Ki jár jól a leárazással?
Rengeteg a tisztázatlan kérdés
Mint ismert, szerdán a kormány arról döntött, hogy hat alapvető élelmiszer árát maximálja a tavaly október 10-i szintre.
Aznban nagyon sok mindent nem tudunk. Még azt sem tudni, hogy milyen szintre kell visszacsökkenteni a termékek árát. A viszonyítási pont lehet az országos átlagár, amit a KSH közöl, az agrárkutató árfigyelése, a harmadik pedig a cégek saját, korábbi ára. Mint sok minden, ez is a részletszabályokból derül majd ki, amelyeket még nem ismerünk – írja a Portfolio.
A legkevésbé rosszul a multinacionális vállalatok járhatnak, ezen belül is a diszkontláncok, mert minden bizonnyal az ő árszintjükhöz lesz a legközelebb a befagyasztott ár, ha országos átlagárat választanak ki. A legrosszabbul a magyar kkv-k, kisboltok járhatnak, amelyek egyébként magasabb árakkal dolgoznak, így nagyobb lesz a veszteségük is.
Ugyanakkor a hat termék árnak a befagyasztásából származó veszteséget a boltok nem fogják lenyelni. Kiszámolják, hogy mekkora az ebből fakadó veszteség, és a többi termék árát annyival fogják megemelni (amelyekre nem vonatkozik az árstop), hogy ne legyen veszteségük. Vagyis nem világos, hogy a vásárló miért járna jól, ha a kosarában más termékeket is vesz a befagyasztottakon kívül, amelyek jelentősen emelkednek majd.
A benzinár befagyasztásához képest most az a különbség, hogy az akkori ármaximum veszteséget jelentett, amit más termékek árának emelésével a kutak nem tudtak kompenzálni, a kiskereskedelmi üzletek esetében viszont nagy a cégek mozgástere, rengeteg termék van, amit emelhetnek.
Ha viszont egyes boltok úgy látják, hogy ennek ellenére is csak jelentős veszteséggel tudják majd árulni ezt a hat terméket, vagy a hat termék közül néhányat, akkor egyszerűen csökkentik majd a kínálatukban ezeknek a mennyiségét. Ha a rendelet nem tiltja meg, amit még nem ismerünk, akár drasztikus mértékben is visszavághatják a kínálatot – a legolcsóbb fajtát árulják majd a termékből.
Eddig a pontig úgy tűnik, hogy a magyar vásárlónak „nullszalldós” az árbefagyasztás. Csakhogy a multik akár igyekezhetnek lecsapni az olcsó importra az ársopos termékek esetében, és háttérbe szorítják majd a magyar termelőket. Vagyis az olcsóbb, importált termékek kerülhetnek a polcokra, és levehetik a magyarokat. Persze, csak ha a rendelet nem tiltja majd.
Összességében tehát
- a diszkontok járhatnak a legkevésbé rosszul, míg a magyar láncok kerülhetnek nehezebb helyzetbe,
- azonban a cégek más termékek árát meg fogják emelni, amelyekre nem vonatkozik az árstop, hogy kompenzálják a veszteséget,
- miközben a boltokban egyre több lehet az olcsó importélelmiszer a hat, befagyasztott termék esetében, és háttérbe szoríthatják a jobb minőségű termékeket.
(Kiemelt képünk illusztráció: Shutterstock)