatoknál alkalmazott motozási módszereket.

„A kézzel végrehajtott vizsgálatok alkalmával a nemi szervek kézmarokkal történő és bántóan durva fogdosása számtalan esetben megtörtént, úgy nők, mint férfiak esetében. A fenékbe nyúlás sem maradt ki, a biztonsági célzatúnak beállított speciális vizsgálatok palettájának kiterjedtségéből” – idézi a portál a Malév-dolgozók levelét.

A Magyar Közforgalmi Pilóták Egyesülete, a Hunalpa szóvivője az InfoRádiónak elmondta: az egyik pilóta gyűjtötte össze a panaszos eseteket, és ezek alapján írta meg levelét az ombudsmannak.

A biztonsági szolgálat vezetőjének válaszában azt írta: a „nemi szervek kézzel történő, markáns vizsgálata” szabályszerű munkaköri kötelességük. De megígérte, hogy minden esetet egyénileg vizsgálnak ki.

A Budapest Airport InfoRádiónak nyilatkozó szóvivője azt mondta: attól tart, hogy az ombudsman nem írhatja felül az unió szigorú utasbiztonsági előírásait. Hardy Mihály szerint ugyanis nehéz megértetni a repülőtéri és bizonyos légitársaságok dolgozóival, hogy rájuk ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az utasokra. A szóvivő hozzátette, ha valaki ma repülőjegyet vált, azzal aláír egy szerződést, amellyel aláveti magát bizonyos intézkedéseknek. A biztonsági szolgálatnak nincs joga kivételt tenni, hiszen részben ilyen okok vezettek a leminősítéshez - hangsúlyozta Hardy Mihály.

Az ombudsman hivatala az InfoRádiót úgy tájékoztatta, hogy a pilóták és stewardessek levele megérkezett az állampolgári jogok országgyűlési biztosához, így megindult a vizsgálat az ügyben.

A nol.hu arról ír, hogy a szigorított ellenőrzések miatt a biztonsági zónába történő minden belépésnél kötelező a testüregvizsgálat és a motozás, amelyen a százszázalékos biztonságra kell törekedni. A portál cikke szerint azért kell teljes biztonságra törekedni, mert a repülőtér csak így kaphatja vissza a tavasszal elvesztett „clear”, vagyis biztonságos besorolást. Ferihegy azok után vesztette ezt el, hogy az egyik nemzetközi légügyi szervezet, az ICAO biztonsági tesztjén megbukott a budapesti légikikötő.
Ezeken a teszteken az ICAO szakemberei akár melltartóban is becsempészhetnek lőszert, vagy más veszélyes apró eszközöket, amelyeket a kézi fémkeresők legtöbbször nem mutatnak ki. Ezeket az ellenőröknek kell kiszűrnie, mégpedig motozással. A szabály szerint férfiakat csak férfiak, nőket pedig csak nők vizsgálhatnak át.

A nol. hu írása szerint a kötelező testüregvizsgálatok és a minden részletre kiterjedő motozások miatt a repülőtéri dolgozók, köztük a biztonsági ellenőrök is panaszkodnak. Egyrészt sokan attól tartanak, hogy a motozás miatt valamilyen fertőzést kapnak el, másrészt ez a procedúra a reptér zavartalan forgalmát is befolyásolhatja. Mivel a szigorúan ellenőrzött zónába való minden belépésnél át kell vizsgálni az oda belépőket, sokszor óriási sorok alakulnak ki, és sokat kell várni. Emiatt többször előfordult, hogy egy járat nem tudott időben elindulni. A késés miatt a légitársaságok a reptérre hárítják a plusz költségeket.

Egy neve elhallgatását kérő stewardess szerint többször előfordult, hogy a melltartója alá is benyúltak, azt pedig, aki szoknyában volt, akár külön szobába is elvitték, ahol „indokolatlanul szigorú” átvizsgálást hajtottak végre rajta – írja a nol.hu

A pilóták megszokták, hogy "mint kés a vajon, úgy suhantak át" az ellenőrző pontokon, ezért nehéz megszokniuk az új szabályokat - mondta Hardy Mihály szóvivő a nol.hu-nak. Hozzátette: ha kulturálatlanul viselkednek velük az őrök, azt sérelmezhetik, de a kiterjesztett vizsgálatok nagyon fontosak, mert Ferihegy csak így kaphatja vissza „clear” státuszát.

Origo.hu pedig beszámol arról, hogy a ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport szóvivője, Hardy Mihály szerint a légikikötő csak az uniós előírásokat követi, amikor szigorított átvizsgálásokat alkalmaz az utasokkal, és a reptér dolgozóival szemben.
Hardy a motozásokkal kapcsolatban elmondta azt is, a légikikötőben dolgozók többsége megértette és elfogadta a változtatásokat, míg egyes légitársaságok személyzete nehezen fogadta el az idén április óta megváltozott szabályokat. A portál tovább idézi Hardy Mihályt, aki szerint bár a korábbi időszakhoz képest több az utaspanasz, mégis úgy tűnik, az utasok ezt előbb megértették, mint bizonyos személyzetek. Az utasbiztonsági ellenőrök az állásukat kockáztatják, ha nem végzik el a szükséges átvizsgálást. Hardy Mihály azt is elmondta: az ellenőröknek nem néznek be sehová, de a szabályok szerint teljes testre kiterjedő ruhaátvizsgálást kell végezniük, testüreg motozást viszont csak rendőrök, indokolt esetben végezhetnek. A „kellemetlenkedés” nem munkaköri leírás, ha valakivel szemben udvariatlanul léptek fel, akkor ez ellen panaszt lehet tenni, vagy akár a helyszínen kérni kivizsgálást – idézi a szóvivőt az origo.hu. Hardy Mihály szerint a kérdéses levélben többnyire általánosságok szerepelnek, és nincs értelme az ombudsmanhoz fordulni az ügyben, mert a biztos nem írhatja felül az uniós repülésbiztonsági előírásokat.