Itt a kormány konvergenciaprogramja: a munkanélküliség nő, a bérek stagnálnak, és még Orbánnak is ellentmondanak a tervek

2020. május 5., 16:24

Szerző:

A kormány elküldte az Európai Bizottságnak a 2020-tól 2024-ig tartó gazdasági előrejelzéseit és terveit tartalmazó konvergenciaprogramot. Ahogy már a bevezetőben megjegyzik, a koronavírus felülírta az eddigi elképzeléseket. A program elkészítését április 30-ával zárták, azóta változhattak a kormány elképzelései és előrejelzései, a jövőben pedig még inkább változhatnak, mivel a válság hatásai egyelőre csak korlátozottan ismertek - hívja fel a figyelmet a HVG.

A program makrogazdasági alapforgatókönyve idén 3,0 százalékos GDP visszaesést valószínűsít,

ugyanakkor 2021-ben – részben az idei csökkenés korrekciójának is köszönhetően – a növekedés 4,8 százalékot érhet el. 2022-től a programidőszak végéig 4 százalék fölötti GDP-bővülés várható.

Az idei év első két hónapját lényegében még nem érintette a gazdaság márciustól kibontakozó visszaesése. A március 20-át követően megsokasodott leállások miatt

az első negyedév utolsó napjaira az ipari kapacitások jelentős hányada eshetett ki.

Emellett nagymértékben csökkent a turizmus teljesítménye, illetve a kultúra és szabadidős szolgáltatások március második felére lényegében felfüggesztődtek. Bár a kiskereskedelem egyes szegmenseiben a tartalékfelhalmozások átmenetileg növelték a forgalmat, ugyanakkor összességében a negyedév végére itt is lendületvesztés történt.


A válság hatására 2020-ban átmenetileg bekövetkező visszaesést követően 2021-től ismét folyamatosan bővül a foglalkoztatás, így a munkanélküliségi ráta 3,5 százalékos értékével 2022-ben alig haladja meg a 2019. évit, 2024-ben (3,3 százalék) pedig már alacsonyabb annál.

Mindenesetre

a program 2020-ra 5,6 százalékos munkanélküliséggel számol,

de még 2021-ben is 4,3 százalékossal. Ez ellentmond Orbán Viktor azon kijelentésének, hogy "három hónap múlva mindenkinek lesz állása".

Ami az átlagkereset emelkedését illeti, a kormány 2020-ra mindössze 2,2 százalékos növekedést vár, 2021-re viszont már 7,6 százalékosat.

A program költségvetési pályája szerint a hiány a 2020-ban bekövetkező átmeneti gazdasági visszaesés, valamint a válságkezelő és gazdasághelyreállító intézkedések költségvetési hatását figyelembe véve „a körülményekhez képest alacsony szinten marad”, az idén 3,8 százalék várható, majd a programidőszak végére 1 százalékra mérséklődik. A GDP-arányos államadósság csökkenő trendje az idei átmeneti megakadást követően 2021-től visszatér, és 2024-ben az adósságráta a 60 százalékos referenciaérték alá kerül a program szerint.

Az Országgyűlés plenáris ülése
Fotó: Máthé Zoltán

A 3,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánycél 2020-ra meglepő fejlemény, korábban személyesen

Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be, hogy a kabinet nem tervezi 3 százalék fölé engedni a hiányt.

A GDP-arányos államadósság 2020-ban a GDP zsugorodása és a magasabb hiány miatt 6,3 százalékkal fog nőni, 72,6 százalékra.

Május 1-jén a délutáni órákban 24 Celsius-fok körüli csúcshőmérsékletre van kilátás. A hét második felében változékonyabbá válik az időjárás, többfelé kell élénk, erős szélre és esőre készülni, emellett kissé visszaesik a hőmérséklet is – derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.