Kivonult a teljes ellenzék az Országgyűlésből, elmentek a Suzuki-gyárba, de nem engedték be őket

2019. február 18., 17:30

Szerző:

Tiltakozó akciót harangozott be az ellenzék az országgyűlés tavaszi ülésszakának első napjára, és meg is tették. Frakciónként vonultak ki a parlamenti ülésteremből. Amikor Kövér László megadta a szót valamelyik ellenzéki frakcióvezetőnek, beszéd helyett felállt az összes képviselő és kivonult a teremből. 

A távozók az úgynevezett Vörös Szalonba mentek, ahol közös sajtótájékoztatón jelentették be: az orbáni propagandaülés helyett valóságos kérdésekkel akarnak foglalkozni, ezért felkerekednek, és testületileg elmennek Esztergomba, a Suzuki-gyárhoz, ahol a korábbi bejelentések szerint alkalmazni akarják a rabszolgatörvényt és nemrég jogellenesen kirúgták a még csak alakulóban lévő helyi szakszervezet leendő vezetőjét.

A közös sajtótájékoztatón a DK-s Varju László elmondta, az ellenzék azt üzeni a kormánynak, a rabszolgatörvényből nem kérnek. 

Tóth Bertalan, az MSZP elnöke szerint a rabszolgatörvény sárba tiporja a munkavállalók jogait, ellehetetleníti a szakszervezetek működését. – Nem fogjuk hagyni, hogy bárki szétszakítsa az összefogást, ami ez ellen a törvény ellen kialakult – mondta Tóth hozzátéve, ma több millió embernek kell egyik napról a másikra megélnie, ez ellen küzdenek.

Tóth az ellenzék nevében azt mondta, hogy a propagandanapon nem akarnak részt venni, ezért vonultak ki, és helyette elmennek a Suzuki gyárba, mert ami ott történik, megengedhetetlen. – A multik, köztük a Suzuki is, rengeteg támogatást kapott az országtól, cserében viszont visszaélnek a joggal, és azzal, hogy a kormány kiszolgálja a tőkét.

Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke szerint ez nem a családok, hanem a rabszolgák éve. – Ezt nem vagyok hajlandók végignézni, ehhez nem vagyok hajlandók asszisztálni. Bármit tesz Orbán Viktor propagandamédiája, nem fogja tudni az ellenzéki összefogást megtörni – mondta a képviselő. 

Fotó: Szél Bernadett/Facebook

Szabó azt is elmondta, hogy a képviselők a Kunigunda utca előtt találkoznak, onnan indulnak együtt Esztergomba, ahol a Suzuki vezetésével akarnak találkozni. 

Csárdi Antal, az LMP országgyűlési képviselője kifejtette, nem engedhetik meg, hogy a cégek ellehetetlenítsék a munkások érdekét védő szakszervezeteket. 

Jakab Péter, a Jobbik szóvivője erősen nyitott, azt mondta, gyáva miniszterelnöknek nincs hazája. – A Fidesz elveszített félmillió szavazót. Erre ahelyett, hogy elkezdene gondolkodni a vitatott döntéseken, mint például a rabszolgatörvény, és visszavonná ezeket, nem ezt választotta, pedig demokráciában ezt kellett volna tenni... Arra kérjük, hogy vonják vissza a rabszolgatörvényt, mert ha a magyar munkavállaló az asztalra csap, nem lesz majd elég azt szajkózni, hogy Magyarország jobban teljesít.

Hadházy Ákos szerint nem elfogadható a kormány játékszabálya, ezért mennek inkább a Kunigunda utcához, mert ott is sok dolguk van. Szél Bernadett hozzátette, a propagandát folytassák csak továbbra is a négy fal között, ha az ellenzéket nem tekintik partnernek, ők inkább kimennek az emberekhez. – Ha valaki úgy gondolja, ott lenne a helyünk az ülésteremben, akkor azt üzenem, Orbán Viktornak is ott kellett volna kezdenie. Ilyen körülmények között az ellenzék azt teszi, amit tehet: ellenzéki munkát végez – zárta Szél a tájékoztatót.

