Keresztény lapban ekézik Orbánt
A Christian Science Monitor online kiadása címlapsztoriként foglalkozik azzal, hogy a legtöbb volt szocialista országot riasztja a kalandor orosz politika, a térség egy-két állama, köztük Magyarország azonban kiábrándult a nyugatból és inkább Keletre tekint. A magyarok és a csehek közül sokan álltak Orbán, illetve Zeman elnök mögé, akik udvarolnak Moszkvának és megvetésüknek adtak hangot az uniós szankciók miatt.
A régióból az Orbán-kabinet került a legközelebb a Kremlhez, ami azért igen zavaró a nyugat számára, mivel lakossága még kevésbé rokonszenvezik Putyinnal, mint más államokban a tömegek. Ez a megosztott lojalitás a hatalom legfelső sáncaiban kezdődik: Orbán tavasszal arról beszélt Kazahsztánban, hogy fura, de az embernek keletre kell utaznia, ha otthon akarja érezni magát. Nyugati diplomaták és megfigyelők aggódnak, hogy a magyar fél Moszkva vonzáskörébe kerül – írja a lap.
Orbán egykor a remény jelképe volt, 25 évvel később sokkolta a nyugatot, amikor tavaly közölte, hogy illiberális államot akar építeni. A politikus folyamatosan korlátozza a fékeket és ellensúlyokat.
Orbánt a Christian Science Monitor szerint olyan populistának minősítik, aki a hatalomra cserélte a demokratikus eszményeket. De hogy meg tudta szilárdítani befolyását, az részben abból következik, hogy az emberek túl lassúnak tartják az átalakulás ütemét. Nem értik, miért nem virágzik úgy gazdaság, mint pl. Ausztriában. A magyar GDP a legalacsonyabbak között van az EU-ban. Nagy Attila Tibor a Méltányosság Intézettől azt mondja, hogy sokak fejében a demokrácia nem kapcsolódik össze a magas életszínvonallal.
A riport megszólaltat egy kormánytisztviselőt, aki azonban csak úgy volt hajlandó nyilatkozni, hogy előbb kivette az akkut a mobiltelefonjából, jóllehet ő is kiábrándult, és beavatkozással vádolja az EU-t. És nem látja, megtehette volna-e Orbán, hogy februárban nem látja vendégül Putyint. A miniszterelnök megszavazza a megtorló intézkedéseket, persze részben a nagyobb államok nyomására, lásd a németeket. De az orosz elnök új eszközöket talált, hogy növelje befolyását, ilyen pl. a paksi szerződés. Illés Zoltán, a volt miniszter úgy véli, itt nincs szó energiáról, csakis globálpolitikáról.
Az orosz vonal miatt Orbán hazai híveinek egy része a Jobbik mögé állt. A párt nacionalista erőként indult, hírhedt volt antiszemita, romaellenes megnyilatkozásairól, de mostanában igyekszik fényezni a kialakult képet és szuverenitáspárti üzeneteket hallat. Ideértve, hogy az országnak jogában áll összefogni az oroszokkal. Ám ettől még a lakosság 67 %-a uniós polgárnak érzi magát, és ez 8 %-kal több, mint egy éve.
(
Christian Science Monitor)