Harrach: Csak egy államférfi van, Orbán

A KDNP frakcióvezetője szerint Orbánon kívül még a Fidesz-KDNP-ben sincs más államférfi, bár néhány bontakozik. A frakcióból Pálffy István megy, Hoffmann Rózsa marad, mert „rátermett politikus”.

2014. március 14., 15:35

- Kezdjük a kampánnyal.

– Milyen kampánnyal? Alig van mozgás.

– Kinek a mozgását nem veszi észre?

– Sokkal nagyobb intenzitásra számítottam a baloldali összefogás részéről. Lanyha a kampányuk.

– És az önöké?

– Kiegyensúlyozott és tempós. Tartjuk a tervezett ütemet, nem kapkodunk.

– Pedig azt nyilatkozta pár hónapja: ez a kampány mocskos, erős, személyt és közösséget lejárató lesz. Tévedett volna?

– A lanyhaság a kampány intenzitását jelzi, nem a jellegét.

– Mit hiányol?

– Dehogy hiányolok bármit is! Csak mást vártam.

– A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint pár százalékkal visszaesett a Fidesz-KDNP támogatottsága.

– Nem szabad túlértékelni a számoknak sem a növekedését sem a csökkenését. A különböző intézetek felméréseit együtt kell nézni.

– A Jobbik mind szerint jön fel.

– Támogatottságuk olyan mértékben nőtt, amilyen arányban az MSZP-é csökkent. Talán igaz, hogy átjárás van a két párt között?

– A Fidesz nagyon szeretne szavazatokat szerezni a szélsőjobbtól.

– Nem hiszem. Célunk a szimpatizánsaink megtartása és a bizonytalanok megnyerése. Azokat a biztos szavazókat, akik a baloldalon vagy a Jobbiknál vannak, reménytelen átcsábítani. Nem is célunk.

– Rétvári Bence a közigazgatási minisztérium KDNP-s parlamenti államtitkára 2013. májusban azt mondta: a 2014-es választás tisztább, átláthatóbb és olcsóbb lesz. Nem jött be.

– Dehogynem. A procedúrát egyszerűsítő új választási törvény egyfordulóssá tette a rendszert, így világosabbak a játékszabályok.

– Nem lett sem világosabb, sem átláthatóbb. 31 párt nevezett be országos listára, amiből 18 sikerrel vette az akadályt – sose volt ennyi. Ráadásul közülük jó néhányan teljesen ismeretlen, és egész biztosan akad köztük pár olyan kamupárt, ami csak az állami támogatást akarta. Az első körbe még a Wifit Mindenkinek és az Elégedetlenek Pártja is bekerült.

– A rendszer egyszerűbb és átláthatóbb lett. A választóknak valóban kellemetlen, hogy ennyi párt indul. Ugyanakkor a demokrácia érvényesülését is jelenti. Meglehet, idővel érdemes lesz átgondolni a jelöltállítás feltételeit.

– És az olcsóság? Az Átlátszó számítása szerint a pártok állami támogatása ebben a rendszerben nyolc-kilencmilliárd, ami duplája a korábbi választási költségeknek.

– Szó sincs 8-9 milliárdról, az előző választás duplája pedig több mint 11 milliárd lenne. Az OV szerint nincs lényeges különbség a két választás költsége között. Sajnos, ha olcsóságra hajtunk, akkor sérülhet a demokrácia.

– Az állami támogatás mértékét látva szakértők borítékolták a kamupártok alakulását.

– A kamupártokat kiszúrják a választók, nem kapnak támogatást.

– Nem is vágynak rá. Az állami támogatásért jöttek létre, ami már a jelöltállításért is jár.

– Ismétlem: ezért kell majd módosítani a rendszeren.

– És a KDNP? Szerepe az elmúlt négy évben a Fidesz mellett egyre csökkenni látszik.

– Rosszul látja, a KDNP a helyén van. A szövetségen belül részarányunkat meghaladó lehetőségeket kaptunk, már ami a kormányzati, parlamenti szerepeket illeti. Reményem szerint ez a következő ciklusban is így marad.

– Hány helyre számítanak?

– A parlament a felére csökken, így valószínűleg a frakció is. Tizennyolc hely lenne optimális.

– Ismert arcok hullottak ki.

– Így van.

– Kit sajnál leginkább?

– Ön kire gondol?

– Például Pálffy Istvánra.

– Valóban. Ő más területen kap feladatot. Kiváló médiaszakember, ráadásul a kultúra és a külpolitika világában is otthon van.

– Pálffy 2010-ben azt mondta: hosszútávon politikával akar foglalkozni.

– A politikának sok területe van, nem a képviselőség az egyetlen. Pálffy István marad a párt és a politika körében.

– Az utóbbi négy évben mit ért el önállóan, akár a Fidesz ellenében a KDNP?

– A szövetség közösen lép fel, ezen belül megvannak a sajátos KDNP-s törekvések, leginkább a szociálpolitika és családpolitika terén. Utóbbi terület intézkedéseinek nagy része tőlünk indult: a családi adózás, a GYES három évre történő kiterjesztése, a GYED összegének növelése. A GYED Extra bevezetése nagy segítség a kisgyermekes családoknak. A gyermeknevelésből visszatérő nők munkaerő-piaci helyzetének javítása is a mi kezdeményezésünk.

– Egy nő állásinterjúján ma is az az első kérdés, van-e gyereke. Ha igen, mehet is. Ha nincs, akkor azzal akar-e. Sokan letagadják a gyereküket.

