Iszapömlés: rájöttek valamire, de nem nyilatkozhatnak
A hét végén megkezdődött a vörösiszappal borított Veszprém megyei területek különleges átvizsgálása, amiben a gyöngyösi főiskola is részt vesz. A dékán úgy nyilatkozott: rájöttek valamire, de a munkájuk eredményének bejelentése a katasztrófavédelem feladata.
A
Heol.hu keddi cikkeszerint az intézmény kutatói speciális lézerekkel és hőkamerával pásztázzák a katasztrófaövezetet. A levegőből végzett méréssel a kiömlött iszap mennyiségét és összetételét, a benne lévő mérgező anyagok koncentrációját szeretnék kideríteni. Emellett a hét közepéig tartó vizsgálat során keresik a választ arra is, a tározó fala hol gyengült meg, és várható-e újabb gátszakadás.A vasárnapi mérés tapasztalataiból dr. Bíró Tibor, a kutatásban résztvevő dékán mindössze annyit árult el a Heol.hu-nak, hogy a gát állapotának vizsgálata során rájöttek valamire, amiről ő nem nyilatkozhat, munkájuk eredményének bejelentése a katasztrófavédelem feladata. A kutató hozzátette: vasárnap egy száz négyzetméteres területet repültek be, beleértve a kiporzásos területeket is, ahol a megszáradt iszap por formájában a levegőbe kerülhet. Az érintett terület minden egyes négyzetméteréről rendelkeznek adatokkal. A vizsgálatkor alkalmazott technológia segítségével pontosan kimutatható lesz, hogy a szennyezett területen hol kell feltétlenül talajt cserélni, és hol lesz elegendő a talajjavítás. A gyöngyösi főiskola kutatóinak munkáját egy nemzetközi csoport is segíti.
Mérték a Dunát a vörösiszap miatt
Nem érzékelhető eltérés a Dunán az ilyenkor szokásos, jellemző adatoktól az Az Alsó-Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság szerint – írja a
Baon.hu regionális hírportál. A dél-dunántúli környezetvédelmi felügyelőség vasárnap reggeltől II. fokú kárelhárítási készültséget rendelt el a dunaföldvári hídtól délre eső folyószalaszra. Reggeltől Dunaföldvárnál, délután 1-től Bajánál, este 7-től Mohácsnál kezdték meg a vízminták begyűjtését a szakemberek. A szennyezést jellemző pH- és a vezetőképesség értékek alapján nem volt kimutatható a vörösiszap jelenléte a folyamban.Baja térségében az igazgatóság már szombaton végzett megfigyeléseket és helyszíni méréseket, ezek hasonló eredményt mutattak. A folyó pH értéke 6,5-8,5 között jónak minősült, a mérések 8,16-8,22 közötti értékeket adtak.
Iszapömlés: összeért a gát
Elkészült a Kolontár lakóit védő terelőgát, amely az épülő hármas körgát harmadik védővonala, jelenleg folyik a megerősítése és a műszaki bevizsgálása - közölte kedd reggel Dobson Tibor kármentesítési szóvivő az MTI-vel. Az éjszaka nem romlott tovább a megsérült 10-es kazetta állapota - mondta a szóvivő. A Torna-patak és a gát között még nyolc lakóházat kell lebontani a teljes védmű megépítéséhez, ez megnövekedett tehergépkocsi-forgalommal és nagy porral jár - tájékoztatott Dobson Tibor. Most ennek a nyolc ingatlannak a tulajdonosával egyeztet a polgármester. A kitelepített lakók a hét végéig biztosan nem térhetnek vissza Kolontárra a szóvivő szerint.
Dobson Tibor elmondta, hogy a légszennyezettséget folyamatosan mérik. Nyolc levegőmérő pontot létesítettek a szakemberek többek között Ajka, Devecser, Kolontár, Tüskevár és Somlóvásárhely területén. Az ÁNTSZ mérései szerint a levegő portelítettsége csak a katasztrófával érintett helyen haladja meg az egészségügyi határértéket. Ezen a területen a mentésben részt vevők számára kötelező a porálarc viselése. A Veszprém Megyei Védelmi Bizottság kedden újratárgyalja Kolontár kitelepítését.