Kiszivárgott dokumentumok is bizonyítják, hogy Habony Árpád köre nyakig benne volt a kötvénybizniszben

2018. október 10., 08:53

Szerző:

Újabb bizonyítékok kerültek elő arról, hogy Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadóhoz köthető emberek részt vettek a sokat bírált letelepedésikötvény-üzletben – írja a Direkt36 a 444-en megjelent cikkében.

A tényfeltáró központ a birtokába került bizalmas iratok alapján közölte, hogy egy Shabtai Michaeli nevű grúz-izraeli üzletember részt vett a VolDan Investment Limited nevű cég működésében, amely Oroszországban árusított letelepedési kötvényeket. A portál hivatkozik egy olyan dokumentumra is, amely arról árulkodik, hogy Kosik Kristóf ügyvédi irodájának egyik munkatársa intézkedett egy kötvényvásárló ügyében. Korábbi sajtóhírekből már kiderült, hogy Michaeli baráti viszonyban áll Habonnyal, míg Kosik ügyvédi irodája több alkalommal képviselte a miniszterelnöki tanácsadót.

Egy kötvényvásárlónak kiállított, 300 ezer euróról szóló számlán a VolDan pecsétjénél Michaeli neve és aláírása szerepel. A Direkt36 idéz egy, a VolDan működését ismerő forrást, aki szerint a cég több esetben Michaeli aláírás pecsétjét használta dokumentumok hitelesítésére. A számla mellett a Direkt36 említ egy olyan kötvényvásárlással kapcsolatos e-mailt is, amelyet a VolDan egyik munkatársa kapott, a címzettek közt másolatban pedig szerepelt Michaeli gmail-címe is.  A grúz-izraeli tulajdonban lévő Princess pékáru-hálózat honlapján Michaeli ugyanezt az e-mail címet tünteti fel elérhetőségeként, és ezt adta meg egy másik cége, a biztosítási ügynöki tevékenységet végző TNN Dental Technik Kft. elérhetőségeként is.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Michaeli telefonon azt mondta a Direkt36-nak, hogy „semmi köze nincs az ügyhöz”, amikor pedig a vele kapcsolatos dokumentumokról kérdezték őt az újságírók, közölte, hogy a kérdésekre sem kíváncsi, majd azzal fenyegetőzött, hogy „büntetőeljárást” fog indítani.

Arról, hogy Kosik ügyvédi irodája rész vett a kötvényprogramban, korábban már több cikk is megjelent. Először a Figyelő írta meg, hogy a letelepedési kötvényeket forgalmazó offshore hátterű cégek leginkább Kosik ügyvédi irodáján keresztül intézik a letelepedési programra jelentkezők adminisztratív ügyeit. 

Most a Direkt36 által megszerzett dokumentumok közvetlen írásos bizonyítékát adják annak, hogy Kosik ügyédi irodája intézkedtek a kötvényprogramban. Az ügyvédi iroda egyik munkastársa a drkosik.com végződésű e-mail címéről küldött levelet a VolDan egyik munkatársának adott kötvényvásárláshoz szükséges dokumentumokkal kapcsolatban. Habony, Kosik és a VolDan nem válaszolt a Direkt36 írásban feltett kérdéseire.

A 2017-ben véget érő kötvényprogram ötlete a miniszterelnöki tanácsadóval régóta közeli viszonyban lévő Rogán Antal fejéből pattant ki még 2012 őszén, amikor a Miniszterelnöki Kabinetiroda jelenlegi vezetője a parlament gazdasági bizottságát vezette. Hivatalosan arról szólt, hogy külföldiek magyarországi letelepedési engedélyt kaphattak, ha eleinte 250, aztán 300, utána pedig 350 ezer euróért (átszámítva hozzávetőlegesen 110 millió forintért) jegyeztek a letelepedési kötvényből. Ez sok, főleg távol-keleti üzletember számára joggal tűnhetett vonzó lehetőségnek, a nem túlságosan drága kötvényjegyzés fejében ugyanis az egész Európai Unióban szabadon mozoghatnak, alapíthatnak cégeket és köthetnek üzleteket. Arról nem is beszélve, hogy a futamidejének lejártával Magyarország mindenkinek visszafizeti a 350 ezer euróját, hiszen államkötvényről van szó, amellyel egy-egy kötvényvásárló a magyar államnak adott hitelt. A kötvények forgalmazására a gazdasági bizottság nyílt pályáztatás nélkül választott ki néhány, jellemzően offshore hátterű, átláthatatlan tulajdonosi struktúrájú céget. Ezek a vállalkozások milliárdokat kerestek az ügyfeleknek felszámolt 40-60 ezer eurós kezelési költségen. A cégek között felosztották a földrajzi régiókat, és mindegyik társaság csak meghatározott területen és állampolgároknak árulhatott kötvényeket. A VolDan többek között Oroszországban és több más egykori szovjet tagállamban tevékenykedhetett. 

A Bevándorlási és Menekültügyi Hivataltól kapott adatok szerint 384 orosz befektető és családtagjaik, összesen 1265 orosz állampolgár kapott magyar letelepedési engedélyt a kötvényprogramban. Az ügyintézési díjakból (amely a Voldan Investments honlapján található információk szerint befektetőnként 60 ezer euró volt) a cégnek több mint 7 milliárd forint bevétele származott. A Transparency International és a Költségvetési Felelősségi Intézet számítása szerint miközben a kötvényeket árusító cégek milliárdokat nyertek, a magyar állam 30 milliárd forintot bukott a programon.

A Magyar Nemzet nyomán tavaly mi is megírtuk, hogy Habony és Rogán ügyvédjeként Kosik tízmilliárdot, Fidesz-közeli cégek 155 milliárdot szakítottak a letelepedési kötvényeken.