Így lehet többsége az ellenzéknek Budapesten

A kormánypártok támogatottsága a legmagasabb, de az ellenzéki szavazók egyértelmű többségben vannak Budapesten – derül ki az Idea Intézet legfrissebb kutatásából.

2023. december 14., 10:52

Szerző:

A nyilvánosságban sokszor magától értetődően ellenzékinek tekintett Budapesten is azok a szavazók vannak a legtöbben, akik Fidesz-KDNP listájára adnák a voksukat egy parlamenti választáson. A fővárosi erőviszonyok azonban ennél bonyolultabbak: mivel, a kormánypártok dominanciája Budapesten az országos átlagnál jóval kisebb, egyes ellenzéki pártok népszerűsége viszont magasabb, az ellenzéki pártoknak egy sikeres választási együttműködés esetén akár magabiztos többsége is lehet Budapesten – ez derült ki az IDEA Intézet 2023 augusztusa és novembere között elvégzett vizsgálatából.

Az eredmények már csak azért is érdekesek, mert a következő önkormányzati választáson, a vonatkozó törvények napokban történt megváltoztatása után a Fővárosi Közgyűlés összetételét a budapesti listás szavazati arányok határozzák majd meg.

Az IDEA Intézet országosan reprezentatív, nagymintás kérdőíves felmérésekkel folyamatosan kutatja a hazai pártok aktuális népszerűségét. Az adatfelvételekhez használt minták mérete havi rendszerességgel, csak az országos eredmények becslésére ad lehetőséget, de több hónapra vonatkozó, összevont adatbázisok elemzésével arra is mód nyílik, hogy a fővárosiak pártpreferenciáiról is megbízhatóbb képet alkossunk.

Így a 2023. augusztus és november között elvégzett felmérések adatai alapján egyértelműen kijelenthető, hogy Budapesten ugyanúgy, ahogyan országosan is, a Fidesz-KDNP a legnépszerűbb párt, a Demokratikus Koalíció pedig, mint legerősebb ellenzéki formáció, a második helyen áll a népszerűségi listán.

A kormánypártok népszerűsége, mely hónapok óta lassú csökkenést mutat országos szinten is, Budapesten az átlagnál is alacsonyabb: 2023 végéhez közeledve a fővárosiaknak csak szűk egynegyede támogatta volna a jelenlegi kormánypártokat egy parlamenti választáson (24 százalék). Ez a biztos szavazók körében 36 százalékos szavazati arányt jelent, ami jóval elmarad a Fidesz-KDNP országos támogatottságától.

Ezzel párhuzamosan a második legerősebb párt, a DK támogatottsága egy kicsivel magasabb az országos átlagnál Budapesten (15 százalék), a fővárosi biztos szavazóknak majdnem egynegyede (23 százalék) a Demokratikus Koalíciót támogatta volna egy parlamenti választáson 2023 végén. A Fidesz-KDNP-n és a DK-n kívül a fővárosban is csak a Momentum (11 százalék), az MKKP (10 százalék) és a Mi Hazánk (7 százalék) érte volna el az 5 százalékos parlamenti választási küszöböt. A teljes budapesti népesség körében a Momentum 7 százalékos, a Mi Hazánk 6 százalékos támogatottsággal bír.

2023 végén tehát a fővárosi pártpreferencia adatok annak ellenére, hogy a pártok népszerűségi listájának élén a kormánypártok állnak, viszonylag magabiztos ellenzéki többséget jeleznek Budapesten. Az azonban kérdéses, hogy az ellenzéki szavazók magasabb számaránya egy esetleges listás szavazás alapján mekkora többséget eredményez a 2024-es önkormányzati választás után létrejövő, új Fővárosi Közgyűlésben. Az 2023-as év végi eredmények alapján kétségtelenül mutatkozik nagyobb esély egy többségre, de messze nem vehető biztosra, még akkor sem, ha az egykori ellenzéki összefogás pártjainak együttműködése jórészt továbbra is fennmarad majd a Fővárosi Közgyűlésben.

2023 végén a kormánypártok 36 százalékos szavazati arányával szemben a korábbi ellenzéki összefogás pártjainak valamelyikére a fővárosi biztos szavazók 43 százaléka szavazott volna, amelyhez adott esetben nagy valószínűséggel még hozzá lehet számítani a Nép Pártján (2 százalék) és a Mindenki Magyarországa Mozgalom (1 százalék) támogatóit is. Az is igaz ugyanakkor, hogy az ellenzéki pártok biztos szavazóinak aránya jelenleg akkor is az 50 százalékos szint alatt marad, ha az egyes pártok szavazati arányait összeadjuk (46 százalék), márpedig a választások során a szövetséges pártok szavazati arányai nem feltétlenül adódnak össze ennyire direkt formában.

Mindent egybevetve tehát az egyértelműen kijelenthető, hogy a fővárosi felnőttek között jóval többen vannak az ellenzéki pártok szavazói, mint a kormánypártok hívei. Az viszont, hogy ez az önkormányzati választásokon elegendő lesz-e, és mekkora ellenzéki többségű Fővárosi Közgyűlés megalakulását jelenti még meglehetősen bizonytalan. Sok múlik azon, hogy az ellenzéki pártok tudják-e legalább szinten tartani, vagy esetleg növelni támogatottságukat a következő választási kampány során, illetve fontos lehet az is, hogy az ellenzéki és a kormánypárti szavazók választási hajlandósága hogyan alakul majd a következő hónapokban – vélik a kutatók.

Hangsúlyozni kell tehát, hogy a tárgyalt eredmények több mint félévvel a választások előtti állást tükröznek. A levont következtetéseket parlamenti választásokra vonatkozó pártpreferencia adatokra támaszkodva alakítottuk ki, így a jövőre vonatkozó lehetséges forgatókönyveket kellő fenntartással érdemes kezelni – olvasható a kutatásban.

(Kiemelt kép: 168.hu)