Kommunista módszerrel támad a könyvtárra a Fidesz

Szőcs Géza: Szabó Ervinnek "mennie" kell - Az államtitkárnak nem tetszik, hogy "szélsőbalos kommunista " nevét viseli a fővárosi könyvtár. A szocialisták szerint Szabó Ervin nem volt "szélsőbalos", sokéves könyvtárosi, majd könyvtárigazgatói munkáját viszont mindenki elismerte.

2010. szeptember 20., 07:38

Tisztára, mint a kommunizmusban: akkor volt divat, hogy ideológia szerint megváltoztatták az utcák és az intézmények nevét. Most a kulturális államtitkár szerint a fővárosi könyvtárnak nem kellene Szabó Ervin nevét viselnie. Szőcs Géza szerint elég lenne, ha az intézmény az eredeti Fővárosi Könyvtár elnevezést használná, vagy ha mégis nevet kellene adni, akkor ő Hamvas Béla írót javasolná.

Az MTI azért kereste meg Szőcs Gézát, mert vasárnap délelőtt a Nemzeti Konzervatív Történetkutató Alapítvány azt közölte: a Szabó Ervinről elnevezett fővárosi könyvtárhálózat nevének megváltoztatását kezdeményezik a választások után megalakuló új Fővárosi Közgyűlésnél. A szervezet szerint ugyanis méltatlan, hogy az egyik legfontosabb nemzeti intézmény "egy szélsőbalos kommunista ideológus" nevét viselje.

A Történelemkutató Alapítvány egyébként alig egy hete alakult és egy darab történész alapította Hódmezővásárhelyen.

Szőcs Géza az MTI megkeresésére azt mondta: "a könyvtár búcsúzzon el Szabó Ervin nevétől!". "Tegye le ezt a nevet, és nem kell feltétlen más nevet felvennie, mint amelyet már viselt" - fogalmazott a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkára. Az államtitkár arról beszélt, nem híve annak, hogy a közintézményeknek vagy utcáknak a nevét az éppen aktuális kormányzati szándékoknak megfelelően változtatgassák. Hozzátette ugyanakkor: ez lett volna az álláspontja az 1940-es években is, amikor a patinás "Fővárosi Könyvtár" elnevezést kiegészítették Szabó Ervin nevével. Mint mondta, ha fél évszázadig megfelelt az eredeti név, akkor az ma is megtenné.

Közölte, a kérdés eldöntéséhez szükséges lenne megvizsgálni Szabó Ervin életművét, azt, hogy létrehozott-e akkora értéket, ami indokolná ezt az "örökre szóló elismerést", vagy hogy vannak-e ahhoz hasonló érdemei, mint például Széchényi Ferencnek, akinek a nevét az országos könyvtár őrzi. Arra a kérdésre, ő személy szerint kit javasolna, azt mondta: ha úgy döntenek, hogy új nevet adnának az intézménynek, akkor ő Hamvas Bélát javasolná.

"Ha már mindenképpen nevet kellene adni a fővárosi könyvtárnak, akkor ez egy megfelelő elégtétel volna" Hamvas Bélának - hangoztatta. Utalt arra is, hogy Hamvas Béla évekig a könyvtárban dolgozott. Kitért arra is, várhatóan kezdeményezni fogja, hogy Hamvas Béla emlékét az épületben egy "életközeli" szoborral örökítsék meg, például az ábrázolva, amint az író éppen a lépcsőn felfelé tart. Szőcs Géza ugyanakkor úgy vélte: ha új nevet akarnak adni az intézménynek, akkor arról előbb elemzést kell készíteni, és a névadásról sokakat meg kell kérdezni.

MSZP: Ne csonkítsák meg a történelmünket!

Lendvai Ildikó, az MSZP képviselője közleményben reagált az államtitkár szavaira: "A Fidesz kormányát nemcsak a jelenben zavarja a politikai sokszínűség, hanem a magyar történelmet is megcsonkítaná, kiiktatva, kiretusálva a baloldali személyiségeket. Előbb Kövér László akarta a Jobbikkal egyetértésben eltűntetni Károlyi Mihály szobrát, most pedig Szőcs Géza államtitkár fosztaná meg nevétől a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárat - írta az

ATV.

Nem az a baj, ha történészek vitatkoznak Szabó Ervin ideológiai teljesítményéről. A baj az, ha a kormány tagja Szabó Ervin könyvtárosi-tudósi teljesítményét is kétségbe vonva hivatalos állásponttá emeli: baloldali ember nevét többé nem viselheti a fővárosi könyvtár.

Szabó Ervin nem volt „szélsőséges kommunista” – nehezen elképzelhető, hogy 1911-ben szélsőséges kommunistát neveztek volna ki a Fővárosi Könyvtár élére. Sokkal inkább baloldali szindikalista, emellett az első világháború éles ellenzője, akinek világnézetén, politikai meggyőződésén lehet vitatkozni, ahogy tették ezt kortársai is. Sokéves könyvtárosi, majd könyvtárigazgatói munkáját azonban mindenki elismerte.

Szabó Ervin 1911-től 1918-ban bekövetkezett haláláig lehetett a könyvtár igazgatója. Közel száz évvel később, 2010-ben a kulturális államtitkár szerint baloldalisága miatt nem lehet a könyvtár névadója. Eszerint a mai kormány még annál is kevésbé demokratikus, kevésbé sokszínű országot akar, mint a száz évvel ezelőtti volt. Ezért most nemcsak a baloldaliaknak, hanem minden demokratának szót kell emelnie a történelem megcsonkítása ellen" - olvasható az MSZP közleményében.

Egy történész alkotja, egy hete alakult

Vincze Gábor hódmezővásárhelyi történész, a Nagy Magyarország történelmi magazin főszerkesztőjének vezetésével 2010. szeptember 16-án Budapesten megalakult a Nemzeti Konzervatív Történetkutató Alapítvány. A civil szervezet munkáját elsősorban a Nagy Magyarország történelmi magazin szellemi holdudvarához tartozó történészek segítik, de számítanak a szakma más konzervatív szellemiségű kutatóira is. Az alapítvány célja a Kárpát-medencei magyar történelemmel foglalkozó periodikák támogatása, kiadása, fiatal történészek munkájának segítése, kutatásaiknak publikálása, valamint a Kárpát-medencei magyar történelemmel foglalkozó könyvek kiadása, internetes oldalak fenntartása. Kiemelt cél, hogy korrigálja és semlegesítse a marxista történetírás ma is érzékelhető negatív hatásait - közölte a TörténelemPortál.hu.

Az alapítvány október 1-jétől átveszi a

tortenelemportal.hutörténelmi weboldal működtetését, valamint szellemi védnökként segíti a Nagy Magyarország szakmai munkáját. A Nagy Magyarország történelmi magazin új száma Erdélyország címmel immár az újságárusoknál is kapható. A TörténelemPortál szerint "mindez jól jelzi, hogy a kiadó Magyarország egyik legsikeresebb lapjává fejlesztette a tavaly júniusban elindított kiadványt". A legújabb szám a korábbiaknál jelentősen nagyobb példányszámban jelenik meg, ezzel felveszi a versenyt a történelmilap-piacon 20-30 éve jelen lévő, más beállítottságú történelmi magazinokkal is - írták saját magukról.