Irány Esztergom

A képviselők azután együtt elindultak, hogy a Kunigunda utcában találkozzanak. Délután háromkor több ellenzéki képviselő megjelent a gyülekezőre. Szél Hadházy és Szabó és Mellár Tamás bement az épültbe, kint pedig az Echo TV stábja Jakabot  faggatta, de a jobbikosok és a két televízió között veszekedésig fajult a kérdezz-felelek, a jobbikosok egy idő után jelezték, nem akarnak nyilatkozni. A párbeszédes Tordai Bence a hvg.hu-nak azt mondta, azért a Suzuki-gyárba mennek, mert a a legdurvább jogsértést Esztergomban követték el a munkavállalók ellen.

Fél négy előtt az ellenzéki képviselők kijöttek az MTVA székházából. Papp Dániel, a hírhamisító vezérigazgató újra nem állt szóba velük, arra a kérdésre pedig, hogy az M1 beszámol-e a több mint 60 ellenzéki képviselő útjáról az esztergomi Suzuki-gyárba, nem kaptak egyértelmű választ.

Szél Bernadett tudósítása alapján 16 óra előtt meg is érkeztek a helyszínre. 

Szabó Tímea nem sokkal később azt írta Facebook-oldalán, a gyár vezetői megijedtek a közeledő ellenzéki képviselőktől, és egy behajtani tilos táblával lezárták a parkolót.

Az ellenzéki képviselők garanciát akarnak kapni, hogy a Suzuki sem él a Munka törvénykönyve rabszolgatörvény gúnynéven ismert módosításának a lehetőséggel, és nem akaszt évi 400 túlórát a munkavállalói nyakába. Öt politikus  alkar bemenni, hogy erről tárgyaljon a cég vezetésével, de a Suzuki csak kettőt engedne be. A Suzuki-gyár nem közintézmény, az ellenzéki képviselők nem mehetnek be a képviselői igazolványukkal. A cég közleményt is kiadott, hogy nem alkalmazza a rabszolgatörvényt, de az ellenzéki képviselőket élénken érdekli az alakuló szakszervezet vezetőjének a kirúgása is.

Negyed hatkor az ellenzéki képviselők bementek a gyár területére, elhaladva a behajtani tilos tábla mellett, de a biztonsági őrök kiparancsolták őket a gyár területéről. Ezután eléjük állt egy kommunikációs igazgató, aki nem mutatkozott be, csak annyit mondott, hogy a cég nem vezeti be a 400 túlórát, és – ellentétben a korábbi jelzésekkel – az ellenzéki képviselőket senki nem akarja fogadni a vezetés részéről. Bár Szabó és a többiek próbáltak vitába szállni vele, a kommunikációs igazgató egyszerűen megfordult és otthagyta őket. Ezután a politikusok sajtótájékoztatót tartottak.

  • Jakab arról beszélt, hogy a Suzuki a Fidesz stratégiai partnere, és nem a magyar dolgozóké.
  • A DK-s Gréczy Zsolt rendkívül kínosnak nevezte, hogy kirúgtak egy 14 éve ott dolgozó embert.
  • Szél szerint önbeismeréssel ért fel, hogy a cég vezetése nem akarta fogadni őket, ami pedig ma történt, az a történetnek csak az eleje, nem a vége.

Ami viszont véget ért, azt a tiltakozó akció, a sajtótájékoztató után az ellenzéki képviselők elindultak hazafelé.

 

Lázár János elszólta magát a bizottsági meghallgatásán, erős utalást tett arra, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter helyére új pénzügyminiszter kerül. Mint ismert, Orbán Viktor terve az, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közül az egyikük kerüljön a Magyar Nemzeti Bank élére Matolcsy György távozása után.