Himnusz-énekléssel indul a hétfő az iskolákban?

2009. szeptember 29., 22:29

Himnusz vagy nem Himnusz. Ez itt a kérdés. Vajon erősíti-e a nemzeti hovatartozást, ha nemzeti imánkat a tanítási hét első napján eléneklik a diákok? Szoljon.hu.

Egy hónappal ezelőtt, a szolnoki Szent József Katolikus Általános Iskola megnyitóján jelentette be Szalay Ferenc szolnoki polgármester, hogy elképzelhetően a város tanintézményeiben bevezetik, hogy a tanítási hét első napján a diákok énekeljék el a Himnuszt. Utánajártunk, hol tart a kezdeményezés, illetve más településeken és iskolákban miként vélekednek az ötletről.
A cikk a hirdetés után folytatódik

Pókász Endre, a szolnoki polgármesteri hivatal sajtóreferense érdeklődésünkre elmondta, zajlik a „műhelymunka”, az önkormányzat illetékes osztálya egyeztet az iskolavezetőkkel a témában. Előzetesen tárgyaltak már néhány igazgatóval, akik kedvezően fogadták az elképzelést, mellyel az egészséges hazaszeretetet kívánják erősíteni.
Molnár Péter újszászi polgármester egykoron maga is foglalkozott hasonló gondolatokkal.

— Azzal próbálkoztam, hogy reggelente az iskolarádióban elhangzana a Himnusz, de végül elvetettem ezt az ötletet. Úgy vélem, hogy nemzeti imánk gyakori eléneklésével elvesztené annak tartalmát, értékét. Egyébként is, sokakkal egyetemben az a véleményem, hogy a magyar Himnusz, noha hallgatásakor mindig elérzékenyülök, nehezen énekelhető, hangulata pedig valóban a balsorshoz hasonlít. Más nemzetek, mint például az olaszok vagy franciák, vérpezsdítő, lelkesítő indulót énekelnek. Szerintem ezirányba tekintve átgondolást érdemelne egy, a jelenlegihez hasonlóan szép, ám dinamikusabb Himnusz felvállalása — vélekedik Molnár Péter.

Sági István, a Nagykörű-Kőtelek Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatója több okból is megfontolandó javaslatnak értékeli a tanintézményben a Himnusz heti rendszerességgel történő eléneklését.

— Az a tapasztalatom, hogy a diákok többsége csupán úgy tekint Kölcsey Himnuszára, mint kötelező verstanulásra. Ezért aztán sokan nem is tudják a szövegét. Jó volna, ha a gyerekek sűrűbben hallhatnák az imát, márcsak azért is, hogy megtanulják, de leginkább azért, hogy megerősödjék a nemzeti hovatartozásuk. Jó az ötlet! — szögezi le Sági István.

Bogdán Péter, Kenderes polgármestere ugyancsak jónak tartja a kezdeményezést.
— Eddig még nem gondolkodtunk el rajta, de nem tartom elképzelhetetlennek, hogy iskoláinkba is bevezessük a Himnusz éneklést a tanítási hét indításaként. Ugyanis a nemzettudat és a hazafias érzés erősítése szempontjából nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek megtanulják a Himnuszt — mondta. Mint a városvezető fogalmazott, ha a diákok hetente rendszeresen fennhangon éneklik, akkor biztos nem lesz gond a szöveggel, amikor iskolai ünnepségen vagy felnőttként egy rendezvényen kell majd elénekelniük.

A kunmadarasi általános iskola igazgatónője, Dudás Dóra szerint is mindenképpen fontos, hogy a gyerekek megtanulják énekelni a Himnuszt. Az igazgatónő szerint a szolnoki javaslat érdekes felvetés, a későbbiekben a fenntartó önkormányzattal történt egyeztetés után lehet, hogy megpróbálják ezt kísérleti jelleggel, elsősorban a felső tagozatos diákokkal.

— Mindig zavar, amikor egy-egy ünnepségen a konferáló azt kéri, hogy „hallgassuk meg a Himnuszt” — jegyezte meg Banka Ferenc, Jászszentandrás polgármestere. — Jó gondolatnak tartom, hogy azzal kezdődjön az iskolai munka, hogy a gyermekek tanáraikkal együtt eléneklik a himnuszt. Az identitás, a magyarságtudat fejlesztése szempontjából fontos lehet ez a mozzanat is. Ha olyan demokráciákban, mint az Egyesült Államok vagy Kanada ez egy elfogadott jól működő dolog, talán nálunk sem volna elvetendő kezdeményezés.
Jászberényben a Belvárosi Általános Iskola megbízott igazgatója, Nagyné Völgyi Hilda elmondta, hogy hasonló kezdeményezés nem vetődött fel még az intézményben. A döntést mindenképpen közösen kell meghozni erről a kérdésről — tette hozzá az igazgatónő.

A szülők is megosztottak a kezdeményezéssel kapcsolatban

A szolnoki Nagy Károly szülőként tartja fontosnak az iskolai életbe sűrűbben bevezetendő Himnusz éneklést. Mint véli, maga a nemzet is előrébb tartana, ha az identitástudat már gyermekkorban bevésődne az agyakba. A törökszentmiklósi Lászlóné Kiss Erzsébet szerint viszont a Himnusz tartalma és hangulata miatt nem tartja a kezdeményezést napirendre valónak. Az anyuka egy frissebb, pörgősebb dalt jobban hallgatna, mint jelenlegi nemzeti imánkat.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.