Így érkezett meg Hszi Csin-ping Budapestre

Katonai ceremóniával fogadták Hszi Csin-ping kínai elnököt és házastársát csütörtökön a budai Vár Oroszlános udvarában.

2024. május 9., 11:45

Szerző:

Sulyok Tamás köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és házastársaik, továbbá a kormány tagjai az Oroszlános udvarban köszöntötték Hszi Csin-ping elnököt és feleségét, Peng Li-jüant magyarországi látogatásuk második napján.

Hszi Csin-ping és Sulyok Tamás megszemlélték a Magyar Honvédség díszzászlóalját, a Nemzeti Lovas Díszegységet és a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály huszárjait.

Ezt követően fogadták a díszzászlóalj, a Nemzeti Lovas Díszegység, a gróf Nádasdy Ferenc Huszárosztály díszmenetét és a zenekar díszelvonulását.
Hszi Csin-ping és kísérete a katonai ceremónia után a Sándor-palotába indult, ahol Sulyok Tamás hivatalos látogatásán fogadja a kínai elnököt.

Peng Li-jüan Nagy Zsuzsanna, a köztársasági elnök feleségének kíséretében közös kulturális programon vesz részt a Szent István-teremben.

A kínai államfő péntekig tartózkodik Magyarországon állami látogatáson, a diplomáciai kapcsolataink felvételének 75. évfordulója alkalmából.

Itt lesznek forgalomkorlátozások 

Hszi Csin-ping kínai elnök május 8. és 10. között megvalósuló látogatása alatt számos forgalomkorlátozás lesz a fővárosban. A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a Budapesti Rendőr-főkapitányság tájékoztatása alapján kedden azt közölte MTI-vel: lezárások várhatók szerda este és péntek délután a Liszt Ferenc-repülőtér környékén, mindhárom nap a budai Várban, valamint pénteken napközben a Krisztina körúton és a budai felső rakpartokon is – írja a 24.hu.

A korlátozások a BKK járatait is érintik, az utasoknak az M2-es, az M3-as és az M4-es metrók igénybevételét ajánlják – írták.

Szerda este és péntek délután a Liszt Ferenc-repülőtérre vezető utat 30-40 percre lezárják, a korlátozás a 100E és a 200E repülőtérre közlekedő buszjáratokra is vonatkozik – tudatták.

A forgalomkorlátozásról részletes információk a rendőrség és a BKK honlapján találhatók.

Ezek lesznek a kínai elnök látogatásának legfontosabb témái

A magyar-kínai gazdasági együttműködés további fejlesztése lesz az egyik fő témája Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán kezdődő magyarországi látogatásának – közölte a kormányszóvivő kedden Budapesten újságírókkal.

Vitályos Eszter elmondta, a kínai elnök Sulyok Tamás köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök meghívására tesz „diplomáciatörténeti” látogatást Magyarországon május 8. és 10. között. A látogatás azért is történelmi jelentőségű, mert kínai államfő utoljára 20 évvel ezelőtt, 2004-ben járt nálunk. Az államfő és delegációja az európai látogatása során pedig mindössze két európai uniós tagállamot keres fel, Magyarországot és Franciaországot.

Tájékoztatása szerint Hszi Csin-ping szerdán érkezik Budapestre és csütörtökön találkozik Sulyok Tamással, majd a két állam miniszterei megállapodásokat írnak alá.

A szóvivő azt is elmondta, hogy a látogatás során mintegy másfél tucat megállapodást biztosan alá fognak írni a felek, további megállapodásokról még egyeztetés folyik. Kiemelte azt, amely az Egy övezet, egy út kínai programhoz kapcsolódó esetleges magyarországi infrastrukturális fejlesztéseket tartalmazza. Ezek között vasúti, közúti és energetikai projektek is lehetnek – jegyezte meg.

Vitályos Eszter azt mondta, Kína 2023-ban Magyarország kilencedik legfontosabb kereskedelmi partnere volt, és továbbra is az Európán kívüli első legfontosabb kereskedelmi partnere az országnak. Hozzátette: 2020-ban és 2023-ban is Kínából érkezett a legtöbb beruházás Magyarországra, részben ennek is köszönhető, hogy Magyarország a világ éllovasai közé került az autóipar technológiai forradalmában.

A pénzügyi együttműködést Vitályos Eszter a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatok egyik legperspektivikusabb területeként jellemezte, amellyel elmondása szerint Magyarországnak az a célja, hogy regionális pénzügyi központ legyen a régióban és ennek révén minél több kínai pénzintézetnek jelentsen hídfőállást az európai pénzügyi piac irányába.

Vitályos Eszter elmondta azt is, a megbeszélések másik fő napirendi pontja az ukrajnai háború, a kínai béketerv lesz, amelyet Magyarország is üdvözöl. Kína egyértelműen a béketáborhoz tartozó egyik legerősebb állam, amely folyamatosan beszél a béke jelentőségéről – mutatott rá, hozzátéve, ebben a kérdésben abszolút egyetértés van Kína és Magyarország között.

Szólt arról is, hogy Magyarország nagyra értékeli az egyoldalú vízummentességi programot, amelynek révén március 14-től a magyar állampolgárok tizenöt napot vízummentesen tartózkodhatnak Kínában.

Ismertetése szerint Orbán Viktor és Hszi Csin-ping eddig hét alkalommal találkozott, legutóbb 2023 októberében Pekingben folytattak megbeszélést.

Közölte, a mostani látogatás azért is történelmi jelentőségű, mert a kínai államfő a koronavírus-járvány után először utazik Európába; a úticéljai között szerepel Franciaország, Szerbia és Magyarország. A kínai elnök mindössze két európai uniós tagállamot keres fel, Magyarországot és Franciaországot – tette hozzá.

(Kiemelt kép: Sulyok Tamás köztársasági elnök (b2) katonai tiszteletadással fogadja Hszi Csin-ping kínai elnököt (b) a Budavári Palota Oroszlános udvarában 2024. május 9-én. MTI/Koszticsák Szilárd)