Ki az idegen?
A Magyar Szociológiai Társaság, a Korunk Szerkesztősége és az MTA BTK Filozófia Intézete szeptember 22-én mutatja be az ELTE TáTK Tanácsteremében a kolozsvári Korunk folyóirat Az idegen című tematikus számát.
A lap szerzői arra keresik a választ: van-e jelen korszakunkban aktuálisabb kérdés annál, hogy miként viszonyuljunk az idegenhez? Az írások arra is kitérnek: kulturális, civilizatórikus tényező-e az idegenség? Szolgáltak-e tanulsággal az idegengyűlölet évezredes tapasztalatai? A folyóirat előzetes beharangozója szerint a szerkesztők persze nem kínálhatnak egyértelmű, megnyugtató válaszokat.
Gábor György vallásfilozófus, a Filozófia Intézet főmunkatársa, a tematikus szám ötletadója a 168 Órának elmondta: a hónapokkal korábbi témaválasztás idején még nem volt jele a mostani, a közbeszédet is meghatározó, konfliktusokkal járó migrációs folyamatoknak. De már hosszabb ideje zajlik a vita például arról, lehet-e Magyarország multikulturális társadalom vagy nevezhető-e Európa monolitikusan kereszténynek.
Gábor György szerint a mai politikai és társadalomtudományos gondolkodás az „idegenséget” tekintve csak a megszokott útvonalakon ingázik. Ideje szabadulni a sztereotípiáktól.