Kettős csapás érte Orbánt

A Süddeutsche Zeitung kommentárja szerint Orbán Viktor még inkább megingatja a magyar demokrácia alapjait, a magyar kormányfő ebbe belekalkulálta a viszályt az unióval, de most bosszús az Egyesült Államok is.

2014. október 21., 09:06

Az EU-nak sok más válsággal kell megküzdenie, így nem akart foglalkozni a magyar hatalmi berendezkedés átalakításával, ráadásul a felszínen úgy tűnt, mintha a miniszterelnök immár nem akarná még tovább aláásni a demokrácia fundamentumát,de ez csupán a látszat volt. A választási győzelmekkel párhuzamosan Orbán lopakodó fideszizálást hajt végre a társadalomban.

Mindenütt az ő emberei ülnek, és a következő három és fél évben ez folytatódhatna is, ám most kettős csapás érte a politikust, ráadásul diplomáciai háború következett be. Egyrészt az amerikai beutazási tilalom, másrészt a földtörvény miatt mára meghirdetett brüsszeli meghallgatás miatt. Utóbbi ügyben nagyon is valószínű, hogy Budapest – mint már annyiszor – részben visszavonul, és legalább valamennyire enyhíti a jogszabályt. Ám Washington meg akarja nevelni vagy egyenesen büntetni akarja Orbánt, mert dühíti, hogy a kormányfő nyíltan rokonszenvét nyilvánította Putyin iránt a szankciók kapcsán. Továbbá mert a hatalom megfélemlíti a magyar civil társadalmat.

Orbán idehaza megpróbálja majd mindkét viszályt a saját javára kihasználni, ahogyan azt szokta: hogy ti. Magyarország a külföldi erők áldozata, ő maga pedig harcol a kapzsi spekulánsok ellen, amivel nem csak megússza az ügyeket, hanem egyben kedvező visszhangot vált ki. Jókora állóképességre van szüksége annak, aki véget akar vetni Magyarországon a hatalommal való visszaélésnek – írja a lap.

(Szelestey Lajos/Klubrádió)

14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.