Kásler Miklós szerint egyre több az orvos, ebbe viszont a Péterfy elhunyt érsebészét is beleszámolta

2019. július 2., 13:57

Szerző:

Jelenleg hatezerrel több orvos dolgozik az egészségügyben, mint 2010-ben

– jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az MTI szerint Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere. "Elindult az orvosok visszaáramlása, jelenleg még nem nagy számban, de a tendencia kedvező, ugyanakkor az elvándorlás dinamikája jelentősen csökkent" - tette hozzá a miniszter, aki szerint 2010-ig tartó kedvezőtlen trend mára megfordult.

 
Fotó: MTI/Bruzák Noémi

A két adatra való hivatkozás némileg magyarázatra szorul, előbbi két szempontból is. Egyrészt engedéllyel rendelkező orvosokról évenkénti statisztikát készít az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) és az ÁNTSZ, amely szerint valóban 40 éve nem volt ilyen magas a "dolgozó" orvosok száma, elérve a 38 ezret. A statisztikával foglalkozó szakértőktől a 168 Óra megtudta, hogy a probléma ezzel az, hogy az egyes engedélyek megújítása ötévente történik, így a pályaelhagyók és a külföldön dolgozók is, valamint az idő közben elhunyt orvosok is a statisztikában maradnak évekig.

Tehát az az érsebész, aki egyedül vitte hónapokon át a Péterfy kórházban az érsebészeti ügyeletet és tragikus váratlansággal elhunyt a múlt héten, még akár évekig is a statisztikai állományban lesz.

A másik probléma az adatokkal, hogy nem derül ki belőle, hogy ki dolgozik állami ellátásban, illetve ki ment el inkább magánszolgáltatóhoz dolgozni a jobb anyagi és munkakörülmények miatt, hiszen ez is magyarázattal szolgálna az állami intézmények ellátási gondjaira.

Ugyan szeptember óta kérdezzük az ÁEEK-t és az ÁNTSZ-t dolgozó orvosok e két csoportjára vonatkozó számokról, azok rendre megválaszolatlanok maradnak, noha rendelet rögízi, hogy ezt vezetik.

Az elvándorlási mérleg megfordulásában is féligazságokat rejtenek Kásler szavai. A rendelkezésre álló statisztikák szerint valóban kevesebben kérnek külföldi munkavállalási engedélyt az államtól, mint ahányan hazatérnek, azonban az téves, hogy ez a trend 2010-ig tartott volna. A mérleg először 2017-ben fordult meg, de alig pár tucattal több hazatérő orvost számoltak csak, mint ahányan távoztak, ez az arány pedig alig változott tavaly. Az MTA kutatása szerint

  • az orvosok 10 százaléka külföldön dolgozik;
  • egyre több a pályakezdő fiatal köztük;
  • illetve nagyon magas a pályaelhagyás száma.

Kásler az MTI tudósítása szerint iróniával beszélt arról, hogy havonta a betegellátás összeomlását kiáltják a sajtóban. Szomorúnak nevezte, a múlt heti hírt, miszerint elhunyt a Péterfy kórház egyetlen érsebésze, és ezt úgy aposztrofálták, hogy a haláleset miatt összeomlott a fővárosi érsebészeti ellátás. A miniszter szerint ilyenről nincs szó, szavai szerint az "ellátás egyetlen egy másodpercre sem állt meg", minden egyes beteg, aki ilyen ellátásra szorul, megfelelően ellátják.

Arról a tudósítás szerint nem beszélt, hogy elfogadható-e egy országos intézménynél, hogy egyetlen érsebésze legyen állandó ügyeletben a nap 24 órájában.