Influenzaoltás: hiányoznak a hiteles szakmai vélemények?
A Natúrsziget gyermekorvos-tanácsadója szerint az influenzavírus elleni védőoltást alig-alig tesztelték és sem gyerekeknek, sem terhes anyáknak nem ajánlja, hogy beoltassák magukat. A humán vizsgálatok befejeződtek a vakcinával, ezek eredménye szerint az Omninvest által gyártott vakcina hatásos. Az egészségügyi miniszter jövő hét végére ígérte, hogy elkezdik oltani a lakosságot a H1N1-gyel szemben.
Dr. Sebő Zsuzsanna, gyermekorvos ellenzi az oltást az új típusú influenza ellen. A doktornő rendszeresen válaszol egészségügyi kérdésekre, leggyakrabban homeopátiás módszereket javasol az egészségügyi problémákkal szemben. A legújabb kérdést egy aggódó anyuka tette fel: „6 hónapos fiamat ajánlott-e beoltatni H1N1 vakcinával? (Tápszeres baba születése óta.) A testvére 9 éves iskolás.”
A honlap tanácsadója megdöbbentő választ adott a kérdésre: "Hogy ez a (teljes vírust tartalmazó) új oltóanyag mit tesz majd a csecsemők immunrendszerével, milyen káros vagy súlyos mellékhatásai lesznek, az elválik az idők folyamán (ha lesznek olyan bátrak, akik kísérleti alanynak dobják oda a babájukat), mivel az új oltóanyagot a 3 éven aluliaknál nem is próbálták ki."
Sebő Zsuzsanna így folytatja: "Még a 9 évesnek sem adnék teljes sejtes vírust tartalmazó vakcinát, csak hasított (split) vakcinát."
Az orvos szerint nem ismerjük a vakcina összetételét, miközben néhány nap múlva el kellene kezdeni a tömeges vakcinációt. Állítása szerint az már biztosan tudható, hogy teljes sejtes vírust tartalmazó oltóanyagról van szó, amelyet az Európai Unió országaiban sehol nem alkalmaznak. Közölte: az oltóanyag kipróbálása mindössze negyven 3-18 éves gyermeken történt; szerinte így sem a hatékonyságról, sem a hosszú távú mellékhatásokról nincsenek információink.
Ki vállalja a felelősséget?
Dr. Sebő Zsuzsanna gyermekorvosként úgy látja: valóban nagyobb a betegforgalom, mint a korábbi évek azonos időszakában, de ennek a megnövekedett betegforgalomnak a 80%-át az iskolából kitiltott, hazaküldött gyermekek teszik ki, akiket valamilyen apró, őszi hurutos tünet miatt hazaküldtek a pedagógusok, méghozzá "az ÁNTSZ-től kapott körlevél és a sajtó okozta hecckampány miatti félelmükben".
Így a doktornő nem javasolja az új oltást, "mert eddig mindenütt azt oktatták, hogy 3 éven aluli gyermeknek nem szabad teljes sejtes vírust tartalmazó vakcinát adni, most meg hirtelen 6 hónapos kor lett az ajánlott. Kipróbálatlanul? Vagy majd most kipróbáljuk? Hát az én unokámon biztosan nem."
És a terhesek?
A doktornő a honlapon azt állítja: a veszélyeztetett és az elsőként oltandó csoportba tartoznak a terhesek. Teljes sejtes vírust tartalmazó vakcinával nincsenek vizsgálatok, mi több, eddig tilos volt így oltani. „Nem lesz olyan gyártó cég, amely leírja, hogy terheseknek ajánlja, hiszen nem áll rendelkezésre elegendő információ, ugyanakkor tudjuk, hogy az influenzával járó lázas állapot megnöveli a szövődmények kockázatát” – idézte Falus Ferenc országos tisztifőorvost.
Sebő Zsuzsanna szerint ennek ellenére az első ütemben oltandók közé sorolták a várandósokat, méghozzá az ingyenes oltással (teljes sejtes vírus!).
Most akkor olthatók? Vagy kinek a felelősségére olthatók a várandósok? Milyen magzati károsodások várhatók a későbbiekben? Vagy az összefüggést úgysem lehet majdan bizonyítani? - teszi fel a kérdéseket a doktornő.
