Karácsony Gergely: Ha Jászberényt csinálnak az országból, simán elszállhat a kétharmaduk

Budapest új főpolgármestere nem gondolja, hogy az ellenzéknek szüksége lenne egyszemélyi vezetőre. A kormánnyal együttműködésre törekszik, bár szerinte a nyílt konfliktus inkább a Fidesznek ártana, mint az új városvezetésnek – csakhogy a városlakók is megéreznék. Pozsony, Prága és Varsó főpolgármestereivel együtt Karácsony Gergely arra figyelmezteti Brüsszelt, hogy a jelenlegi támogatási rendszer az unió ellenségeit finanszírozza és a barátait figyelmen kívül hagyja.

2019. december 19., 08:00

Szerző:

– Inog-e Máté Gábor vezetői széke a Katona József Színházban?

– Nem. A Katona József Színház vezetése egy nagyon nehéz ügyben szerintem helyesen lépett. Ha megnézzük, hogy bárki más hogyan cselekedett, amikor hasonló botrány alakult ki saját színházában, akkor még dicséretet is érdemel a hozzáállása: vizsgálat volt, eljárási rendet alakítottak ki, óvták az áldozatot. Ha valami hiányzott, és ezt szóvá is tettem, hogy a nyilvánosságot későn vonták be. Ahogy a ciklusukat letöltő színházi vezetők esetében mindig, a Katona József Színház igazgató posztjára is időben pályázatot írunk ki, és Máté Gábor döntése lesz, hogy jövőre pályázik-e. Addig én szembemegyek ezzel a hecckampánnyal, amelyben a Fidesz végtelenül cinikus módon hergel. A zaklatási ügyeket most hirtelen fontosnak tartja, miközben korábban, amikor ennél még súlyosabb vádak fogalmazódtak meg, mentegették az elkövetőket. Most találtak egy bűnbakot a hangulatkeltésre, hogy leplezzék a valódi szándékaikat: nem tudják elviselni, hogy Magyarországon létezzenek autonóm intézmények.

 

Fotó: Bazánth Ivola

– Kiderült-e, hogy – ahogyan ön fogalmazott – mi a túró a törvényszöveg arról, hogy iparűzési bevételt, amelyet eddig „különösen” kellett a közösségi közlekedésre fordítani, azt mostantól „elsősorban” kelljen?

– Nem derült ki. Ez nyilvánvalóan része annak a csiki-csuki játéknak, amit a kormány az önkormányzati világgal szemben alkalmaz. Egyelőre ott tartunk, hogy nyílt támadást nem mernek vállalni az önkormányzatok ellen, de sunyi törvénymódosításokkal kijelölik annak az útját, hogyan csökkenthetik az önkormányzatok autonómiáját. Ez a törvénymódosítás azonban értelmezhetetlen, ettől nem fogjuk a költségvetési politikánkat megváltoztatni. Az a kormány, amely egyik kezével arról intézkedik, hogy elsősorban a közösségi közlekedést finanszírozd, majd elveszi a színházakra adott állami támogatást, nyilvánvalóan harapófogóba akarja szorítani a városokat.

– Miközben kétharmados többség áll mögötte a parlamentben, tehát bármikor sarokba szoríthatja a városvezetést akár anyagilag, akár bármilyen jogkörük megnyirbálásával. Van terve ilyen helyzetre?

– Egyelőre én azt látom a kormányzaton, hogy bizonytalanok, miképpen kellene reagálniuk az október 13-i választás eredményére. Persze, minthogy megvan a kétharmaduk, pro forma azt tesznek, amit akarnak. A Fidesz politikáját azonban mindig is korlátozták olyan tényezők, amelyek erősebbek voltak a kétharmadnál. A társadalmi akarat pedig ilyen erő. Azt gondolom, hogy a Fidesz azért húzta be a kéziféket – amit néha egy kicsit kienged, és akkor ilyen korlátozó törvényeket fogad el –, mert fél attól a hatástól, amit Jászberény-jelenségnek is hívhatunk. Ebben a városban nem tudtak belenyugodni egy szűkös vereségbe, kiélezték a konfliktust, ezért a végére nagy vereséget kaptak. Ha Jászberényt csinálnak az országból, simán elszállhat a kétharmaduk. Ezért gondolom, hogy a Fidesznek nem érdeke, hogy politikailag ellehetetlenítse az önkormányzatokat, hogy nyíltan nekünk támadjon. Biztos vagyok azonban abban, hogy egy nyílt háborúnak két vesztese lehet. Az egyik maga a Fidesz. Mi egy ilyen helyzetből politikai értelemben jól jönnénk ki. A konfliktus következében azonban romlana a budapestiek életminősége is. Ezért mi nem kezdeményezünk ilyen összecsapást, sőt én az utolsó leheletemig a békéért küzdök – ha szabad ilyen régimódian fogalmazni.

 

Az interjú teljes változatát elolvashatják a 168 Óra hetilap ma megjelent dupla ünnepi számában. Keressék az újságárusoknál!

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.