Itt a Fidesz programja! Mi lesz az első teendőjük?
Schmitt Pál a Teol-nak elárulta, mi lesz a Fidesz első teendője.
Schmitt Pál kampánykörútján Tolna megyében is járt, és ellátogatott a
Teol.hu szerkesztőségébe is ellátogatott. A Fidesz képviselőjelöltje a párt választási programjáról és a személyes feladatait érintő lehetséges változásokról beszélt.– Elkeseredettséget érzek az embereken a nyolc évi nem kormányzás miatt – mondta a TEOL.hu-nak adott interjújában Schmitt Pál, az Európai Parlament fideszes alelnöke. Az alábbikaban idézzük az interjút:
– Türelmetlen várakozás előzi meg a választásokat, mert a lakosság már nagyon igényli a változást. De a Nemzeti ügyek politikája csak akkor válhat ténylegesen programmá, ha kormányra kerül a Fidesz–Magyar Polgári Szövetség. Ha ma bárkit megkérdeznénk Magyarországon, ugyanezeket a változásokat javasolná, amiket mi leírtunk.
– Mégis mik ezek a nemzeti ügyek? Melyek a program főbb elemei?
– Elsődleges feladat a gazdaság talpra állítása, a növekedés megkezdése. Jelenleg 20 ezer milliárd forint Magyarország államadóssága. Ez azt jelenti, hogy minden állampolgárnak fejenként 2 millió forint terhe van.
Ennek felszámolása csak úgy lehetséges, ha az emberek munkához jutnak. Kormányzásunk alatt 300 ezer munkanélküli volt. Ez sem kevés, de mostanra 900 ezerre növekedett ez a szám. Célunk egy millió új munkahely teremtése. Hogy érthetőbb legyen, ez havonta 8 ezer új munkahelyet jelentene. Azokkal kell együttműködnünk, akik most is a lakosság nagy részét foglalkoztatják, vagyis a kis- és középvállakozókat kell tehermentesíteni.
A következő sarkalatos pont a katasztrofális helyzetben lévő egészségügy. Az elmúlt nyolc év alatt 16 ezerrel lett kevesebb a kórházi ágyak száma, vagyis minden negyediket megszűntették, fontos ellátó egységeket zártak be. Az egészségügyben dolgozók erkölcsi és anyagi megbecsülése rendkívül alacsony, sokan külföldre távoztak. Ezt a folyamatot meg kell állítani.
Az idei választások a nyugdíjasokról szólnak, ők azok akik valószínűleg elmennek szavazni, hiszen egész életükben a demokráciáért imádkoztak. Ezért garantáljuk a nyugdíj értékállóságát, a nyugdíjpénztárakkal nem engedjük az üzletelést. A szociális biztonsághoz tartozik a családok helyzete is. Egy asszony nem vállalhatja a szegénységet azzal, hogy gyermeket szül. A nagycsaládosoknak megkülönböztetett adórendszert biztosítunk. Családbarát adópolitikát vezetünk be, a gyessel, gyeddel töltött idő beleszámítana a nyugdíjba.
Fontos kérdés a közbiztonság. Elfogadhatatlan, hogy évente 32 ezer bűncselekmény történik, az emberek félnek. A legrövidebb időn belül 3000 új rendőrt szeretnénk kiképezni és munkába állítani. Illetve szeretnénk bevezetni a háromcsapás törvényt, amellyel eltávolítanánk a visszatérő bűnözőket a társadalomból.
A mezőgazdaságban is reformokra van szükség. Nincs olyan termék, amely ne élt volna át válságot az elmúlt nyolc évben. A gazdák nem versenyképesek, hátrányban vannak a külföldiekkel szemben. Későn kapják meg a kevés földalapú támogatásukat. Szeretnénk, hogy Magyarországon csak magyarul beszélő ember vásárolhasson földet. Ez garanciát jelentene számukra a külföldiekkel szemben.
