Itt a válasz: ezért nem házasodik a magyar
Jelentősen csökken a házasságkötések száma Magyarországon.
Az elmúlt évtizedben jócskán visszaesett a hazai házasságkötések száma, a csökkenés hátterében pedig demográfiai, gazdasági és társadalmi tényezők is állnak. Az évek során alaposan megváltozott az emberek életmódja, ezek a változások pedig alapjaiban változtatták meg az emberek házassághoz fűződő viszonyát is – írja a Portfolio az Ökumenikus Egyház közleményére hivatkozva.
Kitolódott a házasságkötések időpontja
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a magyar népesség folyamatosan öregszik, ennek pedig egyértelműen az is a következménye, hogy a házasodási korban lévő fiatalok száma csökken. A kvázi házasságkötési korba lépők esetében viszont számolni kell azzal is, hogy mostanra kitolódott a házasságkötések időpontja. Míg korábban főként a 20-as éveik elején kötöttek házasságot az emberek, addig ez mára inkább a 30-as évekre halasztódott. E változás részben a megváltozott élet-és karriercéloknak tudható be. A fiatalok életében prioritást élvez a tanulás, a karrierépítés és a persze az anyagi, egzisztenciális háttér megteremtése. Az átlagos életkor az első házasságkötéskor a férfiak esetében jelenleg 33,5 év, míg a a nők esetében 30,9 év. A 80-as években ez még a férfiak esetében 24,5 év, míg a nők esetében 21,8 év volt.
Anyagi okok
A házasságkötések elmaradásának hátterében egyértelműen anyagi okok is állnak, hiszen sok pár számára, mind a házasságkötés, mind a gyermekvállalás financiálisan értelemben megterhelő. Az emelkedő lakásárak, az elszálló infláció és a bizonytalan gazdasági helyzet is megnehezíti, a párok helyzetét, ezért sokan úgy döntenek, inkább nem kötnek házasságot.
Teljesen megváltoztak a házasságkötési szokások is
Persze azért akadnak, akik a házasságkötés mellett döntenek, ám a párok mostanra már egész másként gondolkodnak, mint néhány évvel ezelőtt. Egy, a neve elhallgatását kérő olvasónk – aki a párjával nemrégiben jelentette be házassági szándékát a területileg illetékes anyakönyvi hivatalnál – elmondta, az anyakönyvezető állítása szerint a házasulandók általában az utolsó pillanatban kérik meg az időpontot. Míg korábban a szervezés fél-egy évet is elvett, addig mostanra ez a kevesebb, a párok a bejelentéstől számított 30 napos várakozási idő után szinte azonnal esküdni akarnak.
„Azzal a gondolattal érkeztünk az anyakönyvi hivatalba, hogy minél előbb megkérjük az időpontot, a fél év múlvára tervezett esküvőnkre. Attól féltünk már így is kicsúsztunk az időből, ugyanis korábban azt lehetett hallani, az időpontok gyorsan fogynak. Ehhez képest azzal szembesültünk, hogy az általunk kinézett napra még bőven akadt hely. Az anyakönyvi hivatal dolgozói elmondták, manapság már nem gondolkodnak ennyire előre a párok, a bejelentés után a lehető leghamarabb házasodni akarnak”
– mondta olvasónk. Az okok között szerepel, hogy többen kis, lakodalom nélküli, maximum szűk családi esküvőt terveznek, de akadnak olyanok is, akik a különböző családtámogatások mihamarabbi igénybevétele miatt szeretnék gyorsan kimondani az igent.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)