Kié a baloldali mező?

A szocialisták kongresszusáig eldőlhet, hogy Gyurcsány Ferenc új szervezete mekkora szeletet hasít az MSZP-ből. Az optimista jóslatok szerint addigra az is látszódik: melyik párt lesz a baloldal legizmosabb ereje, ki nyithat majd ellenzéki ernyőt. Ám elemzők szerint nincs garancia arra, hogy a Demokratikus Koalíció és az MSZP számára ideális forgatókönyv megvalósul. Még az is elképzelhető, hogy egy teljesen új politikai alakulat foglalja el a baloldalt. PUNGOR ANDRÁS írása.

2011. november 5., 11:34

A szocialisták kongresszusáig eldőlhet, hogy Gyurcsány Ferenc új szervezete mekkora szeletet hasít ki az MSZP-ből. Az optimista jóslatok szerint addigra az is látszódik, melyik párt lesz a baloldal legizmosabb ereje, ki nyithat majd ellenzéki ernyőt. Ám elemzők szerint nincs garancia arra, hogy a Demokratikus Koalíció és az MSZP számára is ideális forgatókönyv valósul meg. Még az is elképzelhető, hogy egy teljesen új politikai alakulat foglalja el a baloldalt. PUNGOR ANDRÁS írása.

Szakadás vagy lemorzsolódás? – ezt mantrázzák a baloldalon Gyurcsányék MSZP-ből való kilépése után, és érdekük szerint mindkét lehetőségre találnak bizonyítékot. A Demokratikus Koalíció (DK) politikusai állítják, listájukra öt nap alatt 2500 regisztrált tag iratkozott fel. Sőt, elbüszkélkednek azzal is, hogy közel száz városban, választókörzetben működik már alapszervezetük.

Kárörvendőek viszont a szocialisták: szerintük csekély a hajlandóság az átlépésre. Ezt alapszervezeti példákkal igyekeznek bizonyítani: „Nálunk senki sem lépett át.” Ennél azonban nyomósabb érvnek tűnik, hogy Gyurcsányék – a lapzártakor még csak virtuálisan létező – frakciójukhoz tíz tagot sem tudtak segítség nélkül szerződtetni.

A fáma szerint Mesterházyék noszogatása és legalább egy képviselő önfeláldozása kellett ahhoz, hogy pont kerüljön a bontóper végére. Lett is purparlé belőle: az MSZP-s vezetők közül néhányan az elgyengülés jelének tartották a Gyurcsányéknak tett engedményt. A válás hevében sajtóhírek szerint Puch László volt pénztárnok, pártigazgató nekiugrott Mesterházynak, de információink szerint ez túlzás, nem volt vérre menő a csörte, csak keserű a kritika.

Vajon maradt még komoly ellentét az MSZP-ben?

Korábban írtunk róla, hogy a Gyurcsány–Mesterházy-csörte előtt kezdtek összejárni az MSZP régi motorosai, és azon gondolkodtak, hogyan lehetne Mesterházy mellé egy szűkebb, a párt irányításába beavatkozó grémiumot felsorakoztatni, így súlytalanítva a párt elnökét. A gyurcsányistákkal való harc miatt azonban félretették az ellentéteket, és felsorakoztak a pártelnök mögött. Aztán főnökük nélkül egy borospincében gyűltek össze a hogyan továbbról diskurálni.

– Mesterházy legyűrte Gyurcsányt, nem mernek majd a torkának ugrani. Ha mégis, akkor a nyilvánosság előtt kell megmérkőzniük, ami a vesztüket jelentheti – állítja a pártelnökség egyik tagja.
– Nem kellene túlértékelni Attila szerepét a történetben, de valóban nincs értelme kardot rántanunk. Csak tovább szeletelnénk saját magunkat – sóhajt az MSZP prominense.

– Gyurcsány kiment a hidegre, becsapta maga mögött az ajtót. Most tudatosul benne az, hogy bent meleg volt, kint pedig vacoghat a foga – magyarázza Ceglédi Zoltán, a Republikon Intézet elemzője.
Szerinte a volt kormányfő rosszul mérte fel a helyzetet: bár a Facebookon több száz rajongója van egy-egy bejegyzésének, egy párthoz ez kevés.

Kell hozzá pénz, infrastruktúra is. Gyurcsány az ATV-nek úgy nyilatkozott, hogy adományokból tartják majd fenn a pártot, a magánvagyonát nem csoportosítja át, mivel felelősséggel tartozik több száz munkásának.

Ceglédi úgy véli, a volt kormányfőnek már az MSZP-n kívüli első lépései sem sikerültek, nem hosszú távú stratégia mentén halad, hanem improvizál. Ezt bizonyítja, hogy tíz frakciótagot is nehezen tudott összegyűjteni.

Ennek ellentmondani látszik, hogy a Magyar Nemzet több hónappal ezelőtt nyilvánosságra hozta: létezik egy párt, amely keblére ölelné a megújult MSZP-t. Arról szóltak a hírek, hogy a szervezet Gyurcsány mentsvára lehet. A sajtó nem tévedett.