Az utolsó fontos pont az oktatás, amely mindennek az alapja. Ne legyünk elájulva az egyetemeinktől! Minőségi fejlődés kell. Elmegy egymás mellett a képzés és az üzlet, az igények nem találkoznak. Leegyszerűsítve: asztalosokat képzünk miközben lakatosokra van szükség. Együttműködésre van szükség úgy, hogy közben az egyetemek megőrizzék az autonómiájukat.
– Úgy fogalmazott, hogy bármelyik polgár ezeket a változásokat javasolná. Ám a garanciákat önöktől várják. Lehetnek-e egyáltalán garanciák?
– Érezni fogják az emberek, hogy a Fidesz megérkezett. De csak olyan mértékű változásokat tudunk végrehajtani, amekkorára felhatalmazást kapunk. De az embereknek meg kell várni, hogy felmérjük a helyzetet.
– Az átalakítások bizonyos területeken elvonásokkal járhatnak. Mik eshetnek áldozatul?
– A munkahelyteremtés az elsődleges feladat. Ha az megindul, a többi területen is gyorsul a fejlődés. Az EU-s támogatások kevésbé lesznek bürokratikusak, felgyorsulnak a pályázati elbírálások, a kifizetések. De büszkén mondom, hogy az EU jövő évi költségvetésének kidolgozását Surján Lászlóra bízták, így világosan láthatjuk majd, hogy mire számíthatunk.
– A programjukban kitérnek az elszámoltatásokra is. Regionális vagy megyei szinten mire lehet számítani?
– Vannak szem előtt lévő ügyek, de előbb fel kell tárnunk a helyzetet. A jogtalan meggazdagodások elkeserítik az átlag polgárt, aki alig húzza ki hónap végéig. Kormányra kerülés esetén 10-15 látványos esettel beindulunk, és ezt folytatjuk is. Hozzáteszem, 2006 óta a több mint ezer fideszes önkormányzat egyikében sem történtek korrupciós ügyek. A példa mindennél fontosabb. A takarékosságot és a rendteremtést is magunkkal fogjuk kezdeni.
– Sejteni lehetett ugyan a Fidesz programját, de mégis mi az oka annak, hogy ennyi ideig kellett várni a konkrétumokra?
– Jó időben kijött a program. Egy hónappal a választások előtt nyilvánosságra hoztuk. Járjuk az országot, tájékoztatjuk az embereket. Tudományos konferenciák előzték meg a program megalkotását. De nagyot változott még menet közben is a világ. Magyarországnak kettős nehézséggel kellett megküzdenie. A saját magunk által teremtett válság mellé begyűrűzött az világválság is.
– Az ön szerepe mi lehet abban az esetben, ha a Fidesz alakít kormányt? A pletykák országgyűlési elnökségről szólnak. Mi lesz így az Európai Parlamentben betöltött alelnöki posztjával?
– Méltatlannak tartanám a pletykákra való alapozást. Ez előtt fél évvel Orbán Viktor azt mondta, úgy tervezzem, hogy hazajövök. Én azt válaszoltam, olyan feladatot bízzon rám, amelyet tudásom alapján a legjobban el tudok látni. De abban is biztos vagyok, hogy az alelnökséget a megfelelő ember fogja betölteni.
– Az ön esetében megkerülhetetlen a sport kérdése. Ezen a téren milyen változások várhatók?
– Orbán Viktor nemrégiben a MOB-nál járt, és tájékoztatást kért a helyzetről. Azzal biztatott, hogy a sportra stratégiai ágazatként tekintenek majd. A gyerekek 60 százaléka, a lakosság 90 százaléka nem sportol semmit. Ennek hosszútávú következményei csökkentik az emberek munkabírását. A sportba fektetett egy forint 15 éven belül 3,5 forintként térül meg. És direkt nem beszélek élsportról, mert az aktívak közül idővel kitűnnek a tehetségek. A sport kérdésében óriási az önkormányzatok szerepe. Itt is láttam a helyi képviselőjelöltek programjában iskolai tornatermek építését, uszoda és kerékpárút terveket. Ehhez az államnak kell támogatást adni, mert nem lehet mindent az önkormányzatokra lőcsölni.