Kósa Lajos beismerése után szerződést bonthat a Pegasus gyártója a magyar kormánnyal
Az NSO szankciókat is kilátásba helyezett.
Csütörtökön mi is beszámoltunk arról, hogy Kósa Lajos a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság ülése után beismerte a belügyminisztérium vásárolta meg a magyar kormány állam számára a Pegasus nevű kémszoftvert. A program segítségével független újságírókat, üzletembereket és politikusokat figyelhettek meg. A 24.hu megkérdezte a gyártót milyen következményei lehetnek Kósa nyilatkozatának.
A kémszoftvert az NSO Gruop hozta létre, a programot kizárólag kormányok számára értékesítik. A Pegasus felhasználását is előre meghatározták a vásárlók számára, ami annyit tesz, hogy a szoftvert csak terrorveszély és szervezett bűnözés esetében lehet felhasználni. A Direkt36 oknyomozó portál által nyilvánosságra hozott lista alapján azonban nemcsak terrorveszély és szervezett bűnözés esetén használta a kormány.
A 24.hu-nak az NSO Group a következőket nyilatkozta Kósa Lajos beismerésével kapcsolatban:
„Bár a szerződésben foglaltak és biztonsági előírások értelmében az egyes felhasználókra nem tehetünk utalást, arról biztosíthatjuk, hogy az NSO nem tolerál semmilyen visszaélést a termékeivel. Amennyiben egy ilyen kiderül, a vállalatnak megvannak a megfelelő szankciós eszközei, beleértve a szerződés felbontását.”
Idén nyáron, amikor az egész világon napvilágra került a Pegasus-ügy az NSO egyik alapítója és vezérigazgatója, Salev Hulió a következőket nyilatkozta: „Ellentétben egy fegyverrel, amelynek értékesítését követően nem lehet ellenőrizni a használatát, nekünk vannak olyan mechanizmusaink, amelyek észlelik, ha egy kormány megvásárol egy rendszert, majd visszaél vele, újságírókat, emberi jogi aktivistákat, a rezsim ellenzőit követi”. Hozzátette, hogy volt már olyan kormány amellyel az előbb felsoroltak miatt megszakították az együttműködést, és a Pegasus használatát is blokkolták az érintett országban.
(Kiemelt kép: Kósa Lajos országgyűlési képviselő. Fotó: Ujvári Sándor/MTI)