Kitört a polgárháború a Fideszen belül

A Rzeczpospolita című lengyel jobboldali napilap is foglalkozik a Simicska–Orbán-viszállyal. „A miniszterelnök konfliktusa a legbefolyásosabb oligarchával régen nem látott politikai földrengést idézett elő” – írja Jaroslaw Gizinski, a magyar kérdések szakértője.

2015. február 11., 17:27

Simicska Lajos, Magyarország egyik leggazdagabb embere, dacára annak, hogy milliárd euróra becsült hatalmas vagyona van, hosszú ideje árnyékban maradt. Több mint egy évtizede ez a befolyásos, a Fidesz vezetőihez és személyesen Orbán Viktorhoz nagyon közel álló ipar- és médiamágnás egyetlen interjút sem adott és nem engedett készíteni magáról egyetlen képet sem. A múlt hét péntekjéig.

A bomba akkor robbant, amikor az üzletember médiabirodalmához tartozó csaknem minden menedzser és főszerkesztő egyszerre mondott le tisztségéről – a Magyar Nemzet, a Hír TV és a Lánchíd Rádió az érintettek. Egyértelmű volt, hogy a kormányközeli médiába való átigazolásra kaptak ajánlatot – noha a helyzet paradox volta, hogy előző munkahelyüket is a Fidesz támogatta – magyarázza Gizinski.

Simicska begurult, és váratlanul előlépett az árnyékból – elkezdett interjúkat osztogatni, amelyekben erősen nyomdafestéket nem tűrő szavakkal ítélte el a kormányfőt. Elkezdte fenyegetni is, hogy „sok sikamlós ügy” kulisszatitkait ismeri, melyek nyilvánosságra kerülése a Fidesznek ártana.

Politikai elemzőknek kétségük sincs, hogy a Fidesz táborán belül kitört a polgárháború. Arról, hogy a régi haverok között (Orbán és Simicska még az egyetemen kollégiumi társak voltak) valami nem stimmel, már voltak egyes sajtóhírek, kiszivárgott, hogy veszekedtek, másként vélekednek sok politikai és gazdasági kérdésben. – Néhány évvel ezelőtt ez még elképzelhetetlen lett volna, mert a kormánytáborban Simicskát szent tehénként kezelték, és voltak is emberei a legfontosabb gazdasági pozíciókban a közigazgatásban – mondta Krekó Péter, a Political Capital igazgatója a Rzeczpospolitának.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.