III/III-as kérdés: nem is olyan egyszerű az egész
Földi: Lehetetlen az ügynöklisták teljes nyilvánosságra hozatala - Az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát szakmai okokból nem tartja járható útnak a nemzetbiztonsági szakértő.
Tegnap Pozsgay Imre, ma Szűrös Mátyás nyilatkozott arról, hogy őket is megfigyelték aktív politikus korukban. Földi László nemzetbiztonsági szakértő szerint a régi politikai elit sem volt tisztában azzal, hogy mit jelent a titkosszolgálat tevékenysége, struktúrája. Hiszen ha azt mondják, hogy nyilvánosságra kell hozni az ügynöklistákat, akkor ezzel azt fejezik ki, hogy a korábbi társadalmi rend kiszolgálóit kollektív bűn alapján el kell ítélni.
Az ügynökkérdést Földi László szerint nem lehet leegyszerűsítve kezelni, a tartótisztek között is különbségek vannak: lehettek információszerzők, operatív ügynökirányítók vagy értékelő tisztek. Az elkövetett hibákat, bűnöket ki kell vizsgálni, de nem a titkosszolgálat teljes állományának nyilvánosságra hozatalával. Az ügynökökön belül is sok olyan név van, amelynek viselőiről nem lehet pontosan tudni, mit csináltak, jelentett-e például valaki, vagy csupán lakásgazda volt, és nem végzett érdemi tevékenységet.
A nemzetbiztonsági szakértő a
Kossuth Rádióbanhangsúlyozta, szakmailag lehetetlen a teljes nyilvánosságra hozatal, hiszen a titkosszolgálatok munkájában kontinuitás van, az operatív munkában nincs elévülés. Amíg egy ilyen szervezet létezik, az abban fellelhető információk egy ellenérdekű rendszernek sokkal lényegesebbek, mint a közvéleménynek. Valójában nem is a közvéleményt érdekli igazán az ügynökkérdés, hanem bizonyos társadalmi rétegeket, politikusokat. Földi László véleménye szerint a titkosszolgálatot erős politikai felügyelet mellett hagyni kell titkosan dolgozni, és a felügyeletből adódó anomáliákat kell elemezni.