Hárommilliárdot sem sajnált a kormány tanácsadásra Paks II. ügyében
Nyílt közbeszerzési pályázat persze nem volt, pedig kellett volna.
Süli János, a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter 2018-ban egy 8,425 millió euró (több mint hárommilliárd forint) értékű szerződést készített elő a Rothschild nemzetközi tanácsadó-vállalattal „az energiapolitikára és speciális infrastruktúra projektekre vonatkozó stratégiai tanácsadás” tárgyában. Az Átlátszó szerint mindezt tette úgy, hogy a beszerzést mentesítették a közbeszerzési törvény hatálya alól, annak ellenére hogy bőven meghaladta a törvényben foglalt nettó 15 millió forintos értékhatárt. A vállalat és a Miniszterelnökség hallgat az ügyben.
A Paks II. megépítésére vonatkozó szerződést 2014 januárjában Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor jelenlétében írta alá az akkori nemzeti fejlesztési miniszter és orosz állami energetikai vállalat, a Roszatom képviselője. A projektet a kezdetektől fogva sokan bírálták: az Energiaklub és Jávor Benedek EP-képviselő azzal fordult az Európai Bizottsághoz, hogy állami támogatás nélkül Paks II. várhatóan életképtelen lesz – állításukat pedig egy tanulmánnyal is megerősítették.
Volt azonban egy másik tanulmány is, a Rothschild nemzetközi tanácsadó vállalat által. Ebben azt hozták ki, hogy a Paks II. projekt gazdaságilag megtérül, azaz nem szükséges a projekthez állami támogatás. A kritikák ellenére az uniós vizsgálat 2017-ben lezárult, és bár a Bizottság kimondta, hogy a Paks II. projekt állami támogatást tartalmaz, ennek módját összeegyeztethetőnek találták az uniós jogrenddel, így jóváhagyták a beruházást. Az unió ezen döntésében sajtóértesülések szerint nagy szerepet játszott a Rothschild tanácsadó vállalat és lobbistáinak a közreműködése.
Titkos ülés, titkos eredménnyel
Az oknyomozó portál szerint az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottsága 2018. december 4-én részben zárt ülést tartott. Ekkor fogadhatták el azt a határozatot, amely mentesítette a közbeszerzési törvény alól az említett beszerzést. A portál szerint ezt követően, 2018. december végén kezdeményezett szerződéskötést Süli János tárca nélküli miniszter a Miniszterelnökség és a párizsi székhelyű Rothschild & Cie pénzügyi tanácsadócég között „a miniszteri statútumában meghatározott feladatainak ellátásához kapcsolódó és ahhoz szükséges pénzügyi tanácsadási szolgáltatások nyújtása” tárgyban.
A szerződést 2019. január 1-től 2022. május 31-ig kívánta megkötni, amelynek teljes értéke 8 425 500 euró – jelenlegi árfolyamon mintegy 3,2 milliárd forint lett volna. Süli kezdeményezése 41 hónapra 190 500 eurós (72 millió forintos) havidíjat, és 15 000 eurós (5,7 millió forintos) költségtérítést irányzott elő a tanácsadó cégnek. A paksi bővítésért felelős miniszter nyilatkozata szerint a szerződés megkötése „a Miniszterelnökség alapító okiratában, illetve a szervezeti és működési szabályzatában meghatározott szakmai alapfeladatai ellátásához feltétlenül szükséges” volt.
Az Átlátszó szerint a magyar kormány korábban is szerződhetett a Rothschilddal, csak akkor nem mondták meg, mennyi pénzről. A magyar kormány által megrendelt, 2015-ös Rothschild tanulmány egyébként pont racionális állami befektetésnek minősítette a paksi atomerőmű bővítését. Jöhetnek azonban még kellemetlenségek a magyar kormánynak a paksi bővítés ügyében: 2017 őszén ugyanis Ausztria bejelentette, hogy bíróságon támadja meg a paksi bővítést jóváhagyó EU-döntést. Az ügyet idén márciusban tárgyalták a luxembourgi bíróságon, a hírek szerint nyár elején várható a döntés.
(Kiemelt képünk illusztráció: A Paksi Atomerőmű négyes (előtérben) és hármas (háttérben) reaktora 2019. június 25-én. Fotó: MTI / Sóki Tamás)