– Ez gyalázatos állapot. Pont ezért vezettük be, hogy piaci cégeknek is kötelező részmunkaidőben alkalmazni három év alatti gyermeket nevelő anyát, ha kéri. De egy kultúrát kormányzati eszközökkel nehéz megváltoztatni. Kétségtelen, hogy a munkaadók jelentős része a járulékkedvezményt még nem tartja elegendőnek a változtatáshoz. Szerencsére egyre több családbarát munkaadó van. Végleges megoldást majd, csak a teljes foglalkoztatottság hoz.

– A Fidesz-KDNP országos listájának első harminc helyén egyetlen nőt találni, a százötvenes listán mindössze tizennégyet. Miért nem mutatnak példát?

– Azt javasolja, hogy a természetes kiválasztódást, ami egyfajta belső versengés eredménye írja felül egy mesterséges beavatkozás? A KDNP-listán egyébként Hoffmann Rózsa az ötödik, azért, mert rátermett politikus.

– A PM harminc százalékos női kvótát vezetne be.

– Beszéltem egy tekintélyes MSZP-s politikusnővel, aki a kvótarendszert nem tartja alkalmasnak, mondván, náluk sincs elég politikai szereplést vállaló, és arra alkalmas nő. Ráadásul a kvóta diszkriminációt jelent, hiszen a nemi hovatartozást helyezi a politikai rátermettség helyébe. Inkább az érdeklődést kellene felkelteni a nőben.

– A kormányban az oktatás a KNDP fő területe. Sok ott a probléma. Miért?

– Az oktatásügyet rendbe kellett tenni, mert a liberális oktatáspolitika sok kárt okozott. Egy nagy rendszer átalakítása viszont nem kevés érdeket sért. Képviselőként, a kistelepülések iskoláit járva, azt látom, hogy ahol eddig még kréta sem volt, most van, köszönhetően az egységes ellátásnak. A családok és a gyermekek iránt felelős politikusként érzékelem, a hátrányos helyzetű intézmények felzárkózása megkezdődött. És ne feledjük azt sem, létezik az alaptanterv, és végre nem szubjektív döntés eredménye sem az oktatás tárgya, sem a szempontjai.

– Túlzottnak tetszik a centralizáció. A minden iskolai dolgozót, az összes pedagógust foglalkoztató KLIK az ország legnagyobb munkáltatója, és a hivatalos jelentések szerint is pocsékul működik.

– A kifejezésével nem az a baj, hogy durva, hanem az, hogy nem igaz. A KLIK az új feladatok nagyságát tekintve jól működik, a gyermekbetegségeket pedig majd kinövi. Nem szeretem a centralizált kifejezést. Fogalmazzunk úgy: rendezett.

– Nagynevű, elismert tanárok lázadoznak a rendszer ellen.

– Ismét mondom, az átalakítás rengeteg érdeket sért, ebből is fakadnak az ellenállás hangjai. Ám a tanárok nagy része nem visszhangozza a kritikát, egyetért a változásokkal.

– Mit szól a portfólió feltöltéshez?

– Azon lehet vitatkozni, szerencsés-e, hogy egy tanárnak meg kell írnia egy dolgozatot a munkahelyén, szerintem csupán szokatlan, de ez nem a rendszer egészének problémája.

– Paksról mit gondol a KDNP? Ez ügyben végképp nem hallani a hangjukat.

– Paks ügyében a szövetség közös véleményt formált.

– Párton belül a budapesti elnök, Szalma Botond mond rendszeresen ellent a központi akaratnak. Annak idején például – önökkel ellentétben – Schmitt Pál diplomabotránya után azonnal a köztársasági elnök lemondását követelte.

– Van, aki alkatilag lázadásra determinált. Ha ez kezelhető, akkor ártalmatlan, legalább dinamizálja a többséget. Így segít helyretenni az ügyeket. Ha nem lenne Szalma Botond, ki kéne találni... És ha nem lenne Gyurcsány Ferenc, ki kéne találni.

– Mindenről ő jut az eszükbe?

– Gyurcsány rengeteget segít a Fidesz-KDNP-nek. Meg mások is.

– Kik még?

– Akik azt a gyanút ébresztik, hogy a számlájukon tárolt pénz esetleg nem magánvagyon. Minden héten jól jönne egy Simon Gábor.

– Az országnak?

– Nem, a Fidesznek. De persze csak kampányszempontból. Napnál világosabb, hogy ma egyetlen kormányképes erő van Magyarországon. Gondolom, kitalálta, kire gondolok.

– Azt hiszem, sikerült.

– A baloldali ellenzék szétzilált állapotban van. Egymás között sem tudnak közös programban megegyezni. Az ellenzéki térfélen még van két egyszempontú párt, az LMP és a Jobbik.

– „Magyarországon sok politikus van, de államférfi csak egy: a kormányfő.” Öntől idéztem.

– Tudom.

– Ez még lojalitásból is sok.

– Túl vagyok azon, hogy mások dicséretével érdemeket próbáljak szerezni. Úgy gondolom, ahogy mondom.

– Ha jól értjük, Orbánon kívül nincs más államférfi a Fidesz-KDNP-ben.

– Még ott sem, bár néhány bontakozik.

– Győzelmet vár?

– A Fidesz-KDNP győzelme számomra nem kétséges, legfeljebb annak mértéke.