Kik a lájkvadászok?

Magyarországon majdnem 5 millióan facebookoznak. Szvetelszky Zsuzsa szociálpszichológus, kommunikációkutató szerint a Facebook komoly hatással van az életünk szabályaira. Ugyanakkor arról is kell beszélni: a túlzásba vitt facebookozást és szelfizést már hivatalosan is mentális zavarrá nyilvánították amerikai szakemberek. De kik a lájkvadászok? Kik a netcelebek? És miért nevezte el egy apuka Facebooknak a gyerekét? Erről is esik szó a 168 Óra e heti számában.

2015. július 31., 13:28

Feltűnt, hogy szinte már az egész életünk a „tetszik” gomb köré rendeződik? Ahogyan Szvetelszky Zsuzsa szociálpszichológus mondja a 168 Órának:
– A Facebook nevű monumentális online színpadon muszáj smúzolni. A FB remek manipulátor: meg is követeli a saját magunkról körültekintően kialakított kép folyamatos menedzselését.

Ami amúgy posztolási kényszerhez, a másik oldalon meg lájkolási kényszerhez vezethet. A kényszerposztoló számon tartja, ki nyom lájkot rá. Kötelességből is tetszikezünk, nehogy megsértődjön a másik, vagy ne gondolja, irigységből nem csatlakozunk az üdvtáborához. Azért is lájkolhatunk, mert viszontlájkot várunk.

– A Facebookon alapvetően lájkokra vadásznak akár azért a tizenöt perc hírnévért is, amíg begyűjtik az elismerő kattintásokat, egyetértéseket. Sokan úgy vélik, a facebookos posztjaikra kapott lájkok száma azt mutatja, mennyit érnek, és másokat is „tetszikmennyiségben” mérnek – fűzi hozzá Szvetelszky Zsuzsa.

Szerinte a Facebook komoly hatással van az életünk szabályaira:
– Azt gondolom: a nyilvánosság rendszerváltása zajlik. A média – tévé, rádió, újság – eddig formális volt és „top-down”, azaz felülről szerveződő, most meg informális és önszerveződő. Elképesztő terjesztésre képes a neten a tömeg – hírekkel, mémekkel, politikai dokumentumokkal, lásd WikiLeaks. Fontos pont a történelemben, a globális kommunikációban az Arab Tavasz: először fordult elő, hogy több tízezres civil csoportok „real-time” kommunikáltak egymással a hatalom megdöntéséről. Nem véletlen, hogy az Arab Tavasz hatására egy apuka Facebooknak nevezte el a gyerekét. Bár azt nem sikerült kiderítenem: a kis Facebook fiú vagy lány?

Kétségtelen: a Facebook felerősíti a társadalom változásait, ám azt magunk döntjük el, mennyire veszünk részt benne.
– Kiírhatom a Facebookra, hogy utálom a Facebookot, akkor is a Facebookra írtam ki – magyarázza Szvetelszky Zsuzsa.

(A teljes interjút a 168 Óra e heti számában olvashatják.)