Kamu közmunkásokat mutattak a külföldi tévéstábnak
A jobboldali populizmus előretörésének szentelt hosszú dokumentumfilmet az Arte TV. A programjait párhuzamosan németül és franciául sugárzó, a műveltebb közönséget szolgáló közszolgálati adó Magyarországról – Orbán Viktort is megszólaltatva – megállapítja: „Az EU történetében először készül egy ország elhagyni a demokrácia útját.”
Antoine Vitkine filmje az olasz populisták, Marine Le Pen szélsőjobboldali francia Nemzeti Frontja és a holland populista Geert Wilders után a magyar helyzetet mutatta be. Bevezetőül a „gój motorosok” felvonulását a Jobbik egy rendezvényére, megállapítva, hogy az utóbbi „ultranacionalista, antiszemita és romaellenes, ezzel Európa egyik legszélsőségesebb pártja”. Egyik képviselőjük a zsidók listázását javasolta a parlamentben, a másik kidobta az EU zászlaját az Országgyűlés ablakán. Ezt Orbán Viktor szó nélkül hagyta – ugyanakkor „a tekintélyuralmi fordulat jeleként ez az erős ember vitette az épületbe a szentkoronát – a királyság jelképét egy demokratikus parlamentbe”. A Jobbik a Fidesz vetélytársa, ezért a kormánypárt sokban teljesíti a szélsőjobb táborának elvárásait. Bűnözőként kezeli a hajléktalanokat, Orbán „agresszív populizmussal” támadja tömeggyűlésein a multinacionális vállalatokat. „Ez tetszik azoknak, akiknek a demokrácia nem hozott jólétet. Túlnyomó többsége lehetővé tette Orbánnak az alkotmány megváltoztatását, az Alkotmánybíróság kikapcsolását, a szólásszabadság korlátozását. Még azt is elérte, hogy a választási kampányban korlátozzák az ellenzék megszólalási lehetőségeit a tévében. Ilyen nyomás alatt a legtöbb ellenzéki ember hallgat. Az ellenzék ájultan figyeli a szabadságjogok lopakodó korlátozását – mert Orbán tudja, hogyan lehet erről a nacionalizmus adu ászával elterelni a figyelmet”.
Vajon a kormányfő opportunizmusból szítja a nacionalizmust – vagy potenciális diktátor? – tette fel a kérdés a film készítője. Vitrine elkísérte Orbánt egy kínai üzem avatására, ahol a miniszterelnök a kínaiak sikerességét méltatta, majd a kormányfő országházi irodájában készített interjújában feltette neki a kérdést, miért tetszett a Teng Hsziao-ping-idézet, amelyet a kínai nagykövettől hallott a gyáravatón:
„Beszéljünk kevesebbet, cselekedjünk többet...” Orbán válasza: „A lényeg, hogy a kínaiak hatékonyabbak. Ezzel szemben az európaiaknak demokratikusan, korrektül kell eljárniuk, megtartva a demokratikus eljárási rendet. Ha minden simán megy, mindenekelőtt a gazdaságban, akkor elegendő az intézményes vezetés: kedves emberek a miniszterelnökök, jól működnek az intézmények. Ám válságban élünk, és az apparátusi vezetés már nem elegendő – személyes vezetés is kell hozzá. Az olyan embereket, mint magamat is, akik vállalják ezt a vezetést, gyakran veszélyesnek nevezik, s egy lélegzettel Putyinhoz hasonlítják. Ám ez a helyzet téves megítélése...”
Közjáték Salgótarjánban
A francia-német tv-csatorna dokumentumfilmese akaratlanul is betekintést kapott a magyarországi közállapotokba. A különösen szegény, jelentős roma lakossággal is rendelkező Salgótarjánban kívánta bemutatni a közmunkások helyzetét. Székyné Sztrémi Melinda polgármester (egyébként országgyűlési képviselő) munkatársával járdaépítéshez vitte a tévéstábot, ahol a munkások egyike elégedetten nyilatkozott helyzetéről. Mivel a fideszes polgármesternőn lévő mikrofon felvette a társával folytatott beszélgetését is, utóbb abból kitűnt: a házigazdák rendes építési vállalat munkásait szerepeltették közmunkásként, egyetlen roma sem volt közöttük, holott a város 2200 közmunkásának túlnyomó többsége az. További paradoxon: az EU támogatása nélkül e programokat sem lehetne lebonyolítani – a város beruházásainak 80 százaléka uniós forrásokból származik.
További írásokat olvashat Németországról a
www.ger-mania.huhonlapon