Indulatos levélben vág vissza a gyógyszerészi kamara elnöke, aki a polgármesterből kormánypártivá vált "újságírót" is kiosztja  

2020. június 8., 12:24

Szerző:

Nyílt levélben reagált Kásler Miklós nyilatkozatára a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke Hankó Zoltán már alapvetően megadja a levél felütését azzal a megfogalmazással, amelyben azt írja, „nem ellenzéki támadás. Magyar (pontosabban székely-magyar), nemzeti elkötelezettségű, hívő és konzervatív értékrendű ember vagyok.”

Ezt követően úgy folytatja, szerinte a gyógyszertári dolgozók joggal várták, hogy beletartoznak a „minden egészségügyi dolgozó” fogalomba.

Koronavírus - Megnövekedett a gyógyszertárak forgalma
Fotó: MTI/Balázs Attila

Felidézi, hogy az interjúban felidézi „az ágazat eleve nagyon magas, huszonöt százalékos haszonnal dolgozik”.

Hankó Zoltán úgy véli, Miniszter úr a „haszon” (profit) helyett valószínűleg a „hasznonkulcs” (árrés) kifejezést akarta használni, de ez sajnos még így sem igaz. Ma a közfinanszírozott gyógyszerek fogyasztói árának százalékában kifejezett, miniszteri rendeletben rögzített átlagos árrése már csak 10 (!) százalék körüli, ráadásul egyre több olyan gyógyszert forgalmaznak a gyógyszertárak, amelynek árrése még a beszállítónak kifizetendő összeg banki átutalási költségét sem fedezi. A szabadáras egyéb termékek árképzése ezt a kiesést csak részben komp

enzálja, a vidéki kisforgalmú gyógyszertárak helyzete pedig egyre nehezebb.

 

Évek óta eredmény nélkül könyörgök a korrekcióért,

ráadásul úgy, hogy az ágazati átlagbér jóval a nemzetgazdasági átlag alatt van.”

Majd tovább folytatja Kásler kiosztását: „Sokáig nem értettem, hogy Miniszter úr tavaly ősszel miért kezdeményezte

nagykereskedői érdekkörbe tartozó speditőr cégek közvetlen lakossági gyógyszerértékesítésének lehetővé tételét, és miért támogatta az őáltala vezetett tárca gyógyszerautomaták tömeges telepítését, továbbá boltokban és postahivatalokban a gyógyszerforgalmazás engedélyezését.

Miniszter úrnak ebből az interjúból kisejlő álláspontja alapján vált egyértelművé számomra, hogyan gondolkodik a gyógyszerészekről.

Lehet, hogy egyszerűbb lett volna ezt és az egyszeri juttatással kapcsolatos álláspontot már a március 20-i levélben leírni, és nem a járvány lecsengésekor ország-világ tudomására hozni. Talán most kevésbé lennének frusztráltak a kollégáim.”

Fotó: Kovalovszky Dániel

Végezetül pedig a Demokrata munkatársa is megkapja a magáét: az ő álláspontját nem érti meg, „amikor a

gyógyszerészi tevékenységet tejfölárusításként fogja föl. Néhány hónappal ezelőtt még azon a településen volt polgármester, ahol a családi gyógyszertárunk működik; polgármesterként felénk egészen más szemléletet képviselt.

(Az interjú készítője 2006 és 2019 között volt Kerepes polgármestere. -A szerk.)

Ha úgy gondolja, személyesen is elmagyarázhatja álláspontjának ilyen rapid változásának okát, hiszen a telefonszámomat minden bizonnyal még most is ismeri.”

Hankó Zoltán jelezte, továbbra is elkötelezett az együttműködés folytatása érdekében. „De fontosnak tartottam azt is egyértelművé tenni: nagyobb kárt okoz az egyszeri juttatás elmaradásához kapcsolódó miniszteri kommunikáció, mint annak az összegnek az elvesztése, amit a gyógyszertári gyógyszerészek és (szak)asszisztensek a Kormány által ígért, „minden egészségügyi dolgozónak járó” egyszeri juttatásával reméltek.”

– zárja levelét a gyógyszerészi kamara elnöke.

A legmagasabb jövedelmű járásokban is hozzá lehet jutni a legmagasabb támogatáshoz, ha az igénylő keresete alacsony. Akár a 3,8 millió forintot is elérheti a támogatás összege, ha a felújítással sikerül 40 százalék fölé tornászni az energiamegtakarítást.