„Hogyha kell, eltaposom Orbán Viktort”

Simicska Lajos oligarcha és Orbán Viktor miniszterelnök – miként lett egy szimbiózisból elkeseredett harc – a kérdésre Peter Bognar válaszol. Ha az ember Magyarországon azt a szót hallja, hogy oligarcha, akkor rögtön Simicska Lajos neve jut az eszébe. És ha az ember Simicska Lajos nevét hallja, akkor feltétlenül eszébe jut Orbán Viktor miniszterelnök is – .

2014. szeptember 28., 15:32

Mindketten nagyon sokat köszönhetnek egymásnak, és felvetődik a kérdés: vajon a politikus tette-e naggyá az oligarchát vagy éppen fordítva történt? A második Orbán-kormány (2010-2014) hathatós segítségének köszönhető, hogy a négy év alatt Simicska nem csak mesés gazdagságra tett szert, hanem jelentős gazdasági és politikai befolyást is szerzett. Az egyik „befolyás-barométer” szerint ő a harmadik legbefolyásosabb személy Magyarországon. Most úgy tűnik, hogy Simicska parttalan hatalomvágya már Orbánnak is túl sok lett. A miniszterelnök az elmúlt hónapokban számos lépést tett annak érdekében, hogy Simicska hatalmát ellenőrizhető méretűre metssze vissza.

De kezdjük az elején: A 80’-as éveket írjuk, Magyarországon még a ténylegesen létező szocializmus uralkodik, de az elnyomó rendszer már a lopakodó agóniától szenved. A demokratikus mozgalom két rendkívül intelligens és ambiciózus tagja, Orbán Viktor és Simicska Lajos egy kollégiumi szobán osztozkodik. A két azonos módon gondolkodó ember között tűzön-vízen át kitartó barátság, sőt cinkosság csaknem elszakíthatatlannak tűnő szála szövődik.

Simicska az 1988-es alakulás óta az Orbán vezette Fidesz belső köréhez tartozik, kezdetben tanácsadóként, később pénzügyi igazgatóként. Az első Orbán-kormány alatt (1998-2002) egy évig az adóhatóság elnöke volt, 1999-ben visszavonult, és ezt követően mindent a gazdasági érdekeinek rendelt alá. Orbán bizalmasaként azonban hű maradt a párthoz. Az ellenzékben eltöltött évek alatt (2002-2010) ő a párt egyik legfontosabb pénzügyi támogatója. Orbán szervezői talentuma mellett, nem utolsó sorban az ő pénzügyi támogatásának is köszönhető, hogy a Fidesz egy széles alapokon álló, ütőképes politikai erővé válhatott. Simicska ezenkívül jelentős összeget pumpált a Fidesz-közeli médiumokba, és ezzel előkészítette az utat az Orbán-párt 2010-es történelmi győzelméhez.


A torta szétosztása

A földcsuszamlásszerű győzelmet követően Simicska több hetet töltött Orbán szülőfalujában, Felcsúton, ahol az új miniszterelnökkel együtt döntött a miniszterekről és az államapparátus más fontos posztjairól. Feltételezhetően akkor beszélték meg azt is, hogy miként osztják fel az állami megbízásokból származó tortát.

Ezért fordul elő, hogy Simicska gazdasági érdekeltségei (Publimont Reklámügynökség, az Intermédia Csoport Médiaügynökség és a Közgép Építőipari Vállalat) 2010 óta országszerte sorra nyerik el az állami megbízásokat. A leplezetlen előny mérlegeikben is lecsapódik: júniusban a „Népszabadság” kiszámította, hogy 2013-ban Simicska több mint 70 millió eurót érő zsíros összeget tudott szétosztani részvényesei között.

Ezzel egyidőben kiéleződött a konfliktus Orbán és Simicska között, aki már régóta szálka az olyan Fideszes őskövületek szemében, mint Kövér László (országgyűlési elnök) és Áder János (államelnök). Mindenekelőtt két jelentős építkezési megbízásról van szó, ezek közül az egyik az Országház előtt levő Kossuth tér megújítása. Orbán elhatározta, hogy Simicskát korlátok közé kell szorítani: részben a reklámadó révén, ami milliárdos veszteséget eredményez Simicska számára, részben azzal a fenyegetéssel, hogy visszamenő hatályú különadóval sújtják a nagy közútépítő vállalatokat. És ezzel még nincs vége, mert Orbán engedélyezte, hogy Simicska több bizalmasát eltávolítsák az államapparátus befolyásos beosztásaiból.

Teljesen elmérgesedett légkör

Simicska állítólag tombolt, s olyan kijelentésre ragadtatta magát Orbánról, hogy: „Ezt az embert én tettem naggyá, és ha kell, el is fogom taposni”. Az egykori barátok között láthatólag teljesen elmérgesedett a viszony, állítólag már nem is beszélnek egymással. A „Népszabadság” szerint a kompromisszum az lehet, hogy Simicska teljesen lemond az általa finanszírozott médiumokról. Ennek haszonélvezője Habony Árpád, Orbán befolyásos bizalmasa lehet, aki már ellenőrzi. a „Napi Gazdaság” című gazdasági lapot. Az ő feladata lenne egy új, konzervatív médiaportfolió kialakítása, amely továbbra is biztosítaná a Fidesz felszínen maradását a média világában.

Bennfentesek szerint Orbán Viktor most azon fáradozik, hogy a befolyási- és hatalmi szférát kiterjessze a gazdasági szektorra, és többé ne legyen semmilyen más hatalomkoncentráció – kivéve azt, ami az ő kezében van.

(„Die Presse”, nyomtatásban: 2014.09.26.)

Forrás: szervuszausztria.hu

Fordította: dr. Gonda László