Ítéletre vár a lúgos orvos

Négy évvel az eset után, várhatóan pénteken hirdet ítéletet a „lúgos orvos”, a brutális bűncselekménnyel vádolt B. Krisztián ügyében a Fővárosi Ítélőtábla büntetőtanácsa.

2017. március 9., 13:29

Szerző:

Szorul a hurok B. Krisztián nyaka körül. Mikola István egykori fideszes egészségügyi miniszter unokaöccse egy brutális bűncselekmény orvos vádlottjaként állt két hete a Fővárosi Ítélőtábla büntetőtanácsa előtt. Azzal vádolják – és ezért első fokon négy év börtönre ítélte a Fővárosi Törvényszék –, hogy 2013. már­­cius 12-én reggel bosszút állt egykori szeretőjén, a 43 éves Renner Erikán. A vád szerint a Budai Irgalmasrendi Kórház igazgatója – 29 évesen nevezték ki a posztra – az asszonyt, aki általános iskolai osztálytársa volt, a nő otthonában a földre teperte, zsineggel megkötözte, injekcióval elkábította, majd leöntötte a nemi szervét lúggal. Ezután a sorsára hagyta, az asszony azért maradt életben, mert kollégái még időben rátaláltak. B. Krisztián, aki a sajtó áldozatának tekinti magát, máig azt állítja, hogy a támadást egy kerékpáros maszkot viselő ismeretlen követte el, ő a kérdéses időpontban kórházi bejáráson volt. Ez azonban nem stimmelt.

A súlyos egészségkárosodást és életveszélyt okozó orvos négy hónapot töltött előzetesben. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke védte, és elérte, hogy az ügyészség 2014 júniusában a nyomozás megszüntetéséről és a bizonyítékok megsemmisítéséről határozott.

Fotó: Pál Anna Viktória

B. Krisztián, aki egy időben a Bethesda Kórházban az égési sérülések specialistája volt, úgy élte tovább az életét, mintha mi sem történt volna. Magánkórházban rendelt, és amikor Renner Erika bement az egészségközpontba intimműtétre, a bejárat mellett az ott praktizáló B. Krisztián fényképével találta magát szemben.

Az ügyészség nem tekintette bizonyíthatónak, hogy az orvos a szakítás után hónapokon át zaklatta későbbi áldozatát. Az sem számított különösképpen, hogy a nő kutyája a farkát csóválta, amikor a maszkos támadó, akit a lépcsőházban látott egy szemtanú, fényes nappal behatolt a lakásba.

– Levetkőztetett, levette rólam a zoknit, a cipőt, a nadrágot, a melltartót, a trikót, a pulóvert, a kabátot, mindent. Bevitt a fürdőszobába, rám öntötte a lúgot, és végignézte, ahogy ez az anyag lemarja a nemi szervemről a húst. Nem tudom felfogni, hogy ehhez mekkora gonoszság kellett – mondta Renner Erika.

Az asszony korábbi jogi képviselője a megszüntető határozatot B. kimosdatásaként fogta föl.

– Arra alapozták az eljárás megszüntetését – mondta akkor Regász Mária –, hogy Renner Erika nem ismerte fel a támadóját. De ha meghalt volna, ugyanúgy nem ismerte volna fel – tette hozzá az ügyvéd.

Renner Erika panaszt nyújtott be a Legfőbb Ügyészségre. Az újra elrendelt nyomozás során – rejtélyes módon – bizonyítékok egész sora került elő. Ennek folyománya lett a Mikó Gergely bíró által meghozott elsőfokú ítélet a négy év szabadságvesztéssel és az orvosi hivatástól történő ötévnyi eltiltással. Erről a jogi bennfentesek tavaly azt mondták, a férfi ügyvédje kihozta a lehető legtöbbet.

Ami az eltiltást illeti: B. Krisz­­tián a támadás után – kapcsolatainak mozgósításával – gyermekorvosi praxist vásárolt a főváros VI. kerületében. A terézvárosi egészségközpont vezetője B. gimnáziumi osztálytársa volt, akinek a botrány kipattanásakor felmondott a fideszes vezetésű képviselő-testület. Azért az eléggé bizarr, hogy az orvos, aki állítólag lúggal maratta le elkábított barátnője nemi szervét, gyerekeket gyógyít a kerületükben.

A másodfokú eljárás tétje az, hogy súlyosabb lesz-e az orvos büntetése. A meggyalázott asszony ugyanis a négyéves börtönbüntetést saját tragédiájához mérve igen csekélynek tekinti. Az ítélőtáblán elhangoztak a perbeszédek, Renner Erika jogi képviselője, Gál András is szóvá tette ezt, miközben újra kitért az ügyészség megmagyarázhatatlan engedékenységére és az abszurd megszüntető határozatra. Azt mondta, hogy „cserbenhagyott minket az ügyészség”, aminek az oka az, hogy „a vádlottnak prominens rokonai vannak”. Gál szerint B. Krisztián ítéletét aljas indokból, különös kegyetlenséggel, védekezésre képtelen személy ellen elkövetett emberölési kísérlet miatt kell meghozni, amiért akár életfogytig is járhat.

A Bánátit váltó új védő ehhez képest B. Krisztián felmentését tűzte ki célul. Méghozzá úgy, hogy meg akarta ingatni a bűnjelek bizonyító erejét. Ez némely esetben sikerült is, az injekcióstűn például nem találták meg az áldozat DNS-mintáját. De olyan védelmi konstrukció is megszületett, hogy Renner Erika kábult állapotában akár le is forrázhatta magát. Ezt a szakértők (Zacher Gábor és Molnár Miklós) fenntartással fogadták, és kijelentették: a nő elleni támadás életveszélyes volt. Ez gyengíti a védelem azon fáradozását, hogy az emberölési kísérlet ne szerepeljen a büntetendő tételek sorában.

Fotó: Pál Anna Viktória Fotó: Pál Anna Viktória

Az igazságügyi szakértők szerint Renner Erika vérében és vizeletében ketamint, clonazepámot, midazolámot és meprobamátot találtak.

– Laikus is beszerezheti a szerek használatához szükséges információkat az internetről – mondta korábban a bíróságon Zacher Gábor, ám ennek valószínűsége igen csekély. Az elkövetőnek tehát alapos egészségügyi ismeretekkel kellett rendelkeznie.

A végső tárgyalási napon az orvos azt mondta: meghurcolták, közellenséggé vált. B. Krisztián az utolsó szó jogán terjedelmes beszédet tartott arról, hogy semmi értelme nem lett volna megtámadnia volt szeretőjét. Az ötgyermekes családapa ezúttal eltekintett attól, hogy hangsúlyozza, mélységesen vallásos, és azért nem tud válni, mert „szentségi házasságban él”. Renner Erika ezért szakított vele négy hónappal a megtámadása előtt. Nem tekintett viszont el attól, hogy új szeretőjét név szerint is megemlítse a nyilvános tárgyaláson, amivel fájdalmat okozott családjának és a pár sorral mögötte ülő áldozatnak is. A bíróság ezt nyilván nem fogja mérlegelni.

Csak az számít, hogy mi történt 2013. március 12-én reggel 7 óra 45-kor.

Máziné dr. Szepesi Erzsébet várhatóan pénteken hirdet ítéletet.