Ceglédi mégis kapkodást, és nem tudatosságot lát abban, hogy a Demokrata Pártot a szakítás előtt nem tették alkalmassá Gyurcsányék fogadására. Erre mutat, hogy nincs új alapszabály, sőt: a volt szocialista miniszterelnök úgy nyilatkozott a párt átvételéről, átnevezéséről, frakciójának a megalapításáról, hogy ekkor még annak nemhogy vezetője, de tagja sem volt.

Ám nemcsak a tervezéssel, a tartalommal is baj lehet.

– Gyurcsány karakterére szerveződik a Demokratikus Koalíció – mondja Szigetvári Viktor kommunikációs szakértő.
Szerinte kérdés, hogy a DK képes lesz-e olyan mozgalommá válni, amely nem pusztán a volt kormányfőről szól.

Úgy véli, az MSZP szervezeti adottságai jelenleg még jobbak, de elmaradt a párt belső konszolidációja, személyi megújítása, ami nem könnyíti meg Mesterházy Attila munkáját.

Szigetvári szerint a baloldal osztódása önmagában nem segíti a megújulását, és egyik erő sem fog beletörődni abba, hogy a baloldali politikai mozaik kisebb darabkája legyen. Mindketten arra törekednek majd, hogy ők nyissák ki az orbáni Fidesszel szembeni baloldali ernyőt.

De ehhez izmosodniuk kell.

Juhász Attila, a Political Capital elemzője szerint is mindegyik baloldali alakulat tisztában van azzal, hogy a 2014-es választás kikényszeríti az együttműködést, de a majdani paktumot erős pozícióban akarják megkötni. Ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy indentitásuk a választók számára egyértelmű legyen.

A balfeszültség így fennmarad.
Gyurcsány nyitotta a Vasas Sportcsarnokban a sort:
– Tévedés baloldali választ adni a jobboldali ellenforradalomra.
Ám jelezte, itt megállnak, nem kritizálják tovább az anyapártot.

Jött hamar az ellencsapás:
– Gyurcsánnyal együtt a gyurcsányizmus is távozott az MSZP-ből – sajtótájékoztatott Tóbiás József.
– A „szabadság, szolidaritás pártja” szlogent az SZDSZ-től lopták – súgták a szocialista vezetők.
Gréczy Zsolt blogjában mégis megtöri az önként vállalt csendet: „Folyosók szegleteiben suttogó MSZP-s alkalmazottak közlik a Demokratikus Koalícióhoz csatlakozott társaikkal, hogy már beszélgetniük sem szabad. A pártvezetés akadályoz mindenféle találkozást, a DK-tagokat kitiltották a pártházakból.”

De nem elég, hogy egymást figyelik, a balkapuk előtt már ott állnak az újak. A Milla politikai „keltetőjéből” még csak egy pártkezdemény került ki, az Istvánffy András által koordinált 4K (Negyedik Köztársaságért Mozgalom). Úgy tudjuk, rövidesen jönnek még mások is.

A 4K már most jelezte: Gyurcsányékkal egyelőre semmilyen együttműködést nem tud elképzelni.

Majd. Esetleg.

Szigetvári szerint a baloldal új szereplője, a 4K a többiekhez képest még nagyobb hátrányból indul, de arra biztosan jó lesz, hogy fiatalokat csábítson a baloldalra.

– Mozgalmárokkal tele a padlás – legyint Ceglédi Zoltán az újonnan alakult szervezetre.
Szerinte a 4K egyelőre semmilyen pluszt nem mutat a pályatársakhoz képest. A Millát a tüntetésein megjelenő tömeg, a DK-t Gyurcsány fanatikus hívei, az MSZP-t húszéves jelenléte, az LMP-t pedig 2010-es választási sikere erősíti. Istvánffynak és barátainak a pártja még csak ígéret.
Kumin Ferenc politikai elemző úgy látja, bár Gyurcsánynak még nincs frakciója, az ő malmára hajtja a vizet, hogy képviselői a parlamentben ülnek; olyan ismert személyiségeket tudnak a soraikban, mint Vágó István. Kumin szerint azt sem szabad elfelejteni, hogy a baloldali választókra az LMP is pályázik. Az MSZP–DK-harc szerinte kétesélyes: a szocialisták baloldali néppárti irányba húzódnak, akár a szlovák Smer is lehet a minta, Gyurcsányék pedig inkább liberális szervezetet gründolnak. Vagy egymás kárára erősítik az identitásukat.

Juhász Attila szerint nincs garancia arra, hogy a DK és az MSZP számára is ideális forgatókönyv valósuljon meg. Még a további osztódást sem látja lehetetlennek. Akár marginalizálódhatnak is a gyurcsányisták és a szocialisták, helyüket pedig egy teljesen új politikai alakulat foglalhatja el.

– Kegyelmi időszak – így jellemzi az egyik szocialista vezető a novemberi pártkongresszusig tartó időt.
Addig nagyjából eldől, mennyit hasíthat ki Gyurcsány Ferenc új szervezete az MSZP-ből, és talán már az is látszani fog, vajon ugyanazon a tortaszeleten osztoznak-e, vagy képesek lesznek a bizonytalanokat is magukhoz vonzani.

Ám jó ideig nem lesz válasz a kérdésre: kié a baloldali mező?