Habony Rogánnal dubajozott az Emírségekben

Habony Árpád tanácsadói szerepét, valamint politikai befolyását árnyalandó térünk vissza egy három évvel ezelőtti utazásra, amelynek során Rogán Antal és Habony Árpád együtt dubajoztak az Emírségekben. A fotók tanúsága szerint Habony nagyon be volt ágyazva.

2015. február 26., 16:12

Az Origo és az Index 2012. február első napjaiban adott hírt arról, hogy Századvég Alapítvány akkor nagyon friss kinevezésű elnökhelyettese és felesége, a fővárosi önkormányzat egyik fidelitasos képviselőnője is tagja volt annak a titokzatos tárgyalócsoportnak, amely Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó és Rogán Antal polgármester vezetésével Abu-Dzabiban járt. A csoportról egy helyi híradás azt állította, hogy a SOTE delegációjaként mentek az arab országba, valójában azonban magyar államkötvények vásárlása volt a fő téma.

„Alig egy héttel elnökhelyettesi kinevezése után indult az Egyesült Arab Emírségekbe egy tárgyalócsoport tagjaként a Századvég Alapítvány új vezetője. Szalay-Bobrovniczky Kristóf Orbán Viktor tanácsadóját, Habony Árpádot és a kormányfő gazdasági kabinetjében is helyet foglaló – akkor V. kerületi polgármestert – Rogán Antalt kísérte el Abu-Dzabiba.

Akkor több magyarázat is napvilágot látott, hogy Habony Árpád és Rogán Antal mit csinált az arab országban. Rogán Antal közleményében azt állította, magánpénzből utazott, meghívását az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnökeként kapta, és Kövér László házelnök hivatalos útját készítette elő. Habony Árpád nevében a miniszterelnöki titkárság – részletek említése nélkül – azt közölte az Origóval, hogy a tanácsadó magánúton volt. A helyi források szerint viszont a magyarok a Semmelweis Egyetem képviseletében tárgyaltak diákcsere ügyben az Öböl Orvosi Egyetem elnökével, majd az emirátus egyik magas rangú vezetőjével.

Az csak az emirátusban kiadott sajtóközleményhez mellékelt fotókból derült ki, hogy a Velez Béla konzul által koordinált tárgyaláson nem csupán „Khabony” és Rogán vett részt. A képek tanúsága szerint a csapat tagja volt Szalay-Bobrovniczky Kristóf és Szentkirályi Alexandra is.

(Ő azóta Szalay-Bobrovniczky Alexandra néven Tarlós István egyik főpolgármester-helyettese lett. A humán területért felelős – a fővárosi önkormányzat weboldalán közzétett információ szerint.)

A kinevezése előtt többek között Giro-Szász András kormányszóvivő által is társtulajdonolt Századvég-csoport honlapján január 20-án jelentették be, hogy Szalay-Bobrovniczky a szervezet új kurátora és egyben elnökhelyettese lett. Szalay-Bobrovniczky korábban adriai befektetésekkel foglalkozott, dolgozott az Axelerónál, majd a Heti Válasz kiadóvezetője lett.

A delegációban egyébként egyedül Szentkirályi Alexandrának volt köze van egészségügyi intézményhez, de neki sem a Semmelweis Egyetemhez. A 2010-es önkormányzati választáson fővárosi képviselővé választott fiatal politikusnő két fővárosi közüzemi cég mellett nemrég bekerült a János Kórház és a Nyírő Gyula Kórház felügyelőbizottságba is. Szentkirályi és Szalay-Bobrovniczky nemrég házasodott össze. A képen még Habony akkori titkára, Maurer Szemere is látható.

A piros dobozt balról Habony Árpád, miniszterelnöki tanácsadó tartja, mögötte áll, félig takarásban, Rogán Antal. Az V. kerületi polgármester mellett Szalay-Bobrovniczky Kristóf áll. Jobbról a második Szentkirályi Alexandra, balról a harmadik Maurer Szemere.

Rogán Antal az Indexnek azt mondta, hogy a találgatásokat kiváltó amdzsami egyetemi látogatásra csak „kutyafuttában”, az út végén került sor. Az intézményt, amelynek már volt kapcsolata a SOTE-val, kifejezetten az emírség oktatási miniszterének, az abu-dzabi uralkodócsalád legidősebb tagjának kérésére iktatták be a menetrendbe. Az út célja Rogán szerint az volt, hogy felvegyék a kapcsolatokat az évente százmilliárd dolláros olajjövedelmet külföldön befektető állammal. A gazdasági és politikai tárgyalások során Habony és Rogán találkoztak a trónörökös gazdasági tanácsadóival, az abu-dzabi állami vagyonalap képviselőivel és a gazdasági kamara elnökével.

Na jó-jó. De ki az a Habony Árpád?

09:54

Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert, aminek következtében eltűnt a rokkantsági nyugdíj, a különösen veszélyes munkakörben dolgozók sem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, bevezették a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.