„Jelenleg Orbán Viktor csak egy illiberális demagóg”

Lakatos Béla, az egyetlen roma származású polgármester, aki egy város élén áll, a Fidesznek volt a tagja. Aztán jött a menekültválság. Egy elidegenedés története – ahogyan Jürgen Streihammer Ácsról a Die Pressének megírta.

2015. november 5., 11:31

Itt, az Északnyugat-Magyarországon fekvő, csöndes Ács községben nemrégiben városi ünnepséget rendeztek. Az Orbán Viktor vezette Fidesz képviselői először igent mondtak a meghívásra, aztán lemondták részvételüket. A polgármester miatt, aki ugyan párttársuk volt, de ma már nem az. Lakatos Béla, aki egész Magyarországon az egyetlen a roma kisebbségből származó városi polgármester kilépett az Orbán vezette kormánypártból. A menekültválság és a roma kisebbség kezelése miatt, – és mindenekelőtt amiatt, ahogyan a kormány ezt a kettőt szorosan összekapcsolta. E lépés egy elidegenedési folyamat utolsó felvonása volt.
„A Fidesz egykor liberális-konzervatív párt volt. Ez megfelelt az én értékeimnek is” – mondja a szúrósan kékszemű, rövid, ritkás hajú polgármester. A Fidesz első kormányzásának idejére, az 1998-tól 2002-ig tartó időszakra utal, amikor Orbán még Európa kedvence volt, aki Magyarországot az EU-hoz és a NATO-hoz közelítette. Az ellenzéki időszakban azonban megkezdődött Orbán Viktor metamorfózisa. Ezt így részletezi Lakatos. „Ma már csak egy illiberális demagóg” – mondja a városi vezető, és mosolyog, mert csupán Orbánt idézi, aki Magyarországon az állami lét szintjére emelte az „illiberális demokráciát”. És a Fiatal Demokraták Szövetségének, ahogy a Fideszt teljes nevén hívják, régi gárdája már csaknem teljes egészében elhagyta a pártot. Maga Lakatos hosszasan késlekedett a kilépéssel. Tíz levelet küldött Budapestre, amelyben irányváltoztatást követelt – mondja. A menekültválság csúcspontján elege lett. Diplomaták előtt mondott egyik beszédében Orbán közvetett módon összehasonlította a romákat a menekültekkel, akik akkoriban tömegesen áramlottak be Magyarországra. „Mi évszázadok óta itt élünk” – mondja felemelt hangon Lakatos. Trócsányi László igazságügyi miniszter később még rá is erősített erre a kijelentésre, amikor azt mondta, hogy az európai romák készen állnak a „radikalizálódásra”. Lakatos ekkor már kihajította a pártkönyvét.
A közel 600 000 főt számláló kisebbségének a többsége még nem zárkózott föl a magyar társadalomhoz. A polgármester ezért az oktatási rendszert teszi felelőssé. „Az iskolák legalább 50 százalékában rosszul bánnak a romákkal. Ez nem a romák problémája, hanem a magyaroké”. Vajon nem könnyíti-e meg a maga számára a dolgot azzal, hogy az államra akarja áthárítani a felelősséget az integrációs hiányosságokért? „Hogyha egy felnőtt roma lop, az természetesen az ő bűne. Azonban minden az iskolával kezdődik. Ott semmit sem tesznek a romákért, és aztán mindenki csak csodálkozik, ha a romák az iskola abbahagyása után elkezdenek lopni” – mondja Lakatos, aki 2007-ig iskolaigazgató volt Ácson, és részt vett a Magyarország számára összeállított Phare-programban, amelyen keresztül az EU – többek közt – romaprogramokat is támogatott.
A 2014-ben újraválasztott polgármester darabokra szedi Magyarország aktuális romapolitikáját, de a saját kisebbségének, az úgynevezett romaönkormányzatnak azon „vezetőit” sem kíméli, akiknek vonzáskörében állítólag elszivárognak a projektekre szánt pénzek. „Semmi sem érkezik ide le” – mondja.
Lakatos a nem romaszármazásúak közt is népszerű, egyébként nem lehetne megnyerni a választást egy olyan településen, amelyen a 7000 lakosból kb. csak 500 a romák száma. Ácson még sohasem érte őt rasszista támadás, csupán országos TV-szereplései után olvas az internetes fórumokon roma ellenes, gyűlölettel teli kommentárokat. Egy alkalommal a közeli nagyvárosból, Győrből való rendőrök állították meg: „Bevándorló háttérrel rendelkező bűnözőket kerestek. Én, mint sokan mások a romák közül, egy öreg Audival járok”. Aztán a 46 éves polgármester még azt is elmeséli, hogy a korábbi városi vezetés az egyik romák lakta településrészre tervezett útépítést azzal az indoklással utasította el, hogy „akkor gyorsabban jutnak be a városba”.
„A Fidesz radikalizálódik”
Nos, a menekültválságban a posztkommunista államokban a muszlimellenes hangulatot szívesen magyarázzák az „ismeretlentől való félelemmel”. Ez azonban csak féligazság. Sokak fejében a menekültek képe a településeken élő romákéval keveredik, főképp, mert a két csoport külsőleg nagyon hasonlít egymáshoz.
Már képtelen meghallgatni, hogy „Magyarország a magyaroké” –mondja Lakatos. „A 21. évszázadban élünk”. A Fidesz „propagandája” csak egyetlen célt szolgál, mégpedig azt, hogy a párttól jobbra ne sok hely maradjon a szélsőséges Jobbik számára. „A Fidesz radikalizálódik”. Ő maga 100 menekültet fogadna be a településre, hogyha erre felkérés érkezne. De a polgármesternek nincsenek illúziói – végtére ő is egy kisebbséghez tartozik: Magyarországhoz hasonlóan a többség Ácson is ellenezné a befogadást.
(Die Presse, nyomtatásban 2015.11.03-án)

Fordította: dr. Gonda László