Kampányhit

Nem vállalna kormányfőjelöltséget, de nem vágyik a kampányfőnöki szerepre sem a távozó titokminiszter. Ficsor Ádám a szocialisták korteskedésének egyik szervezőjeként felettébb optimista, szerinte az MSZP tud fordítani a választásokig. Ehhez hit, szerencse kell. Vagy valami más is? PUNGOR ANDRÁS interjúja.

2009. augusztus 16., 15:27

Mihez gratuláljak: a nősüléshez, vagy miniszteri lemondásához? Szinte egy időben történt mindkettő.

A nősüléshez. Az új feladathoz még korai.

Gratulálok. De másodsorban a kormányból való távozására céloztam. Úgy tudom, annak idején az MSZP-ben így intették a titokminiszteri poszt elvállalásától: „Megőrültél? Utána nehezen kerülsz vissza a politika élvonalába!”

Badarság. Itt a magyar államigazgatás legfelkészültebb csapatával találkoztam. Volt mit tanulni tőlük. A nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő korábbi vezetők között akadtak olyanok, akik később politikusként is aktívak voltak. Ráadásul egyikük miniszteri posztja mellett pártja választmányának vezetését is vállalta.

Kövér Lászlóra gondol.

Igen. Nem tartom helyesnek, ízlésesnek, ha valaki egyszerre aktív mindkét területen. Még a gyanú árnyékát is kerülni kell annak, hogy a miniszter a politikai életben is felhasználhat ilyen információkat.

Demeter Ervin mégis azt sugallja, hogy ön „titkosszolgálati pakkal” távozik az MSZP kampányszervezői székébe. Sőt, azt is állítja: segítségével durva kampányra készül az MSZP.

Agyrém. Nyilván magából indul ki. Éppen azért távozom, mert nem tartom etikusnak, hogy két feladatot egyszerre lássak el. Demeter Ervin lebukott és megbukott. Egy ország hallotta azt a Fidesz által lejátszott hangfelvételt, amelyen nem nyilvános, bizalmasan kezelt információhoz próbál illegálisan hozzájutni. Kérte, hogy szerezzenek meg neki a titkosszolgálati főnök utazásairól szóló adatokat. Ezután nem szégyellte magát, nem bujdosott el, hanem telekiabálta a sajtót a rágalmaival. Normális demokráciákban egy ilyen politikusnak azt mondják: „Öreg, leszerepeltél, állj félre!” Személyén keresztül látszik, milyen az a világ, amelyet a Fidesz és a Jobbik közösen építene: gátlástalan, gyűlöletkeltő.

Az okfejtés szépséghibája, hogy nincs fideszes gyanúsított a kormánypárti politikusok által a Fidesz árnyék-titkosszolgálatának tartott UD Zrt. ügyében. Szilvásy György volt titokminisztert viszont rabosították.

Ne nézzük hülyének az embereket! Dúl egy jogi csata, még több eljárás zajlik. Ebben nem akarok állást foglalni. Azt javaslom mindenkinek: olvassák el azokat az újságcikkeket, amelyek az ügyről megjelentek. Utána el lehet dönteni: rendben volt-e minden UD-ügyben.

Mégis, mintha a vádhatóság már nem keresne újabb szálakat.

Sokakkal ellentétben én nem hiszek abban, hogy az ügyészség átköltözött volna a Szentkirályi utcai Fidesz-székházba. Bízom abban, hogy a következő hónapokban feltárják a disznóságokat, és véletlenül sem indítanak senki ellen az ötvenes éveket idéző eljárásokat. A Fidesz semmibe veszi az embereket. Ezért vesztett el már több választást. De a szavazók vannak annyira józanok, hogy nem dőlnek be a primitív, egymondatos üzeneteknek. Ez az UD Zrt. ügyére is igaz lesz.

Tényleg ennyire optimista, vagy már a kampányfelkészítő beszél önből?

Hiszek abban, hogy pozitív lesz az elmúlt évek szocialista kormányzásának mérlege. Főként a második Gyurcsány-kormányról és a Bajnai-kabinetről beszélek. Az utánunk jövőknek erről az időszakról majd az lesz a véleményük, hogy ekkor tették rendbe az országot.

Azért nem lesz ennyire egyértelmű a szocialista kormányzás megítélése, hiszen a Medgyessy-kormány idején indultunk el a lejtőn.

