Horthy
A MÚOSZ Küldöttgyűlése és Elnöksége közös nyilatkozatban tiltakozik a Horthy Miklóst rehabilitáló törekvések ellen. Emlékeztetve egyúttal arra is: Horthy Miklós különítményesei gyilkolták meg az egyik legkiválóbb magyar újságírót, a Népszava szerkesztőjét, Somogyi Bélát és a vele együtt megtámadott fiatal újságírót, Bacsó Bélát.
Szükségesnek tartjuk, hogy a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, mint a tények valósághű bemutatását etikai követelménynek tekintő szervezet, felhívja a figyelmet arra, hogy a múlt szereplőivel kapcsolatban is a történelmi tények tükrében alakítsuk ki a véleményünket. Napjainkban Horthy Miklós személye körül bontakozik ki nem tudományos, hanem politikai indíttatású rehabilitációs törekvés. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége emlékeztet arra, hogy Horthy Miklós különítményesei gyilkolták meg az egyik legkiválóbb magyar újságírót, a Népszava szerkesztőjét, Somogyi Bélát és a vele együtt megtámadott fiatal újságírót, Bacsó Bélát. A gyilkosság felbujtójának okkal tekinthető Horthy Miklós. A volt kormányzó tevékenységével kapcsolatban ma már nagyon színvonalas tanulmányok olvashatók, amelyek árnyaltan, nem démonizálva, a kor dilemmáiba ágyazottan mutatják be a történéseket, de legyünk bármennyire tárgyilagosak, azt nem felejthetjük el, hogy Horthy Miklós tevékenységének erkölcsi mérlegét nemcsak ennek a két kiváló kollégánknak, hanem sokszázezer magyar állampolgárnak a tragikus sorsa terheli. A fehérterror idején bírói ítélet nélkül kivégzettek, a második világháborúban kellő felszerelés nélkül a frontra küldött és pusztulni hagyott katonák, a megtévesztett, megfélemlített, gettóba zárt, majd a magyar csendőrség által deportált magyar zsidók és végül az egész lerombolt és tönkretett Magyarország emléke lehetetlenné teszi számunkra, hogy hallgassunk akkor, amikor Horthy Miklós emlékét egyes politikai erők rehabilitációs szándékkal idézik fel. A MÚOSZ Elnöksége és Küldöttgyűlése felhívja a közvélemény figyelmét arra, hogy ezek a törekvések veszélyesek, összeegyeztethetetlenek a demokráciáról, az emberi jogokról, a humanizmusról vallott nézeteinkkel, európaiságunkkal és alapvető nemzeti érdekeinkkel. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége ezért tiltakozik az ellen, hogy Horthy Miklósnak szobrot állítsanak, róla teret nevezzenek el, neki emléktáblát emeljenek és ilyen módon megsértsék azoknak a százezreknek az emlékét, akiknek sorsáért a volt kormányzót súlyos felelősség terheli.
Kiadó: Magyar Újságírók Országos Szövetsége MUOSZ
Újjáéledő Horthy-kultusz
Horthy-emléktáblát avattak Debrecenben
május
Felavatták Horthy Miklós néhai kormányzó, a debreceni Református Kollégium egykori diákja emléktábláját szombaton. Az MSZP szerint minden jóérzésű embert felháborít a Horthy-rendszer reinkarnációja.
május
A Somogy megyei Kerekiben vasárnap felavatott Horthy-szobor leöntéséről maga az ügyvéd számolt be a Facebookon, és képeket is közzétett az akcióról.
május
Mintegy 80-100 ember tiltakozott szerdán a gyömrői Szabadság téren az ellen, hogy a település képviselő-testülete a lakosság megkérdezése nélkül döntött Gyömrő főterének Horthy Miklósról történő elnevezéséről.