Jöhet az előrehozott választás?
Az új alkotmány több kétharmados törvénynek is megágyaz, s ha ezeket sikerül az alaptörvényhez hasonló gyorsasággal elfogadtatni, akkor az előrehozott választás sincs kizárva – véli Krekó Péter, a Political Capital kutatási igazgatója.
„A kétharmados többséggel szabályzandó további területeket a kormány nagyjából már kijelölte” – mondta a
hvg.hu-nak Krekó Péter. A Political Capital kutatási igazgatója rámutatott: a választójogi, az önkormányzati, illetve a jegybankról és a közteherviselésről szóló „sarkalatos” törvények azok, amelyek módosítása a közeljövőben várható. Azért a közeljövőben, mert a támogatottságából folyamatosan veszítő Fidesznek érdeke, hogy ezeket is minél gyorsabban megalkossa.„Nagyon jól látható, hogy a kormány sietségben van. Ha nem is beszél nyíltan az előrehozott választásról a Fidesz, egyértelmű, hogy létezik ilyen forgatókönyv. Előrehozott választást viszont csak azután tartanának, ha a sarkalatos törvényeket elfogadják, illetve azokon keresztül az intézményi átalakításokat végigviszik. Az előrehozott választás előnye a Fidesz számára az lehetne, hogy győzelem esetén egyrészt hosszabbítani tudna, másrészt utólag semlegesíthetné azokat a kritikákat is, miszerint a nép megkérdezése nélkül fogadták el az új alkotmányt. Azt mondhatná, hogy a választás egyben az új alkotmányról való népszavazás is” – magyarázta Krekó Péter.
Persze kockázata is lenne az előrehozott választásnak. „A Fidesz nem tudhatja, hogy hónapokkal később milyen lesz a támogatottsága, így csak akkor érdemes a kockázatos vállalkozásba belefogni, ha 'biztosra mehet'. Jóllehet, ha az egyéni választókerületek többségében a Fidesz nyerne (és erre a mostani szétaprózott ellenzékkel szemben jó esélye lenne) akkor úgy is szerezhet többséget, hogy alapvetően nem módosít a jelenlegi választási rendszeren” – mutat rá a szakértő.