Gazdasági értelemben 2000-ben indultunk el lefelé. A Medgyessy-korszaknak komoly társadalompolitikai eredményei voltak. Kétségtelen, hogy ezután 2006-ban jelentős gazdaságpolitikai fordulatnak kellett következnie. Kérdés, hogy képesek leszünk-e arra, hogy már 2010-ben általános legyen a szocialista kormányzás pozitív megítélése. Nem tartom lefutott meccsnek a jövő évi választásokat, különben nem vállaltam volna el a feladatot.

Naivitásnak tűnik, hiszen a jelenlegi közvélemény-kutatási adatok szerint az MSZP-nek nincs esélye. Kevés az idő a választásokig.

Ex cathedra nem lehet kijelenteni, hogy győzelemre nincs esély. A meccs hetvenedik percében járunk, az ellenfél két-három góllal vezet. De nem egy mérkőzést láttunk már, ahol a vesztesnek tűnő fél fordítani tudott. Ehhez muszáj sokat dolgozni, és talán szerencse is kell hozzá: azzal is lehet kalkulálni, hogy Orbán Viktor és a Fidesz a hajrában öngólt rúg. Képesek rá.

De az is benne van a pakliban, hogy rendbe kell tenniük az önbizalmát, hitét vesztett MSZP-t. Azt mondta korábban, hogy a pártban fundamentális problémák vannak, teljesítményelvet kell bevezetni.

Nem szeretném ezt a nyilvánosság előtt megbeszélni. A párton belül vitatjuk meg a kérdést. Az MSZP-nek modern, megújulni tudó, versenyképes szervezetté kell válnia, de ezt néhány szervezeti hiba gátolja. Ezek nem tragikus problémák. Szisztematikus szervezetépítő munkával kiküszöbölhetők.

Hogyan tudja kampányszervezőként felrázni azokat a helyi szocialistákat, akik eddig helyben magyarázkodhattak a megszorító intézkedések miatt? Őket vegzálják a 13. havi nyugdíj elmaradásáért, az áfaemelésért.

A szocialistáknak olyan kampányt kell folytatniuk, amely világossá teszi, hogy hiszünk az elmúlt évek kormányzati politikájában. Tudatosítanunk kell, hogy óriási erőfeszítések árán, népszerűségünket feláldozva, de jobb pályára tereltük az országot.

De ezt nem érzik a zsebükön az emberek.

A változásokat a forint árfolyamán keresztül az elmúlt hetekben megérezhették, és még biztosan érezni is fogják. Látják azt is, hogy megvédjük őket, és nem válnak kiszolgáltatottá a bankoktól. Tudják, hogy a tehetősebbektől nagyobb teherviselést várunk el, és a szegényebbeket a krízisalappal segítjük. Kampányunkból ki kell derülnie: a Fidesz mindenre nemet mondó szellemiségével, gyűlöletkeltésével nem tudunk azonosulni. Nem szabad vagdalkozni, csak tükröt kell tartani Orbánék elé, és megmutatni: elfogadhatatlan az a stílus, amelyet képviselnek. És nekünk nem szabad populista ígéretkampányt folytatnunk.

Pedig ezt tette korábban az MSZP is.

2006 óta szakítottunk ezzel a gyakorlattal. Gondoljon csak Bajnai elhíresült mondatára: fájni fog. Õszintén kell beszélni.

A jobboldal szerint Gyurcsány Ferenc az ön hátán akar visszakapaszkodni a hatalomba.

A baloldalnak olyan kaliberű politikusra, nagy munkabírású, kreatív, magával ragadó személyiségre van szüksége, mint amilyen Gyurcsány Ferenc. De hogy ki lesz ez, azt nem tudom.

Nem túl nagy a kínálat.

Dehogynem.

Nem látok olyan karizmatikus politikust, aki össze tudná fogni az MSZP-ben egymással vitatkozó erőket.

Űr nem marad kitöltetlenül.

Azt nyilatkozta nemrég, hogy 2030-ban már vállalna kormányfőjelöltséget. Viccelt, vagy „bejelentkezett”?

Ironikusan akartam fogalmazni.

Nem úgy tűnt. Többen felvetették, hogy ön lehet a párt 2010-es kormányfőjelöltje.

Ez már tényleg vicc. Nem lenne helyes, ha valakit 29 évesen kormányfőnek jelölnének.

A kampányfőnöki posztra is szóba került a neve.

Nincs bennem ilyen ambíció.

Vagyis kivár, építkezik.

Nem szeretem az egyes szám első személyt. A baloldalnak kell építkeznie. Ebben szeretnék szerepet vállalni.