Januártól mindenki azt épít, amit akar

Mérges szomszédokra, az egységes utcaképek felszámolására és perek sokaságára számít a Magyar Önkormányzati Szövetség amiatt, hogy jövőre már nem kell építési- és használatbavételi engedélyt kérni a 300 négyzetméternél kisebb lakások építéséhez. Azt mondják, az önkormányzatoknak így semmilyen beleszólásuk nem lesz, ki mit épít. A kormány szerint a változtatások célja a lakásépítések könnyítése.

2015. december 20., 14:39

Idén szeptemberig mindössze 4600 új lakás épült. Ezek mindegyikéhez előzetesen építési engedélyt kellett szerezni az önkormányzatoktól. Beköltözni pedig csak azután lehetett, hogy a használatbavételi engedélyt kiadták az épületre. Az országgyűlés azonban hétfőn úgy döntött: jövőre az önkormányzatok jóval kevésbé szólhatnak bele abba, ki milyen házat akar majd építeni.

Az önkormányzatok eddig megszabhatták, hogy egy-egy zóna egységes színvilágú házakból álljon. Ezentúl ilyen megkötést nem alkalmazhatnak. Ha valaki például citromsárga tetejű házat akar építeni, nyugodtan megteheti, mert se a szomszédoknak, se az önkormányzatnak nem lesz beleszólási joga.

A 300 négyzetméternél kisebb alapterületű lakások esetében már csak négy alapvető szabályt kell betartani.

- az épület magasságát

- a telek beépíthetőségét

- az utcától

- és a szomszédtól való távolságát

továbbra is szabályozza a törvény, de az eddig szükséges engedélyek megszerzése helyett csak bejelentési kötelezettsége lesz az építőnek. Az önkormányzatnak pedig nem lesz véleményezési lehetősége.

Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke attól tart, bárki bármit építhet a szomszédja háza, lakása tövébe.

Eddig az önkormányzatok hatásköre volt az építése engedélyek kiadása. Így alakíthatták a települések utcaképét. Gémesi az RTL Klub híradójának úgy fogalmazott: „A változások napi konfliktusokkal járnak majd. Akár 5-6 lakásos épület is épülhet kis garzonokkal egy beépítetlen kicsiny telekre, ami megterheli a környezetet, megterheli a szomszédokat és konfliktusok forrása lehet.”

Aggályosnak tartják azt is, hogy megszűnik a használatbavételi engedély, mert attól tartanak, hogy akkor is beköltözhetnek egy épületbe az új lakók, ha az alapvető építési szabályokat sem tartották be. Az önkormányzati szövetség a törvénymódosítás visszavonását követeli.

Az Együtt arra számít, hogy perek sokasága indulhat az új szabályok miatt. Berkecz Balázs elnökségi tag szerint „a jövőben rengeteg szakmaiatlan, műszakilag és jogilag is problémás épület készül majd el, perek sokasága várható emiatt a közeljövőben.”

A kormányzat közleményt juttatott el az RTL Klubhoz, amelyben azt írták: megértik, hogy az önkormányzatok nem szeretnének bürokráciacsökkentést, de a kormány igen. Szerintük az új szabályok a lakásépítés könnyítését szolgálják.