Két év alatt be sem kapcsolták a Szent János Kórház MR-gépét

Az MR-vizsgálatra váró betegeket máshova szállítják.

2021. október 14., 20:32

Szerző:

Lassan Guinness-rekordot dönt a budapesti Szent János Kórház félmilliárd forintos MR-készüléke, mivel a képalkotó diagnosztikában létfontosságú berendezés 2019 óta rendelkezésre áll, de azóta beüzemelés nélkül egy teremben porosodik. Az MR-vizsgálatra váró betegeket pedig addig is máshova szállítják – írja a hvg.hu.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 2017 novemberében jelentette be, hogy 2020-ig az Egészséges Budapest program keretében 9,3 milliárd forintot szánnak többek között a Szent János Kórház és a Kútvölgyi Klinikai Tömb fejlesztésére is. Ennek részeként – írta a közlemény – a kórházba egy MR- és érfestő (DSA) berendezés is kerül.

A bejelentés óta azonban hiába telt el három év: a hvg.hu információi szerint az említett eszközök 2019-ben megérkeztek ugyan az intézménybe, de a mai napig nem üzemelték be őket, és kihasználatlanul állnak.

„Fizikailag ott van a gép egy kulcsra zárt teremben, de a Jánosban a fekvőbetegeket a mai napig más intézményekbe kell átszállítani a szükséges MRI-vizsgálatokra. Az is előfordult már, hogy a kerületi szakorvostól kapott beutalóval érkezett a páciens az intézménybe, de csak a helyszínen tudta meg, hogy feleslegesen próbálnak időpontot kérni” – mondta a lap forrása.

A két berendezés ára együttesen megközelítette az egymilliárd forintot: az Emmi korábbi tájékoztatása szerint egy korszerű MR-készülék ára hozzávetőleg félmilliárd, egy érfestő mintegy 300 millió forintba kerül.

A Szent János Kórház helyzete ezzel majdnem egyedülálló Budapesten: miközben a legnagyobb fővárosi kórházakban mindenhol működik MR, az évente átlagosan 50 ezer fekvőbeteget ellátó, 774 ágyas intézményben jelenleg nem tudják helyben elvégezni a diagnosztikai vizsgálatot. Ez nem azt jelenti, hogy a kórház betegei nem jutnak MR-hez: őket azonban oda kell vizsgálatra szállítani, ahol az a központi ágynyilvántartó szerint aznap éppen megoldható – írja a lap. 

Amint a lap írja, egy MR-készülék beüzemelése nem csak abból áll, hogy a helyszínre viszik és bekapcsolják. A használathoz a rádiófrekvenciákat teljesen kizáró, leszigetelt vizsgálóra, a hűtéshez pedig klímagépházra is szükség van. A közbeszerzési értesítő szerint a Szent János Kórházban ehhez 450 négyzetméteren kellett építészeti, épületgépészeti és villamos szerelési munkákat végezni: felújították az épületrészt, cserélték és megerősítették a födémeket, új víz-csatorna, szellőzési és hűtési, valamint elektromos hálózatot építettek ki, kellett egy gázzal oltó rendszer, és egy klímagépház is. Az erről szóló szerződést az intézmény 2019 augusztusában kötötte meg a kivitelezővel.

Három hónap múlva azonban le is álltak a munkálatok: ekkor a bontásnál olyan elektromos és fűtési vezetékeket találtak, melyeket ki kellett volna váltani, ez azonban egy működő kórház esetében nem volt opció. Ehelyett az MRI berendezéshez szükséges légtechnikának teljesen új nyomvonalat terveztek, időközben azonban ezt is befejezték – ez derült ki a Szent János Kórház hvg.hu-nak megküldött válaszából.

(Kiemelt képünk illusztráció: Védőfelszerelést viselő ápoló a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent János Kórházban 2020. december 9-én. MTI/Balogh Zoltán)