Nem javaslom
Az orvos szerint "az ingyenes oltás mögött komoly anyagi érdekeltségek vannak". Idézte Németh Zsoltnak, az Omninvest Kft. szóvivőjének szavait: „Hát mindennek ára van”.
Öt éve – amikor a madárinfluenzától volt hangos a világ –, 15 évre szóló szerződést kötött velük a kormány - hívta fel a figyelmet a doktornő. Állítása szerint 2 milliárd forint állami pénz ütötte a cég markát, amit saját 1 milliárd forintjukkal fejeltek meg, és fejlesztették ki a madárinfluenza elleni védőoltás technológiáját. Akkor ugyan elmaradt a világjárvány, ám a szakemberek kijelentették: csak idő kérdése, és törvényszerűen jönni fog...
Az orvos kifejezetten vádolja a céget: "persze nem veszi jó néven a szerinte igazságtalannak tartott bírálatot, hogy állami pénzen él. Úgy tartja: a fejlesztésre három éve kapott 2 milliárdért már megdolgoztak azzal, hogy 1100 forintért szállították le minden évben a szezonális influenza elleni oltást.” Azt az oltást, amelynek jó része évről évre megmarad, kárba vész - írta a doktornő.
Nem javaslom az oltást, mert nem véletlen, hogy hiányoznak a hiteles szakmai vélemények. Sem az infektológiai szakmai kollégium, sem az oltási tanácsadó részéről, sem a László Kórház infektológusaitól nem lehet állásfoglalást olvasni, hallani sem a szakmai lapokban, sem a médiában - közölte Dr. Sebő Zsuzsanna.
Köztudomású, hogy az influenza elleni oltottságban az egészségügyi dolgozók, köztük az orvosok a sor végén járnak, azaz nem oltatják magukat. Ez az adat megállja a helyét egész Európában. Ugye, senki nem gondolja, hogy valamennyien felelőtlenül gondolkodó, tudatlan emberek? - teszi fel a kérdést Sebő Zsuzsanna.
Talán azt tudnám tanácsolni a bizonytalan laikusoknak, kérdezzék meg háziorvosukat, de ne arról, hogy ajánlja-e az oltást. Hanem kérdezzék ezt: „Doktornő, doktor úr, Ön beoltatja magát? És a gyermekeit, az unokáit?”
A doktornő állításaival kapcsolatban folyamatosan keressük az Omnivest Kft-t.
Szerintük hatásos
Az állam körülbelül hatmilliárd forintot fizet a gyártónak, a lakosság egy része viszont ingyen juthat hozzá az újinfluenza elleni védőoltáshoz. Aki nem tartozik ebbe a csoportba, annak sem kell kétezer forintnál többet fizetnie érte - írta az FN.hu.
Jövő hét végén kezdik meg – három fázisban – beadni az újinfluenza elleni védőoltásokat, miután befejeződtek a humán vizsgálatok. Ezek eredménye szerint az Omninvest által gyártott vakcina hatásos.
Németh Zsolt, az Omninvest Kft. szóvivője korábban az FN.hu-nak elmondta: ha nem lenne hazai gyártóbázis, amely a szezonális influenza elleni oltóanyag árával megegyező, alacsony áron (1200 forint/oltás) bocsátaná az állam részére a szükséges H1N1-es vakcinát, akkor a világpiaci áron (körülbelül 4800 forint/oltás) kellene megvásárolni a szükséges mennyiséget. Tehát az államnak is sokkal kevesebbe kerül, mintha külföldről kéne beszereznie a szükséges mennyiségű oltóanyagot.
A háziorvosok kétszáz forintot kapnak
Székely Tamás egészségügyi miniszter csütörtökön bejelentette: a háziorvosok kétszáz forintot kapnak a vakcina beadásáért. Hozzátette, hogy 5,3 millió oltást kell beadni, ebből 4 millió a pandémiás, 1,3 millió pedig a szezonális vakcina; 2 millió oltóanyag térítés ellenében a gyógyszertárakban hozzáférhető lesz.
A szállítást várhatóan szeptember 29-én kezdik meg. A patikában megvásárolható oltóanyag ára kétezer forint alatt lesz.
Akiknek ingyenes
Három ütemben adják be a H1N1 influenzavírus elleni térítésmentes védőoltásokat. Először azokat oltják, akik súlyos betegségben szenvednek, illetve a várandós nőknek, az egészségügyi dolgozóknak, valamint a lakosság biztonságát és alapvető ellátását szolgáló, illetve a legfontosabb infrastruktúrát működtető embereknek. Ezzel egy időben kezdődik meg az egészségügyi vagy ápolást, gondozást nyújtó intézmények dolgozóinak, és az intézményekben huzamosabb ideig gondozott embereknek és a lakosság biztonságát és alapvető ellátását szolgáló, illetve ezt az infrastruktúrát működtető - legfeljebb 300 ezer - ember beoltása is.
A második ütemben a 14 év alatti egészséges gyermekeket és az oktatási intézmények dolgozóit oltják be – közölte az országos tiszti főorvos még hétfőn. A harmadik ütemben pedig a félévesnél fiatalabb csecsemőkkel egy háztartásban élők kapják meg a védőoltást. Hat hónapos kor alatt azonban a védőoltás nem adható be.
A mutálódott influenza vírus ellen is hat egy új szer
Egy új típusú, influenza elleni kísérleti szer nem csupán a sejteket védi a fertőzéstől, de úgy tűnik, leállítja a vírus ellenállóvá válását, mutációját is - közölték a szert kifejlesztő vállalat kutatói.
Az amerikai NexBio gyógyszercég új vírusellenes szere laboratóriumi és egérkísérletekben megakadályozta, hogy a szezonális influenza vírusa megfertőzze a sejteket, sőt hatékonynak bizonyult olyan vírustörzsek ellen is, amelyek már ellenállóvá váltak a leggyakrabban használt vírusellenes gyógyszerrel, a Tamifluval szemben.
A Fludase elnevezésű szer a bejelentés szerint az új típusú H1N1 vírussal szemben is hatékony - írta az MTI.
A Tamiflu és a hozzá hasonló Relanza egy, az influenzavírusban lévő vegyületre, a neuraminadázra hat, amely az N betűt adja a vírus elnevezésében. A Fludase ezzel szemben nem magára a vírusra hat, hanem azokra az emberi sejtekre, amelyeket a vírus megfertőz, ezért rezisztancia is kevésbé alakulhat ki vele szemben - mondta el David Wurtman, a cég szóvivője.
Az új szer az úgynevezett sziálsav receptorra hat, amely a sejt molekuláris kapuja, ehhez kapcsolódik a vírus. A szer a vírus terjedését akadályozza meg úgy, hogy az nem képes megfertőzni a szomszédos sejteket.
A szer vizsgálatai az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és -megelőzési Központjában, a Hongkongi Egyetemen és a Missouriban lévő Saint Louis Egyetemen zajlanak.
Gyakran tévednek az újinfluenza gyorstesztjei
Az új típusú influenza gyorstesztjeit vizsgáló tanulmányban arra a következtetésre jutottak amerikai egészségügyi szakértők, hogy a tesztek ebben a szezonban nem érik meg a vesződséget, mert gyakran tévednek.
A világjárványt okozó új típusú H1N1 influenzavírust a később laboratóriumi génvizsgálattal igazolt esetek kevesebb mint felénél (47 százalékánál) mutatta ki egy májusban használt gyorsteszt - állapította meg a most közzétett tanulmány.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központjának (CDC) heti jelentésében közzétett következtetések igazolják a CDC jelenlegi irányelvét, amely szerint az influenzaszerű tünetekkel jelentkező embereknek először is gyors kezelést kell kapniuk, az influenzateszt ráér.
Ezt erősítette meg sajtótájékoztatóján Kathleen Sebelius amerikai egészségügyi miniszter is, aki hangsúlyozta, hogy az orvosoknak kezelniük kellene a beteget a tünetek alapján, nem pedig a teszteléssel foglalkozniuk.
A CDC már korábban figyelmeztette az orvosokat, hogy ne várjanak a H1N1-fertőzés laboratóriumi igazolására, mert a kezelés gyorsasága lényeges tényező, a tévesen negatív eredményt mutató gyorsteszt pedig úgysem zárja ki az influenzát - írta az MTI.