Jeszenszky: Vicc, hogy Brüsszel lenne az új Moszkva
Keményen bírálta a magyar kormány oroszbarát külpolitikáját Jeszenszky Géza történész az LMP-közeli Reflektor.hu által szervezett hétfői konferencián, és azt mondta: a mostani „agymosás” a második világháború alatti időkre emlékezteti – írja az Index.
Kijelentette: a teljes önrendelkezés, szuverenitás Magyarország számára önmagában sosem ért sokat. A mindenkori elit a 20. század elejéig pontosan tudta, hogy az egyedül álló, önmagára utalt Magyarország helyzete az erős és agresszív szomszédoknak az irgalmától függene. Hozzátette: az alkotmányos szabadságjogokat nem sokra becsülő, Magyarországot fenyegető agresszív szomszéd alatt Oroszországot értették már akkor is.
Fotó: MTI
Magyarország EU-tagként lemond a teljes szuverenitásról, mégis ez a magyar érdek. Nem mondhatjuk, hogy nem tudunk beleszólni az ügyekbe. Emlékeztetett: az Európai Tanácsban vétózhatna is a magyar miniszterelnök. „Egyszer hallottuk, hogy vétózott, aztán kiderült, nem volt igaz” – utalt Jeszenszky a tavaly márciusi EU-csúcsra, melyről az MTI először azt írta, azért szakadt félbe, mert Orbán megvétózta a menekültek áttelepítését Törökországból, noha ez nem felelt meg a valóságnak.
A Brüsszel-ellenességről azt mondta: a szervilizmusnak nem a hepciáskodás az ellentéte. „Én egy viccnek tartom, hogy Brüsszel lenne most az, ami egykor volt Moszkva” – utalt Orbán Viktor egyik kedvenc fordulatára. A Vlagyimir Putyin növekvő népszerűségét kimutató közvélemény-kutatásokról azt mondta: „Szegénységi bizonyítvány, ha valaki azt hiszi, hogy Putyin jobb, mint Merkel. (...) Még szerencse, hogy a NATO-t nem deklaráljuk ellenségnek, hogy Brüsszel után a NATO is nem lesz egy új Moszkva.”
Jeszenszky szerint semmilyen adat nem mutatja, hogy a keleti nyitás gazdaságilag sikeres lenne, ő egy északi – balti és skandináv irányba történő – nyitást tartana fontosabbnak.
Az Index tudósítója szerint azt is mondta: a „mai napok agymosása” segíthet azt is megérteni, miként lehetséges, hogy a második világháborúban annyian képtelenek voltak felismerni, hogy Magyarországnak ki kellene lépnie a